veri güncellemede geçikme oluyor neden?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
slm, sayın site sakinleri epey ara verdik işler yoğun vs.
eskiden beri kullanılan prg. lardan birinde şöyle bir hata oluştu hata denir se tabi alt formdan alt toplamdan üst formdaki bir alana toplam miktarı yazdırıyorum .

=(hesapfisi.Form!tuttop) => BORÇ TOPLAMI
=(ödeme.Form!ÖDEMETOP)=> ÖDEME TOPLAMI
=([Metin87]-[Metin178]) => KALAN

yeni bir borç ekleyince alt formdan kalan alanı düşünüyor bir müddet ve biraz geçikmeden sonra güncelleniyor alan bu neden olabilir acaba

prg. boyutu ve kırpılması zaman alacağından özür dileyerek böyle soruyorum bilgniz olsun .....teşekkürler ..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın karaayhan
=(hesapfisi.Form!tuttop) => BORÇ TOPLAMI
=(ödeme.Form!ÖDEMETOP)=> ÖDEME TOPLAMI
=([Metin87]-[Metin178]) => KALAN
ifadelerini anlayamadım. Biraz açar mısınız? => işareti eşit ya da büyüktür demek mi yoksa ok işareti olarak mı yapıldı? = işareti metin kutularına mı veri gönderiyor? Örnek göndermeiniz bari bu açıklamayı yapın. :))

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
=(hesapfisi.Form!tuttop) ' BORÇ TOPLAMI
=(ödeme.Form!ÖDEMETOP)'ÖDEME TOPLAMI
=([Metin87]-[Metin178]) ' KALAN

= işareti metin kutularına veri gönderiyor bu alanlar üst formda yer alıyor malümunuz...
kalan alanı sadece diğer ikisine bakarak veri hesaplıyor olay bu sayın demiral

alan güncellenirken (ki bunun için yazılmış bir kod yoktur) bekliyor makina sanki bişileri hesaplıyor gibi 5 sn kadar bekliyor ondan sonra görünüyor gerçek hesap.

sorun bu nedeni nedir diye soruyorum..

teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın karaayhan, buna benzer bir problem benim başıma gelmişti. Sorun access'ten kaynaklıydı. Başta böyle bir sıkıntı olmadığını da yazmışsınız. Veri bAkımı yapmışsınızdır zaten. Bence başka bilgisayarda bir deneyin. Sadece sizde oluşan bir problem olabilir, av programınızdan kaynaklı olabilir. Sistem dosyalarından bile kaynaklanabiliyor bazen. Tekrar sistem kurduğum olmuştur böyle problemler yüzünden.

Bir ara bir resmi dairede word ile excel arasında mektup verilerinin excel'den alınmasına dayanan bir program vardı. Excel'le yazılmıştı. Fakat çok basit bir veri alma işlemini yaklaşık 3 dakikada yapıyordu. Aynı zamanda word veya excel'i açmak en az 4 dakika sürüyordu. Birşeyi kaydet dediğinizde (word veya excel'de) kum saati yaklaşık 50 saniye donuyordu. Tabi bütün sıkıntıların sadece o makinede var olduğunu gördüm. Aynı excel dosyasını başka makinede deneyince bu problemler olmadı. Makineyi düzeltmek için ofisi yeniden kurduk olmadı. En sonunda komple windowsu kurup sonra ofis kurduk ve denedik. Sorun düzelmişti. Tabii sistem kurmadan önce system dosyaları yenileme, register düzenleme, trojan arama vb. bidiğimiz tüm yolları denedik. Ama olmadı.

Ben yine de örnek eklemenizi tercih ederim. Belki de bizde sorun olmayacak.

Verilerinizi azaltarak deneyin bir de. Belki çok şişmiştir veri tabanı..

Aklıma gelen bunlardı. İnşallah yardımcı olur. Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın demiral sistem baştan sona yeniden kuruldu bahse konu makinada , bunda ayrı benim makinada da aynı sorun devam ediyor....

belkide örnek eklemek en iyisi olacak sanırım...
düzenleyince eklerim teşekkürler iyi çalışmalar..