Veri'de Arama Yapmak

Excel Vers. ve Dili
2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-05-2024
Merhaba,
Ekte göndermiş olduğum dosyada Giriş sayfası B sütununda veri doğrulama ile ürünlerin isimlerini seçebiliyorum.Normalde bu ürünlerin 5-6 katı ürün var,bunları seçerken satırda kısa arama yapabilirmiyim ? Ürünün 3-4 harfini yazdığımda filtreleyerek daha kısa sürede ürünü bulabilirmiyim ? Ekte resimde gönderiyorum

1.jpg

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Farklı bir bakışla hazırladığım ekli dosyayı inceleyiniz. Başka bir konu için hazırlamıştım, sizin dosyaya uyarlamaya çalıştım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010
11-05-2024
Elinize sağlık teşekkürler,ben diğer ürünleri nasıl ekleyebilirim

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Günaydın. Userforma veriler ürünler sayfasından geliyor. Ürünler sayfasında değişiklik yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2010
11-05-2024
Günaydın,
Ürün seçiminin sütunu nasıl değiştirebilirim ? örneğin listenin başına tarih ve seğment ekleyeceğim ,ekliyorum fakat ürün seçimi sadece B sütununda çıkıyor

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Anlamadım maalesef. Verileri artık B sütunundan değil de başka sütundan mı almak istiyorsunuz? Eğer öyleyse ve userformda başka sütunların da görünmesini istiyorsanız örnek dosyanızı güncelleyip paylaşmanızı ve tam olarak nerede nasıl değişiklik yapılmasını istediğinizi belirtmenizi tavsiye ederim.

Excel Vers. ve Dili
2010
11-05-2024
Merhaba,anlatmak istediğime tablodaki çalışmada gönderiyorum.Sizin dediğiniz gibi B sütununda değil C sütununda almak istiyorum.Çünkü B sütununda tarih var.Birde Toplam Stok bölümünde giriş ve çıkışlara (C ve D Sütunları) formül yazabilirmiyiz,girince otomatik olarak giriş'e yazsın ,çıkıncada otomatik çıksın istiyorum.
Teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
2010
11-05-2024
Merhaba,anlatmak istediğime tablodaki çalışmada gönderiyorum.Sizin dediğiniz gibi B sütununda değil C sütununda almak istiyorum.Çünkü B sütununda tarih var.Birde Toplam Stok bölümünde giriş ve çıkışlara (C ve D Sütunları) formül yazabilirmiyiz,girince otomatik olarak giriş'e yazsın ,çıkıncada otomatik çıksın istiyorum.
Teşekkürler,

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İstediklerinizi daha açık bir şekilde, dosyanızda sayfa adı ve satır/sütun/hücre belirterek sorar mısınız?

Excel Vers. ve Dili
2010
11-05-2024
Tekrardan Merhaba,
Çalışmada 4 sayfa bulunmakta,ürünler,ürün giriş,ürün çıkış ve toplam stok.
Toplam stok sayfasında B sütununa dokunduğumda çıkan ÜRÜN SEÇİMİ ,Ürün giriş ve Ürün çıkış sayfalarında da B sütununda çıkıyor fakat ben C sütununda çıkmasını istiyorum. (çünkü ürün giriş ve ürün çıkış sayfalarında ki B sütunun da Tarih var)

Çalışmadaki ürün giriş sayfasında ürün girildiği zaman Toplam Stok sayfasında C Sütunana otomatik olarak geçsin,aynı şekilde Ürün çıkış satfasından ürün çıktığı zamanda toplam stok sayfasında ki D sütununa otomatik geçsin istiyorum.

Umarım karışık anlatmadım,kusura bakmayın lütfen

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Günaydın.

B sütununda değil de C sütununda hücre seçince userformun açılması için ilgili sayfaların kod bölümünde (sayfa adına sağ tıklayıp kod görüntüle deyince açılan sayfada)

If Intersect(Target, [B3:B60]) Is Nothing Then Exit Sub

şeklindeki kısmı

If Intersect(Target, [C3:C60]) Is Nothing Then Exit Sub

olarak değiştirebilirsiniz. Burdaki hücre adresi hangi hücrelerde seçim yapılınca kodun çalışacağını belirtir.

Stok durumu için Toplam Stok sayfasının C3 hücresinde aşağıdaki formülü:

=ETOPLA('Ürün Giriş'!$C$3:$C$60;B4;'Ürün Giriş'!$D$3:$D$60)

D3 hücresinde ise aşağıdaki formülü:

=ETOPLA('Ürün Çıkış'!$C$3:$C$60;B4;'Ürün Çıkış'!$D$3:$D$60)

Kullanıp aşağı doğru kopyalayın.

Excel Vers. ve Dili
2010
11-05-2024
Merhaba,
Cevabınız için teşekkür ediyorum,yazdıklarınızı uyguladım,hepsi oldu fakat ürün giriş ve ürün çıkış sayfalarının C Sütununa tıkladığımda çıkan ÜRÜN SEÇİMİ'nde ürün adını seçtiğimde ''Sayfada yeterli sayıda boş satır yok '' uyarısı alıyorum.Ekran görüntüsünü ekte gönderiyorum.

235186

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Bende öyle bir hata vermedi ancak o iki sayfada iken Sayfaya Ekle düğmesine bastığınızda verileri C sütununa eklemesi için userformdaki Sayfaya Ekle düğmesinin kodlarını aşağıdaki gibi değiştirin:

PHP:
Private Sub CommandButton2_Click()
For i = 0 To ListBox1.ListCount - 1
    If ListBox1.Selected(i) = True Then
        If ActiveSheet.Name = "Ürün Giriş" Or ActiveSheet.Name = "Ürün Çıkış" Then
            Set a = [C2:C60].Find("")
        Else
            Set a = [B2:B60].Find("")
        End If
        If Not a Is Nothing Then
            a.Value = ListBox1.List(i, 0)
            If CheckBox1 = True Then
                ListBox1.Selected(i) = False
            End If
        Else
            MsgBox "Sayfada yeterli sayıda boş satır yok!", vbExclamation, "Satır yok"
            Exit Sub
        End If
    End If
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2010
11-05-2024
Yusuf bey ,sizi yordum kusura bakmayın, nereye ekleyeceğimi bulamadım

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
VBA kod sayfasına geçin (sayfa adına sağ tık-Kod görüntüle ya da doğrudan Alt+F11)
Sol tarafta Userforma çift tıklayın, sağda açılacak
Sayfaya Ekle düğmesine çift tıklayın, o düğmenin kodları açılacak
Ordaki Commandbutton2_Click ile ilgili kodları Yukarda verdiğim kodlarla değiştirin. Kodlar aynı burdaki gibidir zaten.