Verilen Formüllerin Açıklaması...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-09-2021
Selam Arkadaşlar Bu siteden çok güzel bilgi ve formüller öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum...Yalnız benim ve diğer benim gibi bu konularda bilgisi pek olmayanlarda benimle aynı kanıda olucağını tahmin ediyorum verilen formüllerin bir kısada olsa açıklaması yani yorumu yapılabilir mi..?
çünkü ben formülleri ezberliyerek öğreniyorum mantığını malesef bilemiyorum.... Mesala şu aşağıdaki örnekte olduğu gibi

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(Sayfa1!D2;$M:$N;2;0));"";
DÜŞEYARA(Sayfa1!D2;$M:$N;2;0))

mesala bu yukarıdaki formül ben yorumlayamıyorum yorumlayamadığım zaman ezber yöntemine başvurmak zorunda kalıyorum...
eğer (ehatalıysa burada hatalı varsayılan satır hangisi diyelim hatalı o zaman git düşeyara d2 satırındaki değeri işte zaten bundan sonra olay kopuyor $m$n; "burada noktallı virgül veya 0 (sıfır) niye konuluyor" 2 yine ; virgül 0(sıfır) bunların anlamı kısada olarak açıklama şeklinde olabilirse bence o zaman çok süper olur bizim gibi bilgisi zayıf olanlar için işin mantığını kavrama açıcısından daha eğitici olacağını düşünüyorum..

basit bir örnek ile;
=A1+A2 (A1 'deki değeri topla A2'deki değer ile gibi bir açıklama) bence çok daha faydalı olacağını düşünüyorum...
Tabii Takdir Bilgisini Paylaşan Arkadaşların

bilgisini paylaşan herkese çok teşekkürler.... :)

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın starmetin,
=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(Sayfa1!D2;$M:$N;2;0));"";DÜŞEYARA(Sayfa1!D2;$M:$N;2;0))

formülleri yorumlamak için en içteki fonksiyondan başlamak gerekir.
Yukarıdaki Fonksiyonu açıklamaya çalışayım.

DÜŞEYARA(Sayfa1!D2;$M:$N;2;0) : Sayfa1 D2 hücresindeki değeri M sütununda arıyor bulursa karşılığını N sütunundaki değeri getiriyor (formüldeki 2 nin anlamı bu, eğer $M:$O da arayıp 3 kullanılsaydı 3. sütundaki değer gelecekti).

Bu formülü EHATALIYSA fonksiyonun içine sokunca, EHATALIYSA fonksiyonu arama sonunda bulamadığı zaman hata üretir ingilizce excelde N/A türkçesinde #YOK # olabilir.
Ve en baştaki EĞER fonksiyonu ile bu hata kontrol ediliyor. Hata oluşuyorsa Boşluk koyuyor hücreye, hata yoksa değeri gösteriliyor.

Umarım açıklayabilmişimdir.

starmetin' Alıntı:
Selam Arkadaşlar Bu siteden çok güzel bilgi ve formüller öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum...Yalnız benim ve diğer benim gibi bu konularda bilgisi pek olmayanlarda benimle aynı kanıda olucağını tahmin ediyorum verilen formüllerin bir kısada olsa açıklaması yani yorumu yapılabilir mi..?
çünkü ben formülleri ezberliyerek öğreniyorum mantığını malesef bilemiyorum.... Mesala şu aşağıdaki örnekte olduğu gibi

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(Sayfa1!D2;$M:$N;2;0));"";
DÜŞEYARA(Sayfa1!D2;$M:$N;2;0))

mesala bu yukarıdaki formül ben yorumlayamıyorum yorumlayamadığım zaman ezber yöntemine başvurmak zorunda kalıyorum...
eğer (ehatalıysa burada hatalı varsayılan satır hangisi diyelim hatalı o zaman git düşeyara d2 satırındaki değeri işte zaten bundan sonra olay kopuyor $m$n; "burada noktallı virgül veya 0 (sıfır) niye konuluyor" 2 yine ; virgül 0(sıfır) bunların anlamı kısada olarak açıklama şeklinde olabilirse bence o zaman çok süper olur bizim gibi bilgisi zayıf olanlar için işin mantığını kavrama açıcısından daha eğitici olacağını düşünüyorum..

basit bir örnek ile;
=A1+A2 (A1 'deki değeri topla A2'deki değer ile gibi bir açıklama) bence çok daha faydalı olacağını düşünüyorum...
Tabii Takdir Bilgisini Paylaşan Arkadaşların

bilgisini paylaşan herkese çok teşekkürler.... :)
evet arkadaşımız çok güzel bir konuya değinmiş size zahmet bize genel bir kaynak gösterebilirmisiniz bu konuda.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
sayın Necdet_Yesertener açıklamalrınız için size ve soruyu soran arkadaşa teşekkür ederim elinize ve beyninize saglık teşşkkür ederim