verilen iki tarih arasının silinmesi ve devir işlemi...

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
arkadaşlar ekdeki dosyayı inceleyip acil cevap verebilirseniz çok sevinirim.. gerekli açıklamayı dosya içinde yaptım.. şimdiden ilgilenenlere çok teşekkür ederim..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. Se & Na,

Tablonuzu inceledim bahsettiğiniz işlemleri makro ile yapmak daha mantıklı gibi geliyor bana fakat 150 cari hesaptan bahsetmişsiniz bunları hepsini tek sayfadamı yoksa ayrı sayfalardamı takip ediyorsunuz. Ayrıca tarih aralığı silindikten sonraki formatıda dosyanıza eklerseniz yardımcı olacak arkadaşlarımız için kolaylık olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
150 cari hesabı tek bir kitap içinde sayfalar arası geçit olarak yapıyorum..
iki tarih arası silinip devir olduktan sonraki sayfa görüntüsünü de sayfa1 e ekledim..

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
sn. yurttaş

çok teşekkür ederim.

yalnız dosyada da açıklama yaptığım gibi cari hesaplar tek bir kitap içinde sayfalar arası geçit olarak kullanıyorum.. kurduğunuz formül bana fazlaca karışık geldi..

ayrıca dosyadaki sayfa düzeni bozulmadan bu işlemin yapılma olasılığı olabilirmi.. cari hesapları müşteriler istediğinde faxlıyorum çünkü.. girdiğimiz tarih aralıkları vs. yani sizin eklediğiniz görüntüler görünmeden.. sadece benim sayfa düzenimle olabilme olasılığı var ise çok sevinirim..

teşekkürler...

örnek ekte
Lütfen biraz bekleyin eğer silinmiş veya bulunmayan tarihlerle ikinci bir defa düğmeye tıklayınca bütün bilgiler siliniyor düzelteceğim

Kodu aşağıdaki gibi değiştirin
say = Range("a7").CurrentRegion.Rows.Count + 7
Range("A6").AutoFilter Field:=1, Criteria1:=">=" & CDbl(Range("E2")), Operator:=xlAnd, Criteria2:="<=" & CDbl(Range("F2"))
Borc = Application.Subtotal(9, Range("C8:C" & say + 8))
Alacak = Application.Subtotal(9, Range("D8:D" & say + 1))
Range("C7") = Range("C7") + Borc
Range("D7") = Range("D7") + Alacak
Rows("8:" & say + 1).Delete Shift:=xlUp
Range("A8").AutoFilter

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Örneğinizde belirtmiş olduğunuz tarihler arasında yani 03-01-2006 ile 17-03-2006 arasında ilk ödeme yapılan satıra kadarmı silinecek yoksa belirtilen tarihler arasındaki tüm kayıtlarmı silinecek?

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
evet belirttilen tarihler arasındaki kayıtlar silinip aynı zamanda devir yapacak..

ilginiz için tşk ederim..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Sn. Se & Na kafam karıştı sorunuzda 03-01-2006 ile 17-03-2006 arasında yapılan ödemeye kadar satırları silip devir yapacak demişsiniz şimdi ise bu iki tarih arasındaki tüm kayıtları silecek diyorsunuz hangisi doğru belirtirseniz ona göre kodları düzenleyeceğim.

Ayrıca belirttiğiniz tarih aralığında "ÖDEME" yoksa ne gibi bir işlem yapılacak bunlarıda detaylı belirtmeniz gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
sn cost control

tekrar anlatmayı denim.. sadece o iki tarih arası değil herhangi iki tarih arası girildiğinde girilen tarihler arası kayıtların yani (tarih,açıklama,borçlu,alacaklı) bu verilerin hepsini silinip (yalnız burda yanlış anlaşılma olmasın tamamen kitaptan silinecek anlamında anlaşılmasın.. yani o kayıtları tekrar geri alabileyim..) en son silinen satırdaki kalan bakiyeyi devir yaparak geri kalan kayıtları göstermesini istiyorum.. ödeme yapılmamış ise sanırım bişey farketmiyo.. yine belirlenen tarihler arasındaki kayıtları silip devir yapmasını istiyorum..

umarım açıklayıcı olmuştur..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Sn. Se & Na verilerin tamamen silinmemesi için süzme işlevini kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Ekteki örneği incelermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
selamlar

örneği inceledim.. çok da güzel olmuş.. tam istediğim gibi..

yalnız bi sorun var..

sonucu yanlış veriyor.. oda şurdan kaynaklanıyor.. örneğin ben 03/01/2006 ve 20/03/2006 arası kayıtları sildirip sonuca baktığımda 11.523,00 ytl çıkıyor.. çıkması gereken sonuç ise 9.783,00 ytl.. onun kaynağıda silinip gizlenen satırların toplam borç bakiye kısmında hala durması yani ordan silinmiyor.. o nedenle devir yapılan rakam yani 1740,00 ytl ayriyetten tekrar toplanıyor.. iki defa toplanmış oluyo.. neticede sonuç yanlış çıkıyor..

tam olarak istediğim ise yazılan iki tarih arasındaki gizlenen satırların tekrar toplanmaması.. sadece devir olarak yazdığınız kısım ve geri kalan rakamların toplanması..

bunu yapabilirseniz çok sevinirim.. yöntem çok güzel çünkü.. hem silebilip hem geri alabiliyorum...

teşekkürler.. emeğinize sağlık..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

İstediğin düzenlemeyi bir önceki mesajımdaki dosyada güncelledim kontrol edermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
harika bir sonuç.. mükemmelsiniz.. çok teşekkür ederim.. emeğinize sağlık..

kızmassanız son bişey daha sormak istiyorum..

diğer cari hesaplara bunun uygulamasını nasıl yapıcam.. :? :( :cry:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Vereceğiniz tarih aralığı bütün cari hesaplarda geçerlimi olacak yoksa her cari için ayrı tarih aralığımı olacak belirtirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
her cari için ayrı tarih aralığı olacak.. hepsi birbirinden bağımsız çünkü..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Sn. Se & Na o zaman ekteki dosyadaki (ben iki örnek için yaptım) sayfaları kopyalayıp kaç cari hesabınız varsa kopyalayın ve isimlerini değiştirin daha sonra her cari sayfasında istediğiniz tarih aralığını verip butonlara basarak devir alabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
TEŞEKKÜR EDERİM EMEĞİNİZE VE ELLERİNİZE SAĞLIK.. BANA ÇOK BÜYÜK BİR KOLAYLIK SAĞLADINIZ..