Verilerin bir başka programda kullanılmak üzere yedeklenm

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Günaydın Sayın Hocalarım,

Herkesin yardımı ile sonunda istediğim programı hemen hemen bitirdim. Ancak bir sorunum var; bu excel programı iki farklı yerde kullanılacak ve esas kullanan kişi bu programa girdiği bilgileri günlük olarak bana rapo edecek ve aynı bilgileri ben kendi kullandığım dosyada gireceğim. Teorik olarak düşüncem şu. Ticari programlarda girilen datalar ayrı bir dosyada oluşuyor. Bu datalar istendiği zaman kopyalanarak başka bir yerdeki aynı programın içinde çalıştırılabiliyor. Benim merak ettiğim excel'de yazılan programı değil de girilen verileri yedekleyen bir makro varmı. Yani yapmak istediğim aynı programı kullanan kişi programı değil girdiği verileri yedekleyecek ve bana geldiğinde o yedekleri aynı programda çalıştıracağım. Bu sadece bir düşünce ama belki bunu gerçeğe çevirecek birisi vardır. Konuyla ilgilenirmisiniz. Teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Böyle bir yedekleme mantığı kendiniz oluşturabilirsiniz, örneğin sayfayı kopyalayıp gizleyebilirsiniz, yada dosyayı kopyalayıp yedekleyebilirsiniz. Bunları makro ile yapmakta elbette mümkün.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
sn.leventm hocam,
öncelikle ilginize teşekkür ederim. bir örnekle durumu size anlatayım. tasarruf teşvik hesabı ile ilgili bir bankanın bana göndermiş olduğu excel programı vardı bu programda 3 sayfaya ayrı ayrı ayrı veriler giriyorum ve txt dosya oluştur butonu vardı bu butonu tıklayınca üç ayrı txt dosyası oluşturuyordu. ilgili memura sorduğumda benim gönderdiğim txt dosyaları kendisinde bulunan aynı programa yüklediğini söyledi. programda vba şifresi vardı ve nasıl bir şey olduğunu göremedim ve vba şifresini kendisinin de bilmediğini söyledi. Bu programdan aklıma geldi bende ortalama 20 sayfa var ve bu programı bana her gün sıkıştırıp göndermesi bile imkansız. Yukarıda verdiğim örnekteki gibi programın her sayfası için bir txt dosya oluşturabilirmiyiz ve bu txt dosya geldiğinde ilgili sayfalara yerleşmesini sağlayabilirmiyiz.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu söylediğinizi yapmak için çeşitli yöntemler kullanılabilir, örneğin verileri bir txt dosyasına yazabilirsiniz veya mevcut excel dosyanızı txt olarak farklı kaydedebilirsiniz. txt dosyasından verileri tekrar excele çağırmakta oldukça kolaydır. Bunun içinde veri-dış veri al-veri al özelliği kullanılabilir. Hatta bu işlemleri yaparken makroyu kaydederseniz, kodlarıda elde etmiş olursunuz. Aşağıda excel dosyasını txt olarak kaydeden basit bir kod veriyorum.

[vb:1:a75aa7e3e2]Sub kaydet()
ActiveWorkbook.SaveAs Filename:="C:\Kitap2.txt"
End Sub
[/vb:1:a75aa7e3e2]

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
veya kitap2.txt olarak kaydettiğiniz dosyanın uzantısını xls yaparak tekrar excel dosyası olarakta açabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
sn.hocam ilginize teşekkür ederim. aslında bu şekilde bir yedekleme işimi görür fakat sizin belirttiğiniz şekilde makroları makroları da kaydetmesine gerek yok çünkü aynı program bende de olacak. Sadece verileri kopyalayacak bir makro var ise yazarmısınız lütfen. Nedeni şu bu dosya 10276 kb. ve ben bu şekli ile kaydetsemde zip file olarak uzunluğu 1452 kb tutuyor txt dosyaya da çevirsem aynı uzunlukta bir dosya oluşuyor. Eğer sadece veriler txt dosyaya çevrebilirsem zip file hali daha da düşük bir kb tutacaktır diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
hocalarım, şu konuya mümkünse bir el atın lütfen.Sürekli ilginiz ve doğru bilgileriniz beni alıştırdı. Sabrınıza ve ilginize teşekkür ederim.