VERITABANI adlı vt nin tblEKSIKLER tablosundaki verileri tblSAHIS tablasuna aktarmak.

Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
VERITABANI.mdb içerisinde bulunan tblEKSIKLER tablosundaki alanları tblSAHIS tablosundaki alanlara vatno alanı eşleşiyorsa (bu alan boş değilse) nasıl yazdırırım.

tblSAHIS tablosu aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır. (toplam 60 alan başlığı)
Kod:
[COLOR=DarkGreen]VATNO    [/COLOR]    x1 x2 x3 ...... x28 [COLOR=Red]MDN_HAL    KAN_GRB    NFS_MHKY     NFS_CSN    NFS_ASN    NFS_BSN    NFC_SRI    NFC_SNO    NFC_YER     NFC_VND    NFC_KNO    NFC_KTR    TEL_EV1    TEL_EV2    TEL_CP1     TEL_IS1    TEL_IS2    TEL_CP2    TEL_BG1    TEL_BG2    ELMEK1    ELMEK2     BAB_TCK    ANN_TCK    ESI_TCK    EGT_DZY    EGT_BAD    EGT_DRM     EGT_OAD    EGT_MSL    EGT_MZT    ASK_DRM    ISY_ADI    ISY_GRV     ASK_TRH    ASK_ACK    [/COLOR]
tblEKSIKLER ise aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.
Kod:
[COLOR=DarkGreen]VATNO   [/COLOR][COLOR=Red]MDN_HAL     KAN_GRB    NFS_MHKY    NFS_CSN    NFS_ASN    NFS_BSN    NFC_SRI     NFC_SNO    NFC_YER    NFC_VND    NFC_KNO    NFC_KTR    TEL_EV1     TEL_EV2    TEL_CP1    TEL_IS1    TEL_IS2    TEL_CP2    TEL_BG1     TEL_BG2    ELMEK1    ELMEK2    BAB_TCK    ANN_TCK    ESI_TCK    EGT_DZY     EGT_BAD    EGT_DRM    EGT_OAD    EGT_MSL    EGT_MZT    ASK_DRM     ISY_ADI    ISY_GRV    ASK_TRH    ASK_ACK[/COLOR]
Alan başlıklarını yazarak nasıl olmalıdır?
alanbaşlıklarını yazmadan for next ile nasıl olmalıdır
yani
x vat numaralı kişinin tbl.sahıs ta medeni hali 30 uncu alan başlığı ise tbl.eksiklerde 2 nci alan başlığı aralarında 30-2 lik bir bağlantı var yani.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın hsayar,

Kafam karıştı. Uygulaması aynı birbirine benzer üç ayrı soru sordunuz. Hangi noktada olduğunuzu anlamış değilim.

Aklıma takılan konular var tabi.

1. Soru sorarken access 2007 ve access 2010 dan bahsediyorsunuz, eklediğiniz örnek access 2003 ve daha eskisi.

2. VAT No neden benzersiz alan (anahtar) yapılmamış. Esas uygulamalarda böyle mi?

3. VAT No sayı mı metin mi?

4. Yapmak istediğiniz sadece kayıt güncelleme mi? Yoksa olmayan VAT No lu kayıtlar da eklenecekmi.

5.Ayrı veritabanı ile çalışırken ben ADO kullanmanızı tavsiye ederim. Siz en son neye karar verdiniz?

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Sn. Modalı
1) access 2010 kullanıyorum ancak uyumlu olması ve excelden nasıl bağlayacağımı bilmediğim için mdb olarak kaydettim.
2) vatno (şimdiki uygulamalarda) benzersiz alan ancak tablo bölmeyi düşünüyorum... sorun çıkartır diye düşünüyorum.
örn mevcut durumda vat no ya bağlı evtel1, evtel2, cep1, cep2 gibi alanlar var ancak ileride tblILET adlı bir tabloda (vatno iletişim türü iletişim ıd) gibi.
3) vatno metin
4) Şu anda eski tablodaki verileri yeni tablodaki alanlara getirmek.olmayan vatnoları almayıda bilmiyorum ancak iki tabloyuda excele alarak yinelenenleri kaldır ile bu aşamayı atladım. çözümü söylerseniz sevinirim.
5) bilmiyorum... çünkü acemiyim sizin tavsiyenizi yerine getireceğim. buna uygun çzöüm üretirseniz sevinirim.
saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
inanamıyorum... accesta bu sorunun cevabı bu kadar zor mu? herkes harartele acces tavsiye ederken bu kadar beklemek...
çözüm vakit alabilir kabul ederim ancak beklemek.... bu sitem değil yanlış anlamayın sadece yazmak istedim.

Excel Vers. ve Dili
Sorun:
aynı mdb dosyasında bulunan
1) vatno alanları tekrarsız diğer alanları aynı... (yani iki tabloda VATNO, ADI, SOYADI....... gibi alan başlıklarını içerir.) olan tablolardan tblYENI de olmayan VATNO kayıtlarını tblESKI den al.

2) tblESKI de dolu fakat tblYENI de dolu olan VATNO alanları eşit olmak kaydı ile ilgili alanları tblESKI den al tblYENI ye yaz.

Eğer bir gün çözümü çıkarsa öğrenmek isterim.

ben şimdilik sorunumu excel kullanarak çözdüm:

1)
her iki tabloyu bırlestır.xlsm (excel 2010 makro içeren çalışma kitabı) adlı çalışma kitabına aldım. ve tblESKI deki değerleri tblYENIdeki değerlerin altına yapıştırdım. Excelin yerleşik menü komutu olan YİNELENENLERİ KALDIR a basınca gelen iletişim kutusunda sadece vatno alanının onay kutusunun işaretledim. Ardından benzersiz tablom ortaya çıktı.

ardından tblESKI de eksik olan alanlarda zz sütuna x koyarak süzdüm. ve ortaya çıkan tabloyu yeni çalışma sayfasına yapıştırdım. giriş yapılması gerekmeyen alanlara ait sütunları silerek çalışma sayfamı tblEKSIKLER olarak değiştirdim. ve aşağıdaki makroyu çalıştırdım. ardından accesa geri verdim.

2)
Kod:
Sub sb_ALAN_TAMAMLA()
  Dim wksSAHIS As Excel.Worksheet
  Dim wksEKSKL As Excel.Worksheet
  Dim rngARLIK As Excel.Range
  Dim rngBULNC As Excel.Range
  Dim strARA   As String
  Dim lngSStNo As Long
  Dim intEStNo As Integer

Set wksSAHIS = Worksheets("tblSAHIS")
  Set wksEKSKL = Worksheets("tblEKSIKLER")
  Set rngARLIK = wksSAHIS.Range("C2:C299793")

dongugiris:

For intEStNo = 14 To 363
    strARA = wksEKSKL.Cells(intEStNo, 1).Text '"13648XXXXXX"
    Set rngBUL = rngARLIK.Cells.Find(strARA, LookIn:=xlValues, LookAt:=xlWhole, MatchCase:=True)
      If rngBUL Is Nothing Then
        Exit For
      Else
        lngSStNo = rngBUL.Row
        With wksEKSKL
          For SUTNO = 31 To 66
            If wksSAHIS.Cells(lngSStNo, SUTNO) = "" Then
               wksSAHIS.Cells(lngSStNo, SUTNO) = .Cells(intEStNo, SUTNO - 29)
               wksSAHIS.Cells(lngSStNo, 70) = wksSAHIS.Cells(lngSStNo, 70) & "E"
            Else
               wksSAHIS.Cells(lngSStNo, 70) = wksSAHIS.Cells(lngSStNo, 70) & "H"
            End If
            .Cells(intEStNo, 50) = "TMM"
          Next SUTNO
        End With
      End If
  Next intEStNo

Set wksSAHIS = Nothing
  Set wksEKSKL = Nothing
  Set rngARLIK = Nothing

End Sub
tabi bunlara gerek kalmadan accesın bunu yapabileceğini düşünüyorum. eğer yapamıyorsa verdiğimiz 900 tl civarı paraya yazıklar olsun.

Son düzenleme: