Veritabanı Dosyasının güvenliğini nasıl sağlayabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın üstadlar,

veritabanı güvenliği ile ilgili oldukça güzel çalışmalar sunan üstadlarımızın örneklerinden azami derecede istifade etmeye gayret ediyoruz. benim merak ettiğim, veritabanının hiç çalıştırılmadan bilgisayardan kopyalanıp kopyalanmadığını kontrol etmek için (yada önleyebilmek için) dosyayının görünür özelliğini değiştirmekten yada klasorü şifrelemekten başka ne yapabilirim. bu amaçla yapılmış yani bilgisayardaki işlemleri kontrol eden farklı bir program mı kullanmam gerekir, yoksa başka bir yolu var mıdır?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
tam olarak ne istediğinizi anlamadım ancak bilgisayarda yapılan işlemleri görmek istiyorsanız siz yokken yani ; ajan yazılımlar var neler yapılıdığını iki tuşla görebilirsiniz internette aratın bulursunuz:)

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba

Şöyle bir şey olabilir ancak her zaman çalışmaz. Programı sizden habersiz kopyaladıklarını varsayalım. Siz programın açılışına otomatik çalışacak bir kod yazarsınız. Bu kod ile Access versiyonunun seri numarasını size e-posta atacak şekilde ayarlarsınız. Eğer vatandaş internet bağlantılı bir bilgisayarda ise size e-posta atacaktır.

Olası sorunlar:
1- Internet bağlantısı yoksa işe yaramaz.
2- Agresif bir firewall yada anti-virus programı izin vermeyebilir(Programı çalıştırınca programınız e-posta atmak isteyecek firewall yada anti-virus uyarı verecek ancak vatandaş programı çalıştırmak istiyorsa anti-virus ile firewall a bu program güvenlidir diyeceğinden çalışacaktır)

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın Karaayhan ve Sayın alpeki 99
öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Sayın alpeki99 bahsettiğiniz kodu nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın alpeki99'un bahsettiği uygulama olur derseniz forumda e-posta göndermeyle ilgili örnek var bolca, aratın bulursunuz..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
donanımın bazı elemanları check edilir, check edilenlerden bir seri numarası oluşturulur, (ayrıca register kütüphanesine de yazılabilir) Oluşturulan (isim, ürün kodu) tabloya şifreleyerek yada register kütüphanesine kaydedip, programınız başlamadan(startup)'a önce ürünüzün kayıtlı olup - olmadığını check ettirirsiniz ve daha önce sistemi kontrol edip depoladığınız verilerle startup'a yerleştirdiğiniz check uniti ile kıyas ettirirsiniz durum doğru ise program çalışır değilse kopyadır.
Donanımın sadece bir tanesini check edip sadece ondan anahtar üretmek de tehlikeli çünkü genelde bu üretim sabitdiskin eri no.sına göre yapılır ki, sabit diskin serisini değiştiren programlarla seri no.lar değiştirilebilmektedir.(çözüm:Sadece sabit disk ile değil, ortaya sürücüyü, rami, ekran kartını vb.koyupta keys türetilirse bu sorun aşılır ayrıca her verilen üründe kullandığınız anahtar değiştirilir. Böylece piyasadaki ürününüz neyden yla çıkılarak anahtar ürettiğinin tespiti zorlaşır)
Forumlarde geçenlerde bolca takdir toplayan bir lisanslama vardı ancak onun büyük bir handikapı vardı o da şuydu; dosyayı c:\windows\system gibi sabit bir dizinde bir dosya oluşturuyordu ve ona göre lisanslama yapılıp-yapılmadığı anlaşılıyordu. Ancak her zaman c:\windows olmaz da "c:\win olur d:\windows\ olur vb.) bunu sabit klasöre yazma yerine windows path'ini otomatik bulan bir rutin yazmak yerinde yerinde olur diye düşünüyorum.)
İyi akşamlar...

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
donanımın bazı elemanları check edilir, check edilenlerden bir seri numarası oluşturulur, (ayrıca register kütüphanesine de yazılabilir) Oluşturulan (isim, ürün kodu) tabloya şifreleyerek yada register kütüphanesine kaydedip, programınız başlamadan(startup)'a önce ürünüzün kayıtlı olup - olmadığını check ettirirsiniz ve daha önce sistemi kontrol edip depoladığınız verilerle startup'a yerleştirdiğiniz check uniti ile kıyas ettirirsiniz durum doğru ise program çalışır değilse kopyadır.
Donanımın sadece bir tanesini check edip sadece ondan anahtar üretmek de tehlikeli çünkü genelde bu üretim sabitdiskin eri no.sına göre yapılır ki, sabit diskin serisini değiştiren programlarla seri no.lar değiştirilebilmektedir.(çözüm:Sadece sabit disk ile değil, ortaya sürücüyü, rami, ekran kartını vb.koyupta keys türetilirse bu sorun aşılır ayrıca her verilen üründe kullandığınız anahtar değiştirilir. Böylece piyasadaki ürününüz neyden yla çıkılarak anahtar ürettiğinin tespiti zorlaşır)
Forumlarde geçenlerde bolca takdir toplayan bir lisanslama vardı ancak onun büyük bir handikapı vardı o da şuydu; dosyayı c:\windows\system gibi sabit bir dizinde bir dosya oluşturuyordu ve ona göre lisanslama yapılıp-yapılmadığı anlaşılıyordu. Ancak her zaman c:\windows olmaz da "c:\win olur d:\windows\ olur vb.) bunu sabit klasöre yazma yerine windows path'ini otomatik bulan bir rutin yazmak yerinde yerinde olur diye düşünüyorum.)
İyi akşamlar...
Merhaba sevgili Leopar1972

Dediğiniz lisanslama örneğini ben yapmıştım. O örnekte windowsun nereye kurulduğunu kontrol ettirmedim ama inanın aslında oda çok basit bir iş. İster C ister D nereye kurulursa kurulsun dediğiniz gibi rahatlıkla halledilebilir. Ben sadece Lisans Mantığı adına bir açılım yapmak istemiştim.

Yukarıda sorulan soruda arkadaşın niyeti programın çalıştırılmasını önlemek değil. Tahminimce birisinin programını kopyaladığından şüpheleniyor ancak bunu ispatlayacak bir yol arıyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
sn:alpeki99
Sadece unutulup diğer arkadaşların örneği olduğu gibi alırlarsa bu püfü kaçırabilirler diye dikkat çekmek istedim
İnternetten size e-posta geldi veya bir key ile teyit ettiniz. Ondan sonrası; çoğu zaman öyle bir istek firewall ile engellenebilir, diyelim ki engellenmedi ip'sinin tespiti için savcılığa mı başvurulacak. Adamın makinasına müdahale etmek suç ne olur olsun.
Belki kendi çözümüm; kişinin konfigirasyon bilgileri ile sözleşme imzalanır, konfig değişiminda fatura ibraz etme zorunlu olur, ve yılda 1-2 kez tekrar program tarafından key istenir. O zaman sizden key alcak şahsın elinizdeki önceki lisans ve konfig ile karşılaştırırsınız. Bana bu daha sağlam gibi geliyor.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın alpeki 99,
evet programın kopyalanıp kopyalanmadığını yada kopyalama girişimlerini görebilmemi sağlayacak bir yöntemi araştırıyorum

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba

Sevgili leopar1972, hukuk derslerinden bildiğim, kanunlarda da olan bir yönteme başvuracak o zaman :D

Programın hakkında kısmına yada kurulum, açılış vb. bir formuna Sözleşme ekleyecek. Bu programı kullanarak şu şartları kabul etmiş sayılırsınız...... şeklinde. Eğer kabul etmiyorsan kapat kullanma, kullanacaksan da şartlarım bu kardeşim diyecek. Bu durumda herhangi bir problem olmuyor.

Sevgili abkbek. Internet bağlantısının kontrolü ile ilgili dün bir başlık vardı. Peki farklı bir makinede çalıştırıldığını nasıl garantilersiniz? Ya Hard Diskin C kısmının adını yada Access seri numarasını öğrenirsiniz. Access ürün numarasıda forumda bir yerde vardı.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft
peki dosyası web e aktarsak

Çalışmayı web üzerine aktarsak oradan çalıştırmak nasıl olur nasıl olsa kopyalanamaz