Veritabanına İnternetten Bağlanmak

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Normalde ağdaki SQL adlı bilgisayarımızda bulunan verilerimize
\\sql\MALİYET K SYSTEM\VERİ.mdb yazarak ulaşabiliyoruz.

SQL adlı bilgisayar bir Servera bağlı olarak çalışıyor.
Aynı bilgisayardaki veritabanına evimizdende bağlanabilirmiyiz, nasıl?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 tr ve access 2010 tr
Dediğiniz işlem mümkün ama bir çok yol var bunun için.

Ama iyi bir kullanıcı değilseniz bu sizin için risk oluşturabilir.Veritabanınıza saldırılar olabilir.Bunun için aşağıdaki konularda bilgi toplamanızı tavsiye edebilirim.
Google bu konularda yardımcı olur.

Sabit ip yoksa sabit ip almak için :
http://www.no-ip.com/services/managed_dns/free_dynamic_dns.html

Modemde port açma
http://www.tcpsecurity.com/doc/adsl/portacmak.html

windows uzakmasaüstü ile işyerindeki pc yi kullanabildiğiniz gibi uzaktan pc yi kontrol eden yazılımlarda mevcut
http://www.teamviewer.com/index.aspx

kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
MDB kullanıyoruz. Nasıl bağlanabiliriz? Yada başka bir yolu varmıdır?

Öncelikle Türk Telekoma Başvurup İp'nizi Sabitlemeniz Gerekiyor. Şuanda ki ipniz %100 dinamik ipdir (yani her internete bağlandığında değişiyordur) siz telekoma başvuru yapıp ip nizi statik ip (sabit ip) olarak ayarlattırmalısınız ki bu çok basit bir işlemdir başvuru yapınca hemen yapıyorlar. ancak bunun aylık olarak faturanıza 3 ytl bir ücret alıyorlar. Örneğin (85.105.117.158) sizde şuanda kendi dış ipnizi öğrenmek istiyorsanız www.ipimne.com adresinden öğrene bilirsiniz.

dış ipniz sabitlendikten sonra Sql veritabanınızın bulunduğu bilgisayarın local ip sinide sabitleniz gerekecek bunuda ağ bağlantılarımdan yapacaksınız. yani masaüstünde bulunan ağ bağlantılarıma sağa tıklayın özellikler diyin ordan yerel ağ bağlantısına sağa tıklayın özellikler diyin ekranda internet iletişim kurallarına girin burda elle ip veriniz buradaki ipyi de sabitledikten sonra (örneğin 192.168.2.20)

modeminizin ayarlarına giriniz ve port yönlendirme işlemini yapacaksınız. burada 1433 nolu portu sql serverin bulundu bilgisayarın yani local ipsini sabitlediğimiz bilgisayara yönlendireceksiniz. modemde genellikle nat ayarında veya port forvandik veya virtual server dan yapacaksınız. bu ayarların hepsinide tamamladıktan sonrada kullanmış oldğunuz programın veri tabanı bağlantısında server adı olarak dış ipinizi yazacaksınız yani telekomun sabitlemiş olduğu örneğin 85.105.117.145 ip adresi yazp bağlantı kurup veritabanını seçeceksiniz bu sayede internet üzerinden neren olursanız olun programın kurulu olduğu her bilgisayrdan veritabanınıza bağlantı kurabilirsiniz.

;)

detayınıda daha fazla yazamayacağım. az bir bilgisi olan herkes biraz araştırmayla bu işlemi rahatlıkla yapabilir.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Teşekkürler. Bilgi işlem Sorumlusu arkadaşla görüşmem lazım. Her işleme izin vermiyorlar. Eğer yapamazsak bir daha rahatsız ederiz. Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Arkadaşlar aslında yeni bir başlık açmak istiyordum ama baktım ki bu başlık da aynı amaca yakın..

Benim sorunum sql kurma, bağlanma, port mort değil. Ben onların hepsini yaptım. İşyerimdeki windows2000 üzerinde çalıştırdığım Sql server 2000'e, mdb datalarımı convert ettim. Hatta convert sırasında Sql server benzersiz kayıt istediği için tüm tablolarıma birer tane benzersiz kayıt ekledim. Yerelde veri girebiliyorum. Yani o makine üzerinde enterprise menager ile tablolara veri girebiliyorum. Fakat uzaktan yani evden de sql servere bağlanıyorum, dataları görüyorum, veri varsa okuyorum ama yeni veri yazma ve var olanları değiştirme hakkına sahip değilim. Bazı forumlarda remote connection diye bir yeri açmam gerektiği falan yazılı. Böyle bir yer yok bende. Tabi bu arada sql server bildiğiniz gibi win2000'de çalışmıyor. Yani aslında sql server'in sadece bağlantı yapabilecek kadarını kurduk. Lokalde sorun yok ama neden internetten bağlanınca salt okunur oluyor? Bu konuda neyi atlıyorum?. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mehmetdemiral,

Büyük bir ihtimalle güvenlik ayarları nedeniyle. Sanırım güvenlik modunuz windows ve lokalden bağlanabiliyorsunuz. Uzak bağlantıdan gelirken bir de windows kullanıcı adı ve şifresini de kullanmanız gerekir sanırım. IIS ayarlarıyla ilgili.

authentication ayarını araştırın.

Tabi öyle tahmin ediyorum. Hiç yapmadığım için emin değilim.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın modalı
Teşekkür ederim. Şimdi ana makinenin olduğu işyerine geldim. Buradan da aynı bağlantıyı yerelden denedim. Program aynı, server aynı, datalar aynı. Sadece internetten değil de yerel ağdan bağlanıyorum. Böyle sorun yok. Değişen tek şey ODBC bağlantısında server adresine "server" yazmam. İnternetten girerken de "mdsoft.mine.nu" yazarak bağlanıyorum. Denemek isteyen bu adress üzerinden şu anda çalışan SQL servere bağlanabilirler. Şimdilik Nt güvenliği kapalı. Sadece kullanıcı adı "sa" şifre yok. Yardımcı olmak isteyenlere şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Beab05 Access ile bağlandı ve veri yazdı. Ben neden salt okunur bağlanıyorum anlamadım. HAlbuki aynı şeyleri yapmışız bağlanırken.