Soru Veriyi Göndermeden Önce Sayfadaki Dolu Satırları Silme

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28-03-2024
Merhaba Arkadaşlar,

bir stok ve satış takip programı yaptım, aynı zamanda buradaki stok verilerini anlık google e-tablolara aktarabiliyorum, bu aktarılan tablodan yararlanıp anlık bilgiler çeken bir mobil uygulama yaptım. şöyle bir sorun yaşıyorum.

excel vba ile google e-tabloya veri aktarıyorum google forms üzerinden fakat her seferinde veriyi güncellemek yerine eski stok verilerinin olduğu son satırın altına tekrar güncel stok satırlarını tekrar yazıyor. Yani daha önce ilk veriyi aktardığı 1.satırda masa takımı yazıyor sonra tekrar veriyi gönderdiğimde bu masa takımının stoğunu güncellemek yerine son satırdan başlayıp masa takımı diye yeni bir ürün kalemi gibi yazıyor, bunu aşmak için her veriyi gönderdiğimde önce google e tablodaki verileri silsin sonra baş satırdan başlayarak yeni veriyi eklesin diye düşündüm alternatif bir öneri varsa onu da değerlendirebilirim.

bunu aşmak için her veriyi gönderdiğimde önce google e tablodaki verileri silsin sonra baş satırdan başlayarak yeni veriyi eklesin diye düşündüm... bunu sağlayacak bir vba kodu ekleyebilir miyiz? desteklerinizi rica ederim.

veri göndermek için kullandığım kod aşağıdadır bunu nasıl düzenlersek istediğim olur.

Kod:
Sub UploadToGoogleSheets()

Dim url As String
    Dim field1 As String, field2 As String, field3 As String, field4 As String, field5 As String, field6 As String, field7 As String, field8 As String, field9 As String
    Dim HTTPreq As New MSXML2.ServerXMLHTTP60

Dim SonSat As Long
    SonSat = Sheets("Stok_Durum").Range("A" & Rows.Count).End(xlUp).Row 'A sütununun son dolu satırı
    Cells(SonSat, "A").Select

For r = 2 To SonSat     'last row with data

field1 = Sheets("Stok_Durum").Range("A" & r).Value
    field2 = Sheets("Stok_Durum").Range("B" & r).Value
    field3 = Sheets("Stok_Durum").Range("C" & r).Value
    field4 = Sheets("Stok_Durum").Range("D" & r).Value
    field5 = Sheets("Stok_Durum").Range("E" & r).Value
    field6 = Sheets("Stok_Durum").Range("F" & r).Value
    field7 = Sheets("Stok_Durum").Range("G" & r).Value
    field8 = Sheets("Stok_Durum").Range("H" & r).Value
    field9 = Sheets("Stok_Durum").Range("I" & r).Value

Key = "1FAIpQLSe3D9-K5QHG5e4hhgDYN25xHMN4qYKQmdHLjYES-Tk3ov-JRQ"
    url = "https://docs.google.com/forms/u/1/d/e/" & Key & "/formResponse" & _
    "?ifq&entry.1622552789=" & field1 & "&entry.378982301=" & field2 & "&entry.288940794=" & field3 & "&entry.127783283=" & field4 & "&entry.732467835=" & field5 & "&entry.1162096198=" & field6 & "&entry.97602894=" & field7 & "&entry.1300387646=" & field8 & "&entry.2006911839=" & field9

With HTTPreq
        .Open "POST", url, False
        .setRequestHeader "Content-Type", "application/x-www-form-urlencoded; charset=utf-8"
        .send

End With
    Next

End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
28-03-2024
yardımcı olacak var mı?

RBozkurt

𐱅𐰇𐰼𐰚
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2024
Google Sheets
19-12-2026
Siz bu makro ile Google Sheets sayfasına veri yazmıyorsunuz aslında. Google Form linki oluşturup otomatik cevap yolluyorsunuz.
Google Form işlemi de Google Sheets'e veri logladığı için form sonuçlarını görüyorsunuz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
28-03-2024
Peki Google form kullanmadan nasıl yapabilirim Google Sheraton aktarmayı