View ve Edit alan problemi

Merhaba,

Bir iki uygulama dillinden ve veri tabanından iyi derecede anlarım ama Accessden fazla anlamam. Bir iş ile ilgili olarak sıkıntı yaşıyorum Kısaca anlatayım;

Formun data bölümünde 4 tablodan (SQL Server bağlantılı olan) oluşan bir kaynak olduğu zaman form üzerinde yer alan edit alanlarına veri girişi yapabiliyorum ve ilgili tabloya direkt olarak kayıt yapabiliyorum. Bu dört tablonun yanına birde view (SQL Server üzerinde) bağladığımda ise edit alanlarına veri girişi yapamıyorum. Veri girişinin yapıldığı tablolar fiziksel tablolar view üzerinden sadece bilgi amaçlı verileri okuyorum herhangi bir update işlemi yapmıyorum.

Ben bu view, data kanyağı olarak ekliyken nasıl edit alanlardan giriş yapılmasını sağlarım?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Distinct yapısı kullanılmış ya da alanlar arası hesaplamaların olduğu başka bir View'den de alan alınıyorsa; View’lerin üzerinden Insert, Update ya da Delete gibi işlemler yapılamaz. Aynı durum Group By kullandığımız View’ler içinde geçerlidir.
Birden fazla tabloda da View kullanılarak değişiklik yapılamaz..

Dediğin gibi bu view içerisinde bolca hesaplama, group işlemlerinin olduğu uzunca bir view. Fakat bu view içerisindeki bilgileri sadece göstermek amaçlı kullanıyorum. Update işlemlerini yapmak istediğim tablo fiziksel olarak var olan bir tablo.

Bu durumu nasıl aşabilirim?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Kayıt kaynağı View olan bir görünüm üzerinden bunu yapamazsınız.
Form üzerine tablo üzerinden alanların olduğu ayrıca fieldsler oluşturabilirsiniz. Ya da Tablo kayıt kaynaklı altform da yapabilirisiniz..