VLOOKUP fonksiyonunda yaşanan bir sorun hk.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhabalar,

Ekteki dosyada; Sheet1 içerisindeki VLOOKUP fonksiyonu niçin #N/A sonucunu veriyor, bir türlü çözemedim.

Oysa aynı aralığı COUNTIF ile saydırdığımda 1 yazıyor.

İyi Çalışmalar dilerim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorun sheet1 deki verilerin sayı, sheet2 deki verilerin metin olmasından kaynaklanıyor. Her iki sayfadaki verileride aynı veri tipine çevirin.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Sn leventm;

Sizin dediğiniz yöntemi denedim, yalnız sheet2 deki verilerin formatını sayı olarak değiştirmeme rağmen metin formatından bir türlü çıkmıyor.

Format>>> Cells >>>Number da sayı olarak görünüyor, fakat sayfa üzerinde ise formatı değişmiyor.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sheet2'deki değerleri el ile yeniden yazın.

Ayrıca Vlookup fonksiyonunda listelerin sıralanmış olmasına dikkat etmek gerekir.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Sn Zerige ilginize teşekkür ediyorum,

Yalnız;
Sheet2'deki değerleri el ile yeniden yazın.
değerleri el ile yazdıktan sonra VLOOKUP fonksiyonuna zaten gerek kalmaz, fonksiyon ile alacağım değerleri el ile yazarım. Ben buradaki garip olan durumu ve çözümünü öğrenmek istemiştim.

Ayrıca Vlookup fonksiyonunda listelerin sıralanmış olmasına dikkat etmek gerekir.
VLOOKUP fonksiyonunu çok sık kullanıyor olmama rağmen;
Burada kastedilmek istenen sıralamayı anlayamadım.

Tüm arkadaşlara iyi çalışmalar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sayfa2'deki girişler muhtemelen bir text dosyasından veya başka bir programdan alınmış gibi. Bunları istediğiniz şekilde sayıya dönüştürün

Eğer imzanızda Excel versiyonunuz yazsa idi (ki 73 mesaj yollamışsınız , yazsanız iyi olur) nasıl sayıysa çevireceğiniz konusunda daha kolay yardımcı olabilirdim.
Tüm sayıları seçip akıllı etiketler ile metin olarak saklanmış bu hücreleri sayıya çevirebilirsiniz , yada etiketleriniz yok ise tüm hücrelere tek tek girip (F2 ile) enter yapabilirsiniz, yada bu son söylediğimi makro ile yapan çözüm var forumda..

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=3297

sn.zerige nin bahsettiği şu. vlookup aradığı değeri aranan dizide ilk karşılaştığında aramayı durdurur ve dizide bulduğu ilk değerin karşılığını taşır. Ã?rneğin sizin 4545 sheet2'de 2 -3 tane olsa idi ilk bulduğunu dikkate alacaktı.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
tamer42' Alıntı:
Format>>> Cells >>>Number da sayı olarak görünüyor, fakat sayfa üzerinde ise formatı değişmiyor.
Bu sorun için Sheet2'deki değeleri yeniden el ile yazınız demiştim.

tamer42' Alıntı:
Alıntı:

VLOOKUP fonksiyonunu çok sık kullanıyor olmama rağmen;
Burada kastedilmek istenen sıralamayı anlayamadım.
Vlookup fonskiyonunda kullanılan Tablo dizisindeki listenin küçükten büyüğe veya alfabetik olarak sıralanmış olması gerekir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sn. zerige sizin ifade ettiğiniz şekilde bir zorunluluk yok benim de bildiğim.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Sn Danersin Teşekkürler,

Doğru bildiniz: Sheet2 deki değerler başka bir proğramdan alınma.

Kullandığım Excel versiyonunu; "Office xp" dir.

Kolay gelsin.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Þu çözümüde denebilirsiniz. Herhangi boş bir hücreye 1 (bir) yazın. Daha sonra bu hücreyi kopyalayın. Sayıya çevireceğiniz metinlerin olduğu hücreler aralığını mouse ile seçin ve sağklik-özel yapıştır-çarp ı işaretleyerek tamam butonuna basın. Metin halindeki rakamlar sayıya dönecektir.