VLOOKUP PROBLEMI

=IF(I2="";"";IF(ISERROR(VLOOKUP(I2;$A$2:$B$87;2;FALSE))TRUE;"MARKA ADI HATALI";""))

BU FORMULDE BEN BIR SUTUNDA YER ALAN MARKA ISIMLERINDEN ARAMA YAPIYORUM EGER HUCREYE YAZNLIS YAZARSAM "MARKA ADI HATALI" DIYOR.

MISAL "AUDI" YERINE "AUDİ" GİRERSEM HATALI DIYOR.

ANCAK BAZI BILGISAYARLARDA IKISINDEDE HATA VERMIYOR. IKISINI KABUL EDIYOR.

BENDE KABUL ETMESINI ISTEMIYORUM. SADECE "AUDI" ISE KABUL ETSIN DIYORUM.

YARDIM RICA EDERIM

Mrb,

Ekli dosyada talep ettiğinizi yapan fonsiyon yer almaktadır. Kendi uygulamanıza göre formülü düzenlersiniz.

Syg.

SORUNU TEKRAR YAZIYORUM

EKTE SORUNUMU BELIRTEN DOSYAYI GONDERIYORUM. ILGINIZI RICA EDERIM

Bende sizin istediğiniz gibi çalışıyor ancak aşağıda yer alan kırmızı ifadenizden ötürü bu hata oluşuyor olabilir. Olması gereken ile değiştirip tekrar deneyiniz.

Syg.

=IF(D2="";"";IF(ISERROR(VLOOKUP(D2;$A$2:$B$7;2;FALSE))=TRUE;"MARKA ADI HATALI";""))
Kod:
=IF(D2="";"";IF(ISERROR(VLOOKUP(D2;$A$2:$B$7;2;FALSE));"MARKA ADI HATALI";""))[/quote]

SELAM,

DENEDIM HALEN DEVAM EDIYOR. DIL KODLAMASINDA MI DIR PROBLEM ACABA... BILEMIYORUM. YINE DE TESEKKUR EDERIM ILGIN ICIN

Büyük ihtimalle dil kodlarında hata var.
Ondan olabilir. Þimdi dosyanı inceliyorum bakalım ne bulacağız.

dosyayı inceledim.
eğerki düşeyara = vlookup fonksiyonunu yanlış komutu ile kullanmaz ise audi ile audı arasındaki farkı algılamaz ama bu durumda araba listesinin hep alfabetik olarak sıralanması lazım. eğerki yanlış kullanırsan bu hatayı her zaman alacaksın.

bilgisayardan bilgisayar değil de excel den excel' e değişiyor olabilir. Excel 2003 - 2002 - 2000 de bu böyle hata verirken 97 de vermiyor olması gerekli çünkü 97 de yanlış parametresi yok. diye biliyorum inşallah yanlış bilmiyorum dur.