Vlookupla tablodaki tekrarlanan değerleri bulup toplamak

Vlookupup fonksiyonu ile bir tablo üzerinde bir değer araraken şayet aranılan değer tabloda birden fazla sayıda var ise vlookup tarama yaptığı tablodaki ilk değeri alıyor ve diğer değerleri almıyor. Oysa ben vlookupla tarama yaptığım tablodaki aynı değerlerin toplamını aldırmak istiyorum.
Ã?rneğin ben bir tabloda "kalem" kelimesine bularak bu kelimenin karşısındaki değere ulaşmak istiyorum.Ancak "kalem" kelimesi birden fazla kez aynı tabloda var ise, "kalem" kelimesine karşılık gelen her değerin toplamını aldırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim acaba?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu durumda ETOPLA formülünü kullanmalısınız.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Veya, SumProduct (Topla.Çarpım) da kullanılabilir.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Selamlar;

Vlookup konusu açılmışken uzun zamadır kafama takılan bir durumu hem paylaşmak hemde sormak istedim.

Ã?rnek:
Aranan değeri "B20" hücresinde bulsun, "A20" hücresindeki değeri nasıl alabiliriz, yani formüldeki sütun indeksi "-1" olacak gibi.

=VLOOKUP(D7;'DATA'!A:B;?;FALSE)

Þimdilik, "A" sütunu kesip "B" sütununun sağına bir yere alıyorum, ben bu şekilde bir çözüm buldum, ama belki de kısa bir çözümü vardır.

Herkese İyi çalışmalar dilerim.

Her ne kadar sorunuzun yeri yeni başlık olsa da (bekledim ve yeni başlığa taşınmadı) ben yine de burada cevaplayacağım.
Bu durumda ARA fonksiyonu kullanmanız gerekir
Ancak ARA fonksiyonunun iki şekli vardır.

1. Aranandeğer, ArananVektör, SonuçVektör
2. Aranandeğer,dizi

Siz ilkini kullanacaksınız.
Not:Aranan Vektör ile Sonuç vektörleri aynı boyutta olmalıdır ve bu vektörler birer sütun içermelidir.

Ã?rnek
Aranacak değer C1 hücresinde olsun
B sütununda o değeri bulup aynı satırdaki A sütunundaki değeri bulacaksınız.
=ARA(C1;B1:B99;A1:A99)

Excelans , formülünü denedim ama yanlış sonuç veriyor. Sebep ne ola ki?
=ARA(C1;B1:B99;A1:A99)

excelin ARA fonksiyonu için yardım konusu' Alıntı:
Ã?nemli Aranan_vektördeki değerlerin artan sırada yerleştirilmesi gerekir: ...,-2, -1, 0, 1, 2, ..., A-Z, YANLIÞ, DOÐRU; aksi halde, ARA fonksiyonu yanlış değer verebilir. Büyük-küçük harf ayrımı yapılmaz.

Sonuç_vektör yalnızca bir satır ya da sütun içeren bir aralıktır. Aranan_vektörle aynı büyüklükte olması gerekir.

Uyarılar

ARA fonksiyonu aranan_değeri bulamazsa, aranan_vektörde, aranan_değerden küçük ya da eşit olan en büyük değeri eşleştirir.
Aranan_değer, aranan_vektördeki en küçük değerden daha küçükse, ARA, #YOK hata değerini verir.
Yanlış değer verir demiyor verebilir diyor.

Buna dikkat etmek gerek.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Alternatif olması açısından;

Raider :bravo: :bravo:
Ben tüm vektör ya da dizi aramalarında sıralı olacak diye biliyordum. Sizin çözümünüzü inceledim. Sıraya önem vermemiş.

Zaten fonksiyon yardımı' Alıntı:
Eşleştir_tür 1 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değerden küçük ya da eşit olan en büyük değeri bulur. Aranan_dizi artan sırada yerleştirilmelidir: ...-2, -1, 0, 1, 2, ...A-Z, YANLIÞ, DOÐRU.

Eşleştir_tür 0 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değere tam olarak eşit olan ilk değeri bulur. Aranan_dizi herhangi bir sırada olabilir.

Eşleştir_tür -1 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değerden büyük ya da eşit olan en küçük değeri bulur. Aranan_dizi azalan sırada yerleştirilmelidir: DOÐRU, YANLIÞ, Z-A, ...2, 1, 0, -1, -2, ..., vb.

Eşleştir_tür belirtilmezse, 1 olduğu varsayılır.

raider arkadaşın örneğini çok beğendim

merhaba,raider arkadaşımızın otomatik toplam alan formulunuzu çok beğendim,ama çok yeniyim nasıl olduğunu anlamadım,benim ihtiyacım olan üç sutunlusu,yani A firmasının aldığı kalemlerin sayısı,b firmasının aldığı defterlerin sayısı gibi autofilter kullanmayı denedim ama b firmasının defterlerini gösterip,listedeki bütün defterleri topluyor,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Vlookupla bulunan birden fazla aynı değerin toplamı

Ben vlookupla bulduğum değerlerin toplamını aldırmak istiyorum.
Ã?rneğin vlookupla bulduğum a değerine karşılık 3 farklı hücrede 3 farklı rakam var ise örneğin 5, 8, 2 gibi ben a değerine karşılık bu üç değerin toplamını yani 5+8+2 = 15 değerini görmek istiyorum.

Bunu "sumif"le yapabiliyorsam nasıl yapıldığına dair bir örnek rica ediyorum.

Saygılarımla,

Aslında tam benim sormak istediğim gibi başlayıp, başka bir soru sormuşsun :)

Ustalar, size şunu sormak istiyorum:
Başka bir çalışma sayfasında birinci sütunda tarihler, diğer sütunlarda da muhtelif bilgiler var. Ben exceli açtığımda hangi gün ise "=TODAY()" ona eşit olan tarihlerin satırlarını diğer çalışma sayfasında listelemesini istiyorum. Örnek vereyim:
1 ay boyunca planladığım işleri gün gün sıraladım. Aynı gün içinde birden fazla iş var. Başka bir çalışma sayfasında, sadece bu güne ait olanları bulup komle satırı göstersin istiyorum. Ama VLOOKUP ile sadece ilk satırı getirebiliyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Saygılar.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Eki inceleyin.Bugüne ait veriler listelenecektir

Bir aylık gecikme için özür dilerim sayın yurttas ve sayın fructose. Tam olarak istediğim şey buydu. Çok teşekkür ederim. Saygılar.