yanıp sönen yazı nasıl yapılabilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
2003
şartları uygun olduğunda hücredeki karekterlerin yanıp sönmesini nasıl sağlayabiliriz.mesela a1hücresinde "01/01/2006" değeri b1 hücresinde otomatika1 hücresinin üç ay ilerisi yani "01/04/2006" değeri var.b1 hücresi bugünden küçük olduğu an yanıp sönmesini istiyorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Hücrede yanıp sönme olayı bildiğim kadarıyla timer kontrolü ile yapılabiliyor. Bu şekilde değilde B1 hücresindeki tarih sizin istediğiniz kritere uymazsa hücre rengini ve yazı karakter rengini değiştirerek belirgin hale getirebilirsiniz.

Ekteki örneği inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003
ben örnekte hiç bir özellik göremedim syn.cost control.ayrıca koşullu biçimlendirmeyle olmuyor bu özellik bildiğim kadarıyla.visual basic kodu lazım

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sn. SAVAÞ,

Ekteki örnekte A1 hücresindeki tarihi örneğin 01-10-2005 yaparsanız B1 hücresindeki değişimi görebilirsiniz.Koşullu biçimlendirme bölümünde sistem tarihine göre B1 hücresi kontrol edilmektedir.

Excel Vers. ve Dili
2003
syn.cost controldemek istediğinizi anladım bunu yapıyorum zaten benim amacım hücre içindeki karakterlerin yanıp sönmesi istiyom.yardım edecek vamı :kafa:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Bir örnek de benden.... B1 hücresi A1 hücresinden büyükse, B1 hücresi yanıp - söner.

Excel Vers. ve Dili
2003
syn.haluk bey tam istediğim gibi bi örenk tşk. ederim
yalnız bu ben kendi çalışma sayfama nasıl anlatacam :?

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba;

Sizin isteğinize göre uyarlanmış şekli ektedir.

Denemek için, A1 hücresine 01.01.2006 yerine örneğin 01.01.2005 yazarsanız, B1 hücresindeki tarih 01.04.2005 olucak ve bu değer bugünden yani 31.01.2006' dan küçük olacağı için, B1 hücresi yanıp sönmeye başlayacaktır.

B1 hücresindeki formulün çalışması için Analysis ToolPak eklentisinin yüklenmesi gerekmektedir.

Artık, gerisi size kalmış ...

Excel Vers. ve Dili
2003
syn.haluk hücredeki geri fonun yanıp sönmesi diilde hücre içerisindeki öğenin yanıp sönmesini sağlğyabilirmiyiz.ayrıca bahsettiğiniz 'Analysis ToolPak ' eklentisini nasıl ekleyebilirim

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sadece fontun yanıp-sönmesi işi için aşağıdaki prosedürü, koddaki ile değiştirin:

Kod:
Sub CheckRng()
    If Range("B1") < Date Then
        If Range("B1").Font.ColorIndex = xlColorIndexAutomatic Then
            Range("B1").Font.Color = vbRed
        Else
            Range("B1").Font.ColorIndex = xlColorIndexAutomatic
        End If
    Else
        Range("B1").Font.ColorIndex = xlColorIndexAutomatic
        Exit Sub
    End If
    StartTimer
End Sub
Analysis ToolPak eklentisi için, çalışma sayfasında menülerden Tools >> Add-Ins (Araçlar >> Eklentiler) tıklayın, çıkan pencerede "Analysis ToolPak" eklentisini bulun, yanındaki kutuy işaretleyin ve pencereyi onaylayın.

Eğer, kurulum sırasında bilgisayarınıza yüklenmemiş ise Office CD'i gerekebilir.

Excel Vers. ve Dili
2003
exceli kurduğum cd yi taktım yalnız halledemedim konuyu yardımcı olurmusunuz

Excel Vers. ve Dili
2003
arkadaşlar bana Analysis ToolPak eklentisini veya office 2002 yi exceli gönderebilirmisiniz.Analysis ToolPak eklentisi çalıştırmak için tekrar exceli kurmak istiyorum veya bu sorun hakkında bana yardımcı olacak birisi varsa lütfen rica edeyorum yardımlarınız için
syn.haluk bey :eek:k::

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Dediğim menüden Analysis ToolPak eklentisini seçince sizden Office CD'ini istemesi lazım.

Takın ve gerisini bilgisayara bırakın ...

Excel Vers. ve Dili
2003
toolpak çözümleyicisini yükledim.yalnız makroyu çalıştıramadım.sayısal imza istiyor.güvenlik seviyesini excelden gelen komut üzerine "düşük seviyeye" indirdim ama olmadı.
ayrıca modül sayfasında şu satırda hata veriyor:
"If Range("B1") < Date Then"
bi fikriniz varmı

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
1) Güvenlik seviyesini "Medium - Orta" yapın,

2) Eğer yine hata veriyorsa, ne hatası verdiğini de buraya lütfen yazın.

Excel Vers. ve Dili
2003
güvenlik seviyesini orta yaptım.ve modül sayfasında "If Range("B1") < Date Then" kısmını hata olarak gösterdi

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
SAVAÞ' Alıntı:
syn.haluk hücredeki geri fonun yanıp sönmesi diilde hücre içerisindeki öğenin yanıp sönmesini sağlğyabilirmiyiz.ayrıca bahsettiğiniz 'Analysis ToolPak ' eklentisini nasıl ekleyebilirim
Yukarıda verdiğim alıntıda, dosyanın sanki daha önceden çalışıyormuş hissine kapıldım.

Þimdi ne oldu da çalışmıyor diyorsunuz acaba, anlayamadım.

Bu kez, VBE'de Tools>>References bölümüne bir bakın. Eğer varsa, oradaki "MISSING - EKSIK" olanları kaldırıp, öyle deneyin.

Excel Vers. ve Dili
2003
"
Haluk' Alıntı:
Merhaba;

Sizin isteğinize göre uyarlanmış şekli ektedir.

Denemek için, A1 hücresine 01.01.2006 yerine örneğin 01.01.2005 yazarsanız, B1 hücresindeki tarih 01.04.2005 olucak ve bu değer bugünden yani 31.01.2006' dan küçük olacağı için, B1 hücresi yanıp sönmeye başlayacaktır.

B1 hücresindeki formulün çalışması için Analysis ToolPak eklentisinin yüklenmesi gerekmektedir.

Artık, gerisi size kalmış ...
"

metninizdeki ataçı indirdim ve bu exceldeki formülün çalışmadığı anlatmaya çalışıyorum ben syn.haluk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...