Yaptığım Menü Çubuğunda Bütün Menüler İki Kere Gözüküyor...

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhaba,

Ekte gönderdiğim örnekte anlayabildiğim kadarıyla makroyla bir menü çubuğu oluşturdum. (Adına “MenuCubugu” dedim). Bu menü çubuğunda yer alacak menüler için de yine makroyla “FormIslemleri”, “RaporIslemleri”, “SorguIslemleri” menülerini oluşturdum. Uygulamam açılınca gelen ana formum olan Form1’de bu menü çubuğunun ve menülerin gözükmesi için “Form1” formunun özellikler bölümüne girerek “Diğer” sekmesinde Menü Çubuğu alanına (MenuCubugu) yazdım. Yine “Olay” sekmesinde “Açıldığında” bölümüne de (MenuCubugu) makrosunu yerleştirdim. Fakat Form1 formunu (veya uygulamamı) çalıştırdığım zaman üstte yer alan menü çubuğunda menüler,

Form İşlemleri Rapor İşlemleri Sorgu İşlemleri

olarak (sadece bir kere) gözükmesi gerekirken

Form İşlemleri Rapor İşlemleri Sorgu İşlemleri Form İşlemleri Rapor İşlemleri Sorgu İşlemleri

olarak bütün menüler iki kere gözüküyor. :)

Örneği bir kitaptan özet bir bilgiyi yorumlayarak epeyce deneme yaptıktan sonra pek de anlayamadan yaptığımdan ve sadece deneme amaçlı çalıştığımdan basit bir örnek oldu. Bu yüzden özür diliyorum.

Menü çubuğunda menülerin neden iki kere görünmüş olabileceğini, hatalarımı söyler ve (eğer fırsatınız olursa) bu konuda azıcık da olsa bilgi verirseniz çok sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

Saygılarımla…

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Bazen insan saatlerce uğraşıyor ama küçücük bir ayrıntıyı atlayabiliyor. Ben de foruma saatlerce uğraştıktan sonra düzeltemediğim için sorduğum sorunun cevabını -soruyu sorduktan sonra tekrar üzerinde çalışarak- küçük bir ayrıntıda buldum sanırım: MenuCubugu makrosunu, formun "Açıldığında" özelliğine değil de "Kirlide" özelliğine ekledim. Ve sorun düzeldi. (Ama kitapta "OnOpen" özelliği yazıyordu). :)

Ama hâlâ "Açıldığında" özelliğine makroyu atadığım zaman menülerin neden iki kere göründüğünü çözebilmiş değilim. :) Bir de, makroyu "Kirlide" özelliğine atamamın bir sakıncası olabilir mi?

Saygılarımla...

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
2007' de hiç çalışmıyor, daha doğrusu menu bile görünmüyor ;) Bu yüzden ben inceleyemiyorum :(

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 Tr/İng.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.01.2019
Sanırım istediğiniz böyle bişey...