Yardim Kutusu

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
menü çubuğunu gizlemek yeterli sanırım
makro ile yapabilirsin yada başlangıç ayarlarından..

Ben Kendİ MenÜ ÇubuĞumu Yaptim Fakat Yİnede SaĞ KÖŞedİkİ Yardim Kutusunu Gİzlİyemedİm.

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayın hedefkaya;

Bu sorunun çok basit bir çözüm yolu var aslında. Gizlemek istediğimiz “yardım kutusu”na “yardım kutusunu gizleme” ifadesini yazdığımız zaman bunu bulabiliyoruz... Yine Microsof Office’in resmî sitesinde de bu konu kısaca izah edilmiş.

http://office.microsoft.com/tr-tr/access/HP030894201055.aspx

1- Araçlar menüsünde Özelleştir’i tıklatıyoruz.
2- Açılan pencere ekranda dururken sağ üst köşedeki yardım kutusunun üzerine sağ tıklayıp “Soru sor kutusunu göster” seçeneğini kaldırıyoruz.
3- Sonra Özelleştir penceresini kapatıyoruz ve yardım kutusu kalkıyor...

Bu çözüm yolu word, excel, frontpage gibi bütün Office programlarında aynı...

Ancak Access’te –sanıyorum varsayılan ayarlarından dolayı- Araçlar menüsünde Özelleştir’i tıklayınca gelen “Özelleştir” penceresi açıkken yardım kutusunun üzerinde sağ tıklamaya izin vermiyorsa o zaman şu yolu takip etmek gerekiyor:

Araçlar>Özelleştir yoluyla açtığımız “Özelleştir” penceresinde Araç Çubukları sekmesinde “Menü Çubuğu” nu seçerek “Özellikler” penceresini açıyoruz ve burada sadece “Özelleştirmeye İzin Ver” seçeneğinin onay kutusunu aktif hale getiriyoruz. Bu pencereyi kapatıp “Özelleştir” penceresine döndüğümüz zaman sağ üst köşedeki yardım kutusuna sağ tıkladığımız zaman “Soru sor kutusunu göster” yazan bir pencere açılıyor ve buradaki onay işaretini kaldırarak yardım kutusunun görüntülenmesini engelliyoruz...

Bundan sonra bütün Access uygulamalarımız yardım kutusu olmadan açılıyor...

Saygılarımla...