yardımmm... lütfenn ACIL

Excel Vers. ve Dili
xp - tr
slm iki sorum olucak; iki gruptan olusan bir listem var ve bu listedeki kisileri secim yaparak 2 gun ayrı ayrı islem yapmak istiyorum soyleki ;
grup1 (ahmet,mehmet ...) grup2 (mustafa,borax...) gunler cumartesi, pazar. yapmak istedigim ise grup1 den ahmeti ve gun olarak da cumartesiyi sectiğimde bu kisiyi cumartesi tablosuna yazması pazarı secersem pazar tablosuna yazması...

ikinci prblem ise;
iki dosay var dosya1 ve dosya2.xls , dosya 1 de (b1,b2,b3..) ve dosya 2de (a1,a2,a3...) hucrelerini iliskilendiricem fakat esas problem bu verilerin kisilere baglı olması yani ben dosya1 i veritabanı gibi kullanıp dosya 2 de istediğim kisiyi secince (ornek ahmet) secime baglı olarak dosya2 deki a1 hucresindeki verinin dosya1 deki ahmet sheet indeki b1 hucresinden alınması.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Merhaba

Ã?ncelikle soru başlığınız kurallara uygun olmadığından değiştirmenizi rica ediyorum.

Birinci sorunuz için bir örnek dosya eklemenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

ikinci sorunuz için ise düşeyara formülünü kullanabilirsiniz. Formüllerle kapalı dosya kapalı dahi olsa veri çekebilirsiniz. Bunun için her iki dosyanızıda açın ve düşeyara formülündeki alanları diğer dosyaya geçerek tanımlarsanız excel bu bağlantıyı otomatikman gerçekleştirecektir.