yaş gruplama

ekteki örnekte doğum tarihini yazdığımda yaş grubu değişiyor fakat yıl değiştiğinde yaş grubu değişmiyor bunun için nasıl bir kod yazmalıyım teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ahmetyurtkan,

Uygulamada herhengi bir anormallik görmüyorum. Doğum tarihini yazdıktan veya değiştirdikten sonra öteki alanlar otomatik hesaplanıyor. Yaşı sorgunun içinde hesaplıyorsunuz yaş gurubunu ise kod sayfasından. Kod sayfasına doğumtarihigüncelleştikten sonra olayına aşağıdaki kodu eklerseniz sorguya da gerek kalmıyor.
Me.yas = Age(dogumtarihi)

Yok eğer sorgu içinde hesaplamak istiyorsanız
IIf(mantıksal_kontrol, doğruysa_değer, yanlığsa_değer)
fonksiyonundan yararlanabilirsiniz. IIf fonksiyonunu iç içe kullanabilirsiniz

İyi çalışmalar :D

arkadaşım teşekkürler ama yaşı değişiyor ..yaş grubu yine sabit kalıyor değişmiyor .yazdığınız kodu denedim ama olmuyor sadece yaşı değişiyor.yardımcı olursan memnunn olurum

Excel Vers. ve Dili
Sayın ahmetyurtkan,

Nasıl olmuyor anlamıyorum. Yine de yaş gurubundaki verilerde hata vardı. Sınır değerler görünmüyordu. Onları da değiştirdim.

arkadaşım teşekkürler ama indirdiğim örnek bende çalışmıyor..yılı değştiriyorum..bilgisyarı kapatıp açıyorum ama yinede değişiklik olmuyor yaşda değişmiyor yaş grubuda değşmiyor başka yolu varmı bunun teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
Sayın ahmetyurtkan,

Ne yaptığınızı anlamıyorum. Uygulama normal çaşıyor.

sayın modalı arkadaşım sağ alttan yılı değiştiriyorum.hatta bilgisayarı kapatıp açıyorum.yaşda değişmiyor yaş grubuda bu kodalrın başka türlü yazma durumum varmı varsa nasıl bir şey yazabilirim kusura bakma arkadaşım.yardımcı olursan sevinirim

Excel Vers. ve Dili
Sayın ahmetyurtkan,

Bugünkü yaşı bir fonksiyonla hesaplıyorsunuz. Fonksiyonun içine sabit değişkenleri atıp bir sonuç elde ediyorsunuz ve onu bir tabloya yazdırıyorsunuz. Bu tabloya ilişkili bir formunuz var, form bu tabloda ne kaydedilmişse onu gösteriyor.

Eğer siz fonksiyonun sonuçlarını tekrar hesaplatıp, tabloya kaydetmek istiyorsanız o zaman bir güncelleştirme sorgusuna ihtiyacınız var.

Hem güncelleştirme sorgusunu oluşturdum hem de kodlarla form açılırken bu güncelleştirmeyi sağladım.

Yani şu anda sorgu pasif.

Ancak kodları silip açılma esnasında günceleştirme sorgusunu makroile çağırabilirsiniz. Ancak ben hep kod çalıştırma taraftarı olduğumdan şu anda bu çözüm çalışıyor.

Bir de soru sorarken daha açıklayıcı bilgi gerekiyor. Ben tarih değiştiriliyor derken sistem tarihi değiştiriliyor olarak algılamadım. Doğum tarihi değiştiriliyor diye algıladım.

İyi çalışmalar :hey:

İyi çalışmalar :hey:

sayın modalı arkadaşım her şey için teşekkürler fakat yaşı güzel değişiyor ama yaş grubu yine sabit kalıyor onda bir değişme yok onun için ne yapabilirim

arkadaşlar tarih değiştiğinde yaş değişiyor fakat yaş grubu kendini güncellemiyor yaş grubu değişmiyor ne denediysemde olmadı bunun için ne yapabilirim teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Sayın ahmetyurtkan,

Daha önce incelemediğim için kusurabakmayın.

Yaş guruplarını hesaplayan kodları tarih güncelleştirildikten sonra ya yazmıştık olduğu gibi form yükleme olayına kopyalarsak sorun çözülüyor.

iyi çalışmalar :D

selam

sayın modalı ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.fakat form yükleme olayında kod var onuda oraya kopyaladığımda formda kodlarda çakışma oluyor nasıl yapıcam yardım edermisiniz.

slm

sayın modalı tama dediğniz gibi yaptım yüklendiğinde değil ama aynı kodu etkinleştiğindeye kopyaladım çözüldü çok çok teşeşkkür ediyorum..sağolun

Excel Vers. ve Dili
Sayın ahmetyurtkan,

Tablo adı veya alan adı boşluklu ise köşeliparantez içine alınması gerekiyor ifadenin.

[Tablo1]![Doğum Tarihi]

İyi çalışmalar :D

yine çalışmadı bende düzellttim ama örneği düzeltme imkanınız varmı