yaş hesabı

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
Yas: Year([TARİHİ])-Year([DOĞUM TARİHİ])
arkadaşlar elimde bu şekilde bir formül var, TARİHİ ve DOĞUM TARİHİ bölümü gün-ay-yıl olarak yazılmış durumda.
burada yaş hesabı yapıyorum yalnız bu formül sadece yıldan-yılı çıkarıyor benim istediğim gün ay ve yıla göre yaşını çıkartsın.
yardımlarınızı bekliyorum.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Arşivden çıkardım.

Sn. ozanakkaya'nın "yaş" dosyası arşivimdeydi. İnşallah, kullanıcı adını yanlış yazmamışımdır.

Sanırım işine yarar...Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
benim elimde bir tablo var tabloya göre yaş grup listesi yapmak istiyorum. olay tarihi mevcut ve şahıs doğum tarihi burada olay tarihinden doğum tarihinin çıkarılıp bana yaşını vermesini istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Arkadaşlar;

İki tarih arasındaki farkı YIL_AY_GÜN olarak veren sorgu. 86126 arkadaşımızın sorununa benzer sorunu olan arkadaşlar kullanabilirler.
Saygılar, iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
Ayhan arkadaşımıza çok teşekkür ediyorum. Eline ve beynine sağlık diliyorum.

Ayhan bey sizden çok şey istediğimi biliyorum. Şunu sorucam burada ki aldığımız yıl ay gün sonucundan yeni bir sorgu ile sadece yıl sonucunu alabilme olasılığımız varmı?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Siz daha önce belirtmiştiniz bunu
Yil: Year([Tarih1])-Year([Tarih2])
Saygılar, iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
Bu formülle hesapladığımda yanlış sonuç alıyorum. Sizin formül sonucunun yılı gerekiyor.
Bu formul yıldan yılı çıkardığı için sonuçta yaş tam doğru çıkmıyor. yıl-ay-gün sonucunun yılı lazım. Anlatabildimmi. Mesela 2008-1980 çıkardığımızda 18 kalıyor. şahıs 18 yaşında gözüküyor. Gün ay yıl hesaplan dığında ay ve gün olarak şahıs 17 yaşında gözüküyor bana bu 17 rakamı gerekiyor. ilgin için tşk. iyi çalışmalar. saygılar.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Yukarıdaki yaş hesabı örneğindeki modulu alın ve ordaki fonksiyonu kendi sorgunuzda kullanın.
Kod:
select isim,tarih1,tarih2,Diff2Dates("y",[Tarih1],[Tarih2]) as yas from tablom
gibi....

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
Beab05 ilgin için teşekkür ederim. benim access bilgim çok zayıf olduğu için soruyorum. bu verdiğiniz kodu nereye yazacağımı bilmiyorum. Yukardaki Ayhan beyin örneğine uyarlayabilirmisiniz. Tşkler saygılar. Ayrıca ben bunu sorguda almam gerekiyor. Sutun olarak