Yaşları Gruplama

Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
Merhaba

Benim sorum şu:

Sayfa1 de A stununda personel isimleri B stununda ise personele veya çocuklarına ait yaş bilgilerim var.

Sayfa2 de ise sayfa1 deki yaşlara göre oluşan icmal tablosu var.

Ancak bu icmal tablosunda yaşlar gruplanmış (0-5),(6-10),(11-15),(16-18)....... gibi 16 adet sınıf var.

Benim istediğim sayfa1 deki yaşları (0-5) aralığında olan kaç adet kişivar bunu sayfa2 de o kategorinin altına yazsın. tabi bu bütün gruplamalar için uygun bir formül olmalı.

Eğer ile yapmaya çalıştım. ancak 7 den fazla eğeri kabul etmeyeceğini bildiğimden olmayacağına karar verdim.

Umarım anlatabilmişimdir. Saygılar iyi çalışmalar.

Bu yaşların yazılı olduğu sütunun yanına bir sütun açsanız ve o sütuna

=TAMSAYI(a1/5+1)

yazsanız yaşların hangi gruba girdiğini bu sayılar verir. Daha sonrada

0-5 yaş grubunu yazacağınız yere eğersay(b1:b50;1)
6-10 yaş grubunu yazacağınız yere eğersay(b1:b50;2)
.
.
76-80 yaş grubunu yazacağınız yere eğersay(b1:b50;16)

yazsanız ve bunu kendi çalışmanızdaki hücre isimlerine uyarlasanız işinizi görür mü acaba?

Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
sayın danersin ve sayın serpily cevaplarınızı yeni okuyabildim. inceleyeceğim.

Teşekkür ederim. Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
(0-5) (6-10) (11-15) (16-18) (19-25) (26-30) (31-35) (36-40) (41-45) (46-50) (51-55) (56-60) (61-65) (66-70) (71-75) (76-80)

Sayın serpily vermiş olduğunuz formülü uyguluyorum. genelde doğru sonuçlar veriyor. Benim gruplarım yukarıdaki gibi. ancak bazılarında problem çıkıyor. Ã?rneğin 50 yaşındaki biri 10. grupta olması gerekirken 11. de görünüyor. sanırım bu problem yaş gruplarının sonlarına denk gelen yaşlarda oluyor. Bunu çözebilirsek işime yarayacak. Teşekkür ederim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Ekli dosya işinize yarayabilir...

Ahmet Bey,

Raider'in çözümü aslında işinizi görecektir ama dilerseniz bahsettiğiniz sorunu

=TAMSAYI(a1/5-0,1+1)

düzeltmesi ile çözebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
sayın raider ve sayın serpily nin vermiş olduğu cevaplar işime yaradı kendilerine ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Birde şunu yapmak istiyorum. Bu yaş grupları personel,eş, kız çocukları ve erkek çocukları ve mesleki olarak ise uzman, danışman, şef, müdür gibi kriterlere ait.

bir örneği aşağıda
isim durum ünvan yaş
A B C D
Ahmet personel müdür 32
ayça eş müdür 23
fatma kız çocuk müdür 05

hasan personel şef 35
tuğba eş şef 29
ömer erkek çocuk şef 12
kübra kız çocuk şef 07

bu şekilde her personelin ve ailesinin bilgileri var. yaş grupları icmal tablosu ise iki adet birinci tabloda yaş gruplarına göre kaç personel, eş ve çocuk olduğunun sorgusu

ikinci icmal tablosunda ise ünvanlara göre kaç personel, eş ve çocuk durumları var.

tablo aşağıdaki gibi
A B C D
(0-5) (6-10) (11-15) (16-18).........
Personel

kız çocuk
erkek çocuk

(0-5) yaş grubuna ait kaç adet personel(ki sıfır çıkacak), eş, kız çocuk ve kaç erkek çocuk olduğunu görmem gerekiyor. Topla.çarpım ile yapmayı denedim. ancak #değer! uyarısı verdi.

Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler saygılar.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ã?rnek bir tablo hazırlayıp eklerseniz, bakalım......

Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
sayın raider kusura bakmayın ancak tabloyu nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum. bana anlatabilirseniz göndereyim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ekli örneği inceleyin. Sheet2 sayfasında istediğiniz gibi 3 adet sorgulama ile ilgili tablo bulunmaktadır.

Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
sayın danersin ve sayın raider teşekkürler. sayın raiderin göndermiş olduğu dosyayı inceliyorum. yanlız internetim bugün biraz problemli olduğundan yarın cevap verebilirim. saygılar iyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
Merhaba sayın raider tabloyu ekte gönderiyorum.

Sayfa1 de veriler ve sayfa2 de icmal tabloları var.
benim istediğim sayfa2 deki ünvanlara göre icmal tablolarımın formüle etmem lazım. Genel icmal de problem yok. ancak sadece müdürlerin yaş gruplarına ve eş, çocuklarına göre veriler; şeflerin ve diğerleri gibi. Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler saygılar.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
sayın raider sizin göndermiş olduğunuz formülü incelemiş idim. yanlız sizin göndermiş olduğunuz formülde yaş gruplarına göre kaç müdür şef veya amir olduğu var.

benim istediğim sayfa 2 de bulunan müdür başlığını baz alacak ve sayfa1 de örneğin müdüre ait yaş gruplarına göre personel,eş,k.cocuk ve e.çocuk kaç adet var bunu bulacak. ben yapıyorum ancak #değer! uyarısı ile karşılaşıyorum.

Teşekkürler saygılar...

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ekteki dosyada "Müdür" tablosundaki formulleri benzer şekilde tamamlayın...

Excel Vers. ve Dili
office xp, türkçe
sayın raider bende bunu yapmaya çalıştım. ancak çok ufak bir hatmı farkettim. istediğim buydu teşekkürler. saygılar...