Yazarken kullandığımız noktalama vb. işaretlerin gizlen

Merhaba Sevgili Arkadaşlar.
Başlarken yardımlarınıza şimdiden teşekkür etmek istiyorum. Excel de yeni olduğum için bu konuyu burada sormamdan dolayı yanlışlık yaptımsa bağışlanmamı dilerim.
Benim sormak istediğim şu; excel de metin veya sayısal değerler arasında kullandığımız noktalama işaretlerinin gizlenmesi mümkün mü? Yani en azından bu tür işaretlerin yazıcı çıktısında görünmemesi için bir şeyler yapılabilirmi?
Ã?rneğin metin olarak bir kısaltma da kullanılan noktalama işaretleri veya sayısal değerler arasında nokta veya virgül gibi işaretleri gizlemek ve alınacak çıktıda görünmemesini sağlamak mümkünmüdür?
Tekrar teşekkürler.....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
İlginç bir istek, açıkçası bunu neden istediğinizi merak ettim. Sorunuzla ilgili bir örnek dosya ekleyebilirseniz üzerinde biraz düşünelim.

Levent Bey ilginize teşekkür ederim.
Çalıştığım kurumda oldukça farklı konularda cetveller hazırlamam gerekiyor. Tabi bunların çoğunluğunu excel olarak hazırlıyorum. Diğer yandan yalnız çalışıyor olmam ve işlerin yoğunluğu ve ayrıca excel de yeni olmam, çok fazla formül bilgim bulunmaması nedeniyle bu tür işleri kısa yoldan halletmeye çalışmak zorunda kalıyorum. Ekte gönderdiğim cetveller sadece basit bir örnektir ve bu bilgilerin büyük bir kısmı diğer bazı cetvellerden referans yoluyla gelmektedir.
Kısacası örnek dosyada da belirttiğim gibi benim amacım buradaki noktalama işaretlerinin yazıcıdan alınan çıktıda görünmemesidir.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın hayati_sahinoglu,

Anladığım kadarıyla siz her noktalamayı değil sadece YTL ve Ykr hanelerini ayırıyorsunuz. Bu konu ile çok soru geldi, araştırırsanız bulursunuz.

Bende alternatif açısından değişik birşey sunuyorum.

1. G Sütunundaki formülü 100 ile çarpın Tam Sayıya dönsün.
2. G Sütununu Biçim -- > Hücre --> Ã?zel i Seçiniz ve Aşağıdaki Biçimi Uygulayanız

[>99999]#"."##0" "00;## 00

Sizin örnek dosyanızda ben bunu I sütununda yaptım farkı görmeniz açısından, dosyayı ekte sunuyorum

İyi Günler

Necdet Bey paylaşımınız için teşekkür ederim. Ancak sayısal verilerdeki örneğinizin toplamı tutmuyor. Diğer yandan sadece sayısal veriler arasındaki işaretler değil bazı metinler arasındaki işaretlerinde gizlenmesi gerekiyor.
Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; Rapor olarak kullanılmak üzere bir yığın sunu hazırlıyorsunuz. Bu raporlarda kimi zaman yalnızca size bir hatırlatma yapması, sizin dikkatinizi çekmesi veya o aşamada bir başka kaynağa gönderme yapmanız açısından (sunuyu kendizin anlatırken) çeşitli ikonlar, işaretler kullanıyorsunuz. Bu tür işaretlerin rapor olarak sunmak üzere üst makamlara yazıcı çıktısı olarak verilirken bir anlam taşımayacağından görünmemesi gerekiyor. Bir başka anlatımla, kullanılacak olan işaret ve ikonların, bu sunuları sizin kullanmanız halinde görünmesi ancak başkaları için bir anlam taşımayacağından gizlenmiş olması gerekecek.
Saygılarımla.