Yeni kayıtta bazı verilerin otomatik gelmesi

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba arkadaşlar,

Ekteki örnekte 2 tane sorunum var.

1. Frm_deneme1 üzerinden açtığım Frm_deneme2 formunda yeni tuşuna bastığım zaman aynı karışım nosunu getirmem mümkünmü acaba. Yani, karışım no'su bir önceki kayıtla aynı olmalı ve otomatik gelmeli. Yeniye bastıktan sonra karışım nosunu tekrar girmek istemiyorum. Sonuçta o karışım numarası için numune yazılacak.

2. Frm_deneme2 formunda bulunan sorguyu yapma nedenim kullanıcı yeni numune gireceği zaman o karışım numarasına daha önce kaç tane numune girdiğini bilmeli ki ona göre numune numarası versin. O yüzden sorguyu o ana kadar girilmiş max numune sayısı olarak yarattım. Acaba sorguyu o ana kadar kaç tane girildi diye yaratabilirmiyiz. Çünkü bazen kullanıcı 1.numune sonucunu girdikten sonra 3.numuneyi girebilir. Öyle girdiği zaman bir sonraki numuneyi girerken max. sayı olarak 3 gireceği için kafası karışabilir.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Excel Vers. ve Dili
2003
GKMER arkadaşım teşekkür ederim.
1. sorunla ilgili yardım edebilirmisiniz?

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın GKMER, zaman ayırdığın için teşekkür ederim.
Yapmış olduğun örnek benim anlattığım şekle göre sorunsuz çalışıyor. Ama benim atladığım bir konu varmış maalesef. Kullanıcı Frm_deneme2 'yi direk açıp veri girdiği de oluyor. Yani, Frm_deneme1 değerleri önceden girilmiş ise, Frm_deneme1 'i açmadan direk Frm_deneme2 'yi açabiliyor.
Öyle olduğu zaman da, görünmez olan text box (=forms!Frm_deneme1!Karışımno) ifadesine ulaşamıyor. Hata oluşuyor.
Acab bir önceki kayıt diye bir ifade varmı! Text box'a o ifadeyi atasak :S

hangi karışım olduğunu nerden bilecek form. o zaman açılır kutu yap karışın nolarına göre form verielrini yenile giriş yap başka türlü çözemezsin

Excel Vers. ve Dili
2003
Sonuçta o da ayrı bir form. Direk Frm_deneme2 açıldığında tüm karışım nolarını ve onlara ait numune nolarını görebiliyor. Veri gireceği karışım nosuna ise bul komut butonu ile gidiyor. Normalde ana dosyadaki formumda bul komut butonu mevcut. Ama sanırım çözemiyecez gibi bu problemi. Yinede teşekkür ederim. Başka bir fikri olan yardımcı olabilirse sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2003
Ayrı bir formdan kastım " hangi karışım olduğunu nerden bilecek form " dediğiniz içindi.
Açılan kutu fikrinizde mantıklı olabilir fakat istediğim gibi olmayacak sanırım. Tabi denemekte lazım.