Yeni TL simgesi

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

TCMB’den indirilen exe dosyasını çalıştırdığınızda bilgisayarınıza AbakuTLSymSans adında yeni bir yazı tipi yükleniyor. Sistem tepsisinde bir program çalışıyor. Bu program tepside olduğu sürece AltGr+t tuşları ile simge çıkar. Fakat simge sadece söz konusu yazı tipinde olduğu için o yazı tipinin seçilmiş olması lazım.

Örneğin Excel'de bu simgeyi çıkarmak istiyorsunuz diyelim. Sistem tepsisinde yani sağ alt köşede yeni simgeyi göremiyorsanız Başlat'tan bu programı çalıştırın. Excel'i açın. Yazı tipini AbakuTLSymSans olarak değiştirin. AltGr+t tuşlarına basın.

Sayıların yanına bu simgeyi koyabilirsiniz ama rakamsal değer olmaktan çıkar. Dolayısıyla artık o rakamlarla işlem yapılamaz.

Sayısal değer için; hücreye yazılan simgeyi F2 tuşu ile formül çubuğunda kopyalayıp, hücre formatında Custum / İsteğe Uyarlanmış, durumda simgeyi, [$$ -409]#.##0,00 $ işaretinin önüne yapıştırın. Ve buşekilde olmasını sağlayın. [$¨-409]#.##0,00 . Yazı tipinin de AbakuTLSymSans olması gerekir.

Microsoft'un ilk defa Windows 8 işletim sisteminde yer verdiği yeni Türk Lirası simgesi, yayınlanan yeni bir güncelleme ile Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2'ye de geldi. Hazırlanan yeni güncelleme sayesinde Türkçe klavyelerde artık yeni simge kullanılabilecek.

Yeni TL sembolüne Türkçe Q ve Türkçe F klavyelerde AltGr+t tuş kombinasyonu ile ulaşılıyor.

Yeni TL simgesini kullanmak isteyenler, http://support.microsoft.com/enkb/2739286 adresinde yer alan güncellemeleri kullandıkları işletim sistemine göre seçerek yükleyebilecekleri belirtiyorlar.

Ancak benim bunu henüz deneme fırsatım olmadı. Deneyenler görüşlerini paylaşırlarsa memnun olurum.

.

Ekli dosyalar