Yil Kaydi AÇmak Konusnad Yardiim

Excel Vers. ve Dili
2003
Selam arkadaşlar ben access de biraz acemiyim iş yerimizde bir defter kayıt progmamımız var buna epeyce de kayıt gerdik ancak kafama şu soru takıldı. BU kayıt numaraları otomatik veriliyor PEKİ SORUM ŞU 2007 yıl sonunda bu kaydın kapanması ve 2008 KAYıtlarını yeniden sıra numarasının baştan başlaması gerekiyor. YIL KAYDI NASIL EKLERİM YIL KADI EKLEYİNCE HER YIL İÇİN SAYI YENİDEN TEKRAR BAŞTAN BAŞLARMI YOKSA YIL SONUNDA PERİŞANLIK VAR bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler:yardim:

Excel Vers. ve Dili
Excel XP Türkçe
Tasarladığınız programı inceledim. DEFTER KAYIT TABLO sunda Otomatik Sayı kullanmışsınız. Otomatik Sayı özelliğini bir şarta bağlı olarak değiştiremezsiniz. Her takvim yılında 1 den başlayan bir numaralandırma için kod yazmanız gerekli. Ben DEFTER KAYIT TABLO sunda bir iki ufak değişiklik yaparak bu kodları yazdım. Ekte gönderdim. Kayıt Ekle butonuna bastığınızda artan sayıda numaralandırmayı Otomatik Sayı da olduğu gibi yapacak. Takvim yılı değiştiğinde 1 'den başlayacak. İsterseniz bunu bilgisayarınızın takvimini değiştirerek deneyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003
TeŞekkÜrleeeeeeeeeeeeeeeer

Tuncer bey öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Paylaşmanın güzel olduğunu sayenizde bir kez daha anladım ve Benim sorunum sayenizde çözüldü. Çok memnun oldum. Fakat programımda benim beceremediğim bir iki eksiklik var bu konuda da yardımcı olabilirmisiniz.

Konu uyarı neticesi sorular bölümüne taşınmıştır.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın fatihselman,

Bu forumda kimse kimseye kızmıyor. Ama sorularınızı doğru yerde sormanız gerekiyor.

Bu bölümde access bilgileri ve yapılmış örnekler paylaşılıyor. Dikkat ederseniz bir de Access Soruları başlığı var.Arkadaşlar, soruları bu başlıkta sormaya devam ederlerse yapılmış örnek uygulamalara ulaşmak zorlaşıyor.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Uyarın için teşekkürler Sayın Modalı

Bu konuyu Sorular bölümüne taşıyacağım

Excel Vers. ve Dili
2003
Tuncer Beye

Sayın Tuncer Bey bu programda yapmış olduğunuz otomatik ilerleyen kayıt kodunu başka bir uygulamada neden kullanamıyorum çok uğraştım ancak beceremedim. Yeni kayıt diyorum numara otomatik ilerlemiyor ve hata veriyor. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2003
kod

Private Sub Komut168_Click()
Dim db As Database
Dim rs As Recordset
Dim rst As Recordset
Dim yil As Integer
yil = DatePart("yyyy", Date)
Set db = CurrentDb
Set rs = db.OpenRecordset("SELECT * FROM [DEFTER KAYIT TABLO] WHERE yil=" & DatePart("yyyy", Date))
Set rst = db.OpenRecordset("SELECT Max([DEFTER KAYIT TABLO].[KAYIT NO]) AS [EnÇokKAYIT NO] FROM [DEFTER KAYIT TABLO] WHERE yil=" & DatePart("yyyy", Date))
rs.AddNew
If rs.EOF Then
rs("KAYIT NO") = "1"
Else
rs("KAYIT NO") = rst("EnÇokKAYIT NO") + 1
End If
rs.Update
rs.Close
rst.Close
DoCmd.Requery
DoCmd.GoToRecord , , acLast
End Sub

bu kodu başka uygulamada neden kullanamıyorum

Excel Vers. ve Dili
Excel XP Türkçe
Sn fatihselman,
Hata mesajını yazsaydınız cevap vermek daha kolay olurdu.
İki nedenle hata olacağını düşünüyorum;
Birincisi; ben tablonuza yil isminde bir alan eklemiştim. Bu alanın varsayılan değerini içinde bulunduğumuz yılı gösterecek şekilde ayarladım. Yani yeni bir kayıt eklendiğinde yil isimli alanın değeri "2007" oluyor. Sizin uyguladığınız veritabanında tablonun yapısı "rs" veya "rst" kayıt kümelerinden farklıysa hata oluşur.
İkincisi ise References 'deki "Microsoft ActiveX Data Objects 2.1 Library" kütüphanesinden kaynaklanır. Bu kütüphaneyi listeden kaldırmanız gerekiyor. Bunun için okeyini kaldırmanız yeter. Eğer hata mesajı "Type Mismach" şeklinde ise sebebi budur. References penceresini açmak için önce Alt+F11 yapacaksınız, menüdeki Tools sekmesinin altında. Kolay gelsin.

Arkadaşım Access veritabanı üzerinde trigger ve stroc procedure olmayan bir veritabanıdır. onun için, yer yıla bir tablo açacaksınız. en kolay yol bu. yada otomatik sayıdan vazgeçip o alanı sayi(integer) yapacaksınız kod ile her yıla numaratör kodu yapacaksınız.

Excel Vers. ve Dili
2003
Tuncey Beye teşekkürler

Sayın Tuncer Bey katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Sorun ACTİVEX de imiş çözüldü sağolun.