Yine Açılır Liste

Mrb.Arkadaşlar'
Tam olarak nasıl tanımlayacağımı bilemediğim için yine Açılır Liste diyorum. Ekte örneğini sunduğum bir bir çizelgem var. Uygulamak istediğim çizelgenin örneğini de gönderiyorum. Yardımınıza ihtiyacım var. Bana yardımcı olduğunuz sürece konularım bitmeyecek anlaşılan.
Teşekkürler!

X

xxrt

Misafir
Cidi Ã?rn..xls olarak tanımladığınız dosyadaki veri girişleri için açtığınız belirgenler ile Liste 4 (Þablon)EE(Renkli).xls dosyasında herhangi bir bağ oluşturamadım.Bu nedenle Açılan listeyi hangi dosyaya?Nasıl?Nerelerde kullanacağınıza dair detaylı bir açıklama yaparsanız forumdan sağlıklı bir cevap alabilirsiniz.Ã?rneklerle sorunuzu genişletmenizi rica ediyorum.Yani
1 dosyadakilerle ne yapılacak ve 2 dosya ile bağlantısı ne olacak..

Sn. xxrt!
İlginize önce çok teşekkür ederim.
Liste 4(renkli)'deki bilgiler çok yer kaplıyor,içiçe giriyor. Bazı bölümleri örn: Cinsiyet, Ã?ğrenim durumu ve buna benzer yerleri cidi örneğindeki gibi yapmak istiyorum. Acces'te (fazla bilgim olmamakla beraber) yapıyorum.Axcel'de yapamıyorum. Dediğim şekilde yapabilirsem alan rahatlıyacak, az yere çok şey sığdırma şansım olacak. Çünkü buna benzer listelerim, çizelgelerim çok olacak.

Her şey gönlünüzce olsun.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bana yardımcı olduğunuz sürece konularım bitmeyecek anlaşılan.
Bizim amacımız zaten sizlere yardımcı olmak,sorularınızı sormaya devam edin lütfen.

Ekteki örneği inceleyiniz. Umarım doğru anlamışımdır. Birde merak ettim dosyanızdaki K:,E: ve S: harflerinin anlamı nedir?

Merhaba Sayın Arkadaşım Leventm!
Çok Teşekkürler, ellerinize sağlık, olmuş. Ben hazırladığınız örneği (j)'i "liste 4 EE renkli" çizelgeme uygulamak istiyorum. (Cidi örneğini daha sonra hazırlayacağım.)Bir daha bir yardım istediğimde daha detaylı yazarım.
K(Müracaatçı kadının adı) E:(Erkeğin Adı) S: ise karı-kocanın soyadı.(Evlat almak isteyen aileyi tanıtıyoruz)
Þimdi hazırlamam gereken Liste EE 4' te ili var(j uygun ama nasıl uygulayacağım?) Eğitim Durumu, Yaş,cinsiyet ve dosya aşaması için uygulamak istiyorum.
Farketmez(Cinsiyeti kız-erkek çocuğu olabilir)

Teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kısaca hücrede açılır kutu uygulamasının nasıl yapıldığını anlatayım. Siz uygulamayı yapmaya çalışın,sorun yaşarsanız tekrar dosyanıza bakarız.

1-Açılır kutu ile aynı sayfadaki bir aralığa, görünmesini istediğiniz verileri listeleyin.
2-Hücreyi seçin.
3-Veri menüsünden doğrulamayı seçin.
4-Veri doğrulamadan liste seçeneğini seçerek,hücreye aralığı tanımlayın.
5-Diğer hücrelerede açılır kutuyu kopyalayabilirsiniz.

yapılacak işlemler aşağıdaki resimden daha rahat anlaşılacaktır.

Çok Teşekkürler Sayın Leventm!
EVET OLDU. Bu benim işime çok yarayacak.
sizlerden çok şey öğreniyorum.Her gün ayrı bir hazine gönderiyorsunuz, öylesine mutlu oluyor ve öğrendikçe de yeni yeni şeyler öğrenmek istiyorum.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
7
Sayfa görünümü küçülttüğümüzde, açılır listedeki verilerde ok küçülüyor ve okumakta güçlük çekiyorum. Acaba büyültmek mümkünmü ? veya daha pratik bir yolu varmıdır ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Başka çözümü varmı bilmiyorum ama aşağıdaki kodu deneyin
Kodu worksheet altında selection change'e yerleştirdikten sonra diyelimki veri doğrulama hücreniz A1 hücresinde, A1'i seçin bakın nluyor, sonrada başka bir hücre seçin.
aynı kod, bütün bir sütunda liste varsa sütun için yada satır için yazılabilir.

Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If ActiveCell.Address = Cells(1, 1).Address Then
ActiveWindow.Zoom = 100
ElseIf ActiveCell.Address <> Cells(1, 1).Address Then
ActiveWindow.Zoom = 75
End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
7
maalesef olmadı :(
Sizin gönderdiğiniz kod, düşük çözünürlükte iken, bir hücreye tıkladığınızda, çözünürlüğü %75 e getiriyor.

Benim istediğim, açılır kutuya tıkladığımda, verinin daha büyük olarak karşıma gelmesi, tabi sonrasında hücrede normal görünmesi.

Aslında istedğim çok zor olmasa gerek, bu kutunun biyerlerde ayarı olmalı :?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Maalesef Hücre doğrulama'da böyle bir özellik yok. Ben belki başkası kullanmak ister diye tam anlatayımda yazdığım kodun tam olarak yaptığı işi;

A1 hücresinde diyelimki Hücre Doğrulama uyguladık ve bu hücreye geldiğimizde altta açılan listeyi tam okuyamadığımız için doğrulama olan hücreyi seçtiğimizde Zoom oranını 100 yapıyaor, doğrulama yapılmış hücreden (yada hücreler için uyarlanabilir) çıktığımızda ise tekrar sayfanın görünmesini istediğimiz Zoom oranına dönüyor. Kodda 100 ve 75 istendiği gibi değiştirilebilir.