Yuvarla formülünde hata

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
İyi günler. Bu ilk mesajım. Site için ilgililere teşekkür ederim.

Ben çalıştığım dairenin maaş bordrolarını yapıyorum. Bunun için kendi hazırladığım bordroyu kullanıyorum. Bu aya kadar hiç bir sorun olmadan dosyayı kullandım, hatta Türkiye'nin birçok yerinde de benim dosyam kullanılıyor. Sorunum ise şöyle. Ekte gönderdiğim dosyada NAkit fişi sayfasındaki P, Q, R, S, W ve X sütunlarında hata var. Görünürde P ile R toplamı, Q ile S toplamı ve W ve X toplamları birbirine eşit olmasına rağmen, Y sütununda kırmızıyla yazılmış hücrelerde de görüldüğü gibi birbirine eşit değilller. Sonuçta da aslında görünürde sorun olmamasına rağmen V sütunundaki uyarı çıkıyor.

İlginize teşekkürler. Kolay gelsin.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Bu ilginç durumun nereden kaynaklandığını anlayamadım fakat Nakit Fişi sayfasının Q11 hücresine aşağıdaki fonksiyonu yazınca düzeliyor gibi.

=YUVARLA((W11-TAMSAYI(W11));2)

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İlginize teşekkürler.

Formül sorunu çözebilir ancak maalesef ortadan kaldırmıyor. Çünkü gördüğünüz gibi W ve X s,tunundaki değerler Bordro sayfasının ilgili sütunlarının alt toplamlarından alınıyor. Bordro sayfasındaki tüm formüller Yuvarla olarak düzenlenmiş ve yuvarlanacak rakamlar da virgülden sonra 2 basamak olarak ayarlanmıştır. Tüm sonuçların yuvarlanmış olduğu hücrelerin toplamının virgülden sonra 15 basamağa çıkıp, alakasız bir şekle dönüşmesi ilginç. Ã?nemli olan da bunun nedenini bulup sorunu temelden çözmek.

Anladığım kadarıyla bu sorun sadece benimle ilgili değil başka bir başlık altındaki YTL ayır dosyasında da aynı problem olduğunu gördüm. İsterseniz o dosyayı da inceleyin.

Kolay gelsin.

X

xxrt

Misafir
Evet forumda dediğiniz formül hatalı bir sonuç veriyor.
Bu fonksiyonu kullananlar kontrol etsinler.

Hata formülü şudur.

=(TOPLA(Q11:Q39)/100-TAMSAYI(TOPLA(Q11:Q39)/100))*100

Q40 Hücresine bu formülü girdiğinizde küsürat hartası veriyor..

=MOD fonksiyonu da aynı hatayı veriyor.

Bunun için şunu deneyin.

Q40 Hücresine
Kod:
=PARÇAAL(TOPLA(Q11:Q39);2;2)

S40 Hücresine

Kod:
=PARÇAAL(TOPLA(S11:S39);2;2)
V11 Hücresi aynen kalsın.

Geçicide olsa işe yarar.

Excel Vers. ve Dili
Office - 2019 - Türkçe
Bu sorun yuvarlamalardan kaynaklanıyor. Excel görünenleri değil kendi gördüklerini hesaplıyor.

Bizlerin görmediği aşağı veya yukarı yuvarlamaları kalan buçukları bir sonraki hesapta ekliyor veya çıkarıyor. Çok kişininde bundan haberi yok hesap sonuçlarında +1 veya -1 değişikler olabiliyor. Tanıdığım kişilerin pek çoğunu elle düzelttiğini gördüm.

Gönderdiğim ataç' a bakarsan artık hata vermiyor, hatta kırmızı rakamlarında düzeldi. Bakın bakalım doğru anlayıp çözmüşmüyüm.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Sn Seceren;
Çözümün ne olduğunu acemiler için de anlatabilirmisiniz?

Excel Vers. ve Dili
Office - 2019 - Türkçe
Excel görünenleri değil kendi gördüklerini hesaplıyor.
Aslında söyledim. Sizin için biraz daha açayım.

Ã?nce hesaplama yaptığınız kısmı (Hüçre,satır,sütun...) seçin Araçlar+Seçenekler+Hesaplama sekmesinden + Duyarlılık görüntülendiği gibiyi seçiyorsunuz.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
ok. teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Office 365
kuruşlar hanesini yuvarlatırsan sorunun çözülecektir sanırım.
=YUVARLA(MOD(W11;1)*100;2)

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Sayın seceren teşekkürler. Bunca yıl sonra bir şey daha öğrendim. Allah razı olsun.

Sayın parsley, sorunumuz kuruşlar hanesinde değil, sorunumuz yuvarla formülü sonucunda bulunan sonucun aslında yuvarlanmamış olması. Bu sorun da seceren'in yöntemiyle çözülüyor. Asıl dosyama da uyguladım ve sorun çözüldü.

Kolay gelsin. :eek: :D

sayfalardan düşeyara

ilgiin için teşekkürler.ekte sorumla ilgili bir çalışma var

Excel Vers. ve Dili
Office - 2019 - Türkçe
Sayın YUSUF44

Allah sizdende razı olsun. İşinizi gördü ise ne mutlu, kolay gelsin.

Burda yönetici arkadaşlara birşey söylemek istiyorum. Bu son iki cevap bu konunun altına yanlışlıkla yazılmış herhalde.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Peki sayın Seceren, daha önce Aşağıyuvarla, Tavanayuvarla ve Tabanayuvarla formüllerini kullandığımızda, böyle hatalarla karşılaşmıyorduk. Neden Yuvarla formülü böyle bir hataya yol açıyor, bilginiz var mı?

Excel Vers. ve Dili
excel2003
Yusuf44 neden binlik ayracı için nokta yerine virgül kullanıyorsun,ondan kaynaklanabilirmi acaba?

Excel Vers. ve Dili
Office - 2019 - Türkçe
Sayın YUSUF 44, önceleri TL hesaplarında küsüratların pek önemi yoktu, YTL çıktıktan sonra bunlar dikkati çekti. Þöyle söyleyeyim virgülden sonra iki hane yeterli deyip üstüne olunmuyordu. Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş. Kendi sıkıştığımda olayın kaynağının yuvarlamalardaki hatalardan olduğunu fark ettim, çözümüde tamamen tesadüf bu sitede cevapları takip ederken buldum.

Köroğlu demişya Silah icad oldu mertlik bozuldu. YTL çıkınca böyle oldu. Dediğin gibi aşağı yukarı yuvarlalarla geçiştiriyormuşuz, herne hikmetse aslı dururken.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Sayın otufan, ben binlik için nokta kullanıyorum zaten. Sizin ayarlarda bir karışıklık olabilir. Yada başka bir sebep, bilemiyorum.

Sayın Seceren, güzel diyorsunuz da ben bu hatayı o "Hoop kardeşim...." şeklindeki uyarıyla farkettim. Eğer Yuvarla formülünde küsurattan da olsa fark oluşuyorsa Tavanayuvarla ve AşağıYuvarla formüllerinde de küsurat kalması gerekmez miydi?

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Office - 2019 - Türkçe
Sayın YUSUF44,

Genelde iş yerinden şimdilik (İleride olurmu bilmiyorum.) pek nete girmiyorum, cevabını biraz geç veriyorum.
Þunuda belirtmek istiyorum ben bu işin ustası değilim. Benim bildiklerim benim takıldığım problemleri aşarken öğrendiklerim, bundan başka bir şey yok. Senin soruna cevabım daha doğrusu düşüncem daha önceleri TL ile çalışırken, YTL geçişte kaba söylüyorum PC lerimize yama programı yüklemedikmi. Ona yoruyorum. Niye olmuş, nasıl olmuş hiç düşünmem sorun çözülmüşmü ona bakarım.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
:D
Normal şartlarda ben de öyle yaparım. Kafama takıldı işte, ne yaparsın!

TEşekkürler.