Access de sorgudan veri girilebilir form oluşturmak

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın FİKKO,

Birkaç gündür foruma giremedim işlerimin yoğunluğu nedeniyle. Ancak gördüğüm ve anlayabildiğim kadarıyla sorununuzun çözümü basit. Unu yağı vs hazırlamışsınız ancak helvayı yapamadınız. İşin kilit noktası aşağıdaki kod:

Kod:
Private Sub Cins_AfterUpdate()
Me.Fiyatı = DLookup("Fiyatı", "Kategoriler Sorgu", "Cins='" & Me.Cins & "'")
End Sub
Cins açılan kutudaki veri güncellenince Fiyatı metin kutusunun değeri: Kategoriler Sorgusu nun Fiyatı Sütünu nda Cinsi form üstündeki Cins açılan kutusuna denk gelen değere eşitliyor. Formun açılışı sırasında ve kayıtlar arasında gezinirken aynı değerlerin çağrılabilmesi için aynı kodun, form yükleme ve form akış olyında da bulunması gerekiyor.

Ancak bir de sip No (sanırım sipariş no) bunun sorguda bir yararı yok. Eğer isteğiniz değişik ise özetliyerek tekrar sorun ki yardımcı olmaya çalışayım.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
2010
sayın fiko sorununu okudum ve örneği inceledim dolaysıyla birleştirilmiş sorgularda genelde kriter vardır topla süz vs bu yüzden kızıtlanmış veriye veri girişi yapılamaz o nedenle veriler tabloya dayalı olur.
size belki farklı bir fikir gibi gelecek belki ama sorununuzun çözümü nün bir başka versiyonu nu ben kullanıyorum. örneğin benim ürünler tablom var ve bu ürünler tablom tamamen ürünün kimliğini oluşturuyor.
birde ürünlerin yani bir ana üründen türettiğim yan ürünleri aslında satış yaparken ana ürünü baz alır fakat benim kullanmak istediğim alt bölüm ürünler olabilir bunun için farklıbir sorguda ürünü kriter alarak gruba dağıtıyorum yada bunun için ayrı bir tabloya veriyi otomatik her bir alt ürün için ana ürünü baz alan ve bunların kategorilerini oluşturan seçenekler
kısacası ana ürün olan ayakkabı ve özellikleri ve buna bağlı olarak 6 farklı fiyat tipim varsa
AL AlışYeni
AL1 AlışEski
AL2 Alışİlk
BS BayiSatış
BP BayiPeşin
BV BayiVadeli
PS PeşinSatış
TS ToptanSatış

gibi gibi uzanan ve ÜrünlerTablosu üzerinde ise bu alanlar hazır olarak bulunmakta
ben formdan ürünün alış fiyatını girdiğimde ürünün daha önceden belirlediğim % lik dahilinde Alışa göre satış fiyatlarını dağıtır ve sonra bu ayakkabı böyle kalmaz
barkod bölümüne geçilir ve burada ürüne barkod oluşturulur buda alt kategoriler Renk ve ayak no ya göre önceden belirlenen örneğin 35-40 kategorisi ise 35-40 arası butonlar önüme gelir ve bunların yardımı ile ürünün alt kategorilerini farklı bir tabloya ADO yardımı ile atılır altform eklemeden veyahutta bir sorgu oluşturmadan böylece ürün yelpazesi oluşturulmuş olur
şimdi yanlız ürünün iki ayrı kodu vardır.
Ana Ürün örneğin ZX145009NY ise
bu ürün alt kategoriye girdiğinde barkod ozaman ZX145009NY01135 diye başlar ve 40 a kadar devam eder.
neden bunu belirtiyorum satış fişinde gerekli yada alışta yada siparişte
çünkü ben bunun tüm kodunu kullanmayabilirim barkod kodundan çıkmak istersem ki renk bedene girer ve renkbeneli formdan satışımı yaparım ama düz çıkacaksam ozaman kısacası değişken lazım
işte fiyatlarıda bu değişken bana verecek benim satış formu üzerindeki alanımda FiyatTipi diye alanım var ve ben Burada belirlediğim kategori AL ise alışfiyatını atar altforma yani ne neyse tabiki buda bitmez tükenmez bir kod denetimi yazmanıza gerek yoktur sadece sizin formun üzerindeki bir değişkeni baz almanız gerekecek eğer başvuracağınız bir kriter formda varsa hepsi mümkün o yüzden sizin uygulamanızda tabiki yapacağınız eğer kafanızdaki işlem satış sipariş işlemi atmış olduğunuz örnekteki gibi ise bunun üzerinde kriter belirleyecek bir alan yok yada 1400 diye sipariş no da bulunan 15 tane farklı fiyat ben onu anlayamadım çünkü sipariş no bir ürün değil diye düşündüm sipariş no bu tabloların yapımında problem var sorununuz çözülür eğer siz netür bir satış tekniği planlıyorsanız onu bilmemiz gerekli ve size yardım edelim işte herzaman söyledim her stok takip proğramı size uymaz yada firmaya uymaz yada siz stok takip proğramına uyarsınız. eğer bu yukarıdaki şekilde uygulanacaksa eğer ozaman olmayacağını söyleyebilirim elle seçmeniz gerekmektedir sipariş noyu girince birde orda fiyat tipi olacakki işte EF10 danmı yada KALIN, İNCE neyse bunu bildirmeniz gerekirki o fiyatı size versin aksi taktirde çözümü olmayacaktır. iyi çalışmalar umarım yapmak istediğiniz proğramın neleri kapsayacağını açıklayacaksanız ona göre bir veri tabanı oluşturulup uygulamanız mümkün hale getirilebilir.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sayın Modalı ve Attila52

ilginize teşekkürler
benim için zor olan bu soru doğru anlatırsam sizin için kolaydır.

bağlantılar formuna yeni bir bağlantı açıyorum,bu bağlantının birde alt formu
varki orayada kategorileri ve fiyatları giriyorum.Bunlar hazırladığım cinsler sorgusunda bir araya gelip her kategorinin karşılığı cinslere fiyatlar geliyor.
benim kullandığım sistemde bu cins ve kategorilerdeki üç kategori hiç değişmez standartdır.

sonuç olarak yardım istediğim şey,

sevkiyatta girdiğim cins ve sipariş no ya bakarak cinsler sorgusundaki fiyatın
sevkiyattaki yeni koyduğum metin71 bölümüne gelmesi.

şimdiden çok teşekkürler

iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
arkadaşlar bana yardım etmenizi bekliyorum.
istediğim sizler için çok kolay olmalı
excel de eğer formülü gibi birşey bunu çözersem çok işime yarıyacak.
çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın FİKKO,

Sorgunuza formla ilişkili iki kriter ekledim (Sip No ve Cinsi) gerisini de DLookUp fonksiyonuyla çözdüm.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
sayın modalı
dosyayı inceleyemedim
yinede yardımlarınız için teşekkürler
sorunum olursa sizden tekrar yardım isteye bilirmiyim
kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sayın modalı

dosyaya baktım istediğim olmadı
yada ben bu konularda fazla acemiyim.

Lütfen tüm arkadaşlardan yardım istiyorum bu sorun benim için çok önemli
teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın Fikko,
örnek olarak gönderdiğiniz çalışmanızı inceledim. öncelikle tablolarınız (eğer veritabanınız da aynı yapıda ise) için alanların içeriklerine uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. (metin tarzı bilgilerin tutulacağı alanlar metin, sadece sayılardan oluşan alanlar için sayı gibi) bu işlemin ardından da herbir tablo için anahtar alan (herbir kaydı diğerinden ayırt etmek ve kayıtları tanımlamak amacıyla kayıt kimliği) tanımlamanız, müteakiben de veritabanı işlem mantığı çerçevesinde tabloları birbirleriyle ilişkilendirmeniz gerekiyor. örneğin sadece ürünleri tanımlayan ve anahtar alanı (kayıt kimliği) ürün no olan (ürünlerin adları, kategorileri ve herbirinin fiyatını içeriğinde bulunduran kaynak tablo) bir tablo, daha sonra sipariş bilgilerinin kaydedileceği sipariş tablosu oluşturun. sipariş tablosunda siparişlere ait bilgiler ile ürün no alanı bulunmasına dikkat edin.
ilişkilerde bu iki tabloyu bire çok şeklinde ilişkilendirin. yani ürünler tablosundaki ürün no ile siparişler tablosundaki ürün no arasında bir-çok ilişki kurun. bu ilişkileri (Araçlar menüsündeki ilişkiler sekmesinden bunu yapabilirsiniz) kurduktan sonra sorguya geçin ve siparişler tablosunun tüm alanlarını, ürünler tablosundan ise sadece fiyatı sorguya ekleyin. Formun kayıt kaynağına yeni yaptığınız sorguyu seçtiğinizde siparişleri girerken ürün numarasını girdiğinizde fiyat bilgisi sorgudan otomatik olarak formunuza gelecek ve yeni kayıtlar da ekleyebileceksiniz.

gönderdiğiniz örnek üzerinde TBLsiparis, TBLurunler, SRGsiparisfiyat ve YENIFORM olarak yaptığım düzenlemeyi inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sayın abkbek
verdiğiniz cevabı dün akşam inceleye bildim
büyük ölçüde faydalı oldu söylediklerinizi yaparak herşeyi yeniden yapılandırma çalışıyorum yardımları için tüm arkadaşlara teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Cevap

Sayın abkbek,

anladığım kadarıyla birşeyler yapmaya calıştım fakat yinede olmuyor.

dosyada göreceğiniz gibi sevkiyat formuna yaptığım her kayıt bağlantılar sorgusuna gidiyor ve fiyat otomatik geliyor
isteğim fiyatın sevkiyat formunada gelmesidir.
lütfen yardım

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Rica

Arkadaşlar tekrar rica ediyorum sorunumu çözemiyorum.

İstediğim şey şöyle, Cinsler tablosundaki Cins ve Sip No ile Sevkiyat formunda bulunan Cins ve Sip No nun eşleştiği fiyatın her yeni girişte otomatik olarak forma gelmesi

Hallederseniz çok sevinirim.Teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sayın Hocalarım,
sizden halen yardım bekliyorum,lütfen

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Lütfen Yardım

Tüm arkadaşlar istediğim konuda uzun zamandır yardımınızı bekliyorum.
benim için çok önemli bunu halledersem bir çok şeyi çözmüş olurum.

Tekrar anlatıyorum,
Cİnsler tablosundaki cins ve sipno ya bakarak sevkiyat formuna karşılığı olan fiyatın otomatik olarak gelmesi

teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Yardım

Halen bana yardım eden yok,neden arkadaşlar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Tüm arkadaşlara teşekkürler

Bir iki haftadır halletmeye çalıştığım sorunu forumdaki dosyalara bakarak hallettim,öncelikle başka bir arkadaşa yardımcı olduğu dosyadan faydalandığım için sayın modalı ya sonrada yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkürler
şimdilik herkese kolay gelsin,iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
mesajınızı bugün görebildim. eğer sorununuz hala devam ediyorsa örnek dosyanızın son halini gönderin, yapabileceğim bir şey varsa önerilerimi göndereyim

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Rica

Sevgili Abkbek

yukarıda yazdığım gibi sorunumun büyük kısmını DLookUp la hallettim fakat bir tek cins kısmına baktırabiliyorum ricam aynı yazamda sipno kısmınada bakmasıdır.Teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sevgili arkadaşlar,

dosyamın son haline bakıp bana yardım edermisiniz.

isteğim yukarıda yazılı,teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
sorumun cevabını buldum,tüm arkadaşlara teşekkürler