Bu nasıl ilgi alaka

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Sayın Admin, Moderatörler ve Arkadaşlar;

Bu Siteye Kayıt Olalı Tam Olarak 1 Ay Oldu
Kayıt Olalı 8 Tane Konu Açtım Sorularımı İlettim Yaklaşık 4 Tanesi İşimi Gördü.
Bilmediğim Küçük Ayrıntıları Öğrendim

Ama Kalan 4 Konu...

Kalan 4 Konuda Aslında Tek Konu Denilebilir. Çünkü Hepsi de Aynı Amaç için Yazıldı.

Bi Arkadaşa Diyor ki şuraya bak şunlara bak...

Arkadaşlar ben anlasaydım zaten sormaz kendim yapardım ama anlamıyorum bu kodlardan Bu kodlara alışık değilim . ama sorduğum 4 konuda sürekli aynı şey şuraya bak şunu yap diyorlar

En son basit bişey sordum bence Kolay bişeydir Çünkü bazen çalışmalara bakıyorum bi de benim sorduklarıma benimki sanki hergün yapılan bi çalışma gibi kalıyor.

Kısacası Excelle ilgili her sıkıntımı sorduğu bu sitede neden böyle bana karşı bir ilgisizlik var

Nerdesiniz !! Eyy excel.web.tr Milletiii.... Bu İlgisizlik Neden?

Excel Vers. ve Dili
Office 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
8-11-2022
Sayın esadmin ;

Sayın esadmin arkadaşım bu form karşılıklı saygı sevgi içerisinde çalışmaktadır ve kimsenin kimseye karşı yardımcı olma zorunlulugu yoktur .Sadece herkez elinden geldigince yardımcı olmaya çalışmaktadır.Ayrıca şunu da belirteyim bu sitede bulunan admin moderatör ve diger arkadaşlarla hiç bir ilgim yoktur .Söylediklerimde kırıcı olduysam özür dilerim yalnız durum bu .Teşekkür ederim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Bizler buralardayız. Ben bu yaklaşım tarzınızı beğenmediğimi ifade etmek istiyorum. Forum kurallarını okuduysanız sorularınızı cevaplamak gibi bir zorunluluğun olmadığını bilirdiniz. Gönüllük esaslı bir forum yapımız vardır. Müsait olan yönetici ya da forum üyeleri konularınıza ilgi duyarlarsa cevaplarlar. Eğer bu yapıdan memnun değilseniz aramızda bulunmak zorunda değilsiniz. Ben biraz daha sabırlı olmanızı tavsiye ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Gönüllülük esaslı bir forum olduğunun farkındayım fakat sorduğum konulara başlangıçta bir ilgi sonradan bir boş tarzı seziyorum. Son gönderdiğim konulardan birinde bana yardımcı olmaya çalıştınız. ve isteklerimi anlatmak için tekrar bi çalıoşma daha yapıp yolladım şu an onlinesınız ve ben yeni geldim ne kadar süredir forumda bulunduğunuzu bilmiyorum ama yarım bıraktığınız işi neden tamamlamama gibi bir davranış içerisinde olduğunuzu sormak istiyorum. ve şunu da söyleyeyim bende forum Adminliği yaptım yapıyorumda halen bize sorulan soruların en iyi cevabını bulmak için uğraşıyorum ve yetişemediğim zamanlar içinde bir ekip oluşturuyorum en azından ben yokken yardımcı olabiliyorlar...

mustafa1205

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 / 64 Bit - Türkçe
18-07-2026
Sayın Esadmin yani Korhan Hocamın dediği gibi bu site sorulara illa cevap verilecek diye kurulmuş bir site değil. Şahsen benimde cevaplanmamış açmış olduğum konu başlıkları var. Ama illa cevap verilecek diye birşeyde yok. O zaman siz kendi sitenizi kurun birde sizin sitenizle olaya bakalım.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Olayı anlatamıyorum galiba Korhan Ayhan arkadaşımız bana açtığım bir konu hakkında yardımcı olmak için uğraştı . Teşekkür Ediyorum kendisine . 4 Konu açtım bir isteğim için ve Korhan Ayhan arkadaşımız yardımcı olmaya başladı sevindim ve ona kolaylık sağlamak için bir takım şeylere başvurdum (resimli anlatım gibi) fakat işini kolaylaştırdığım halde yapmaya çalıştığı bir işi yarım bıraktı .Bu olay üzerine bunu yazmam gerektiğini tepkimi dile getirmek istedim.Ve o anda tepkimi dile getiriş tarzım biraz ağır olmuş olabilir, Özür Dilerim.. Evet işimi bu isteğim üzere daha kolay yapacağım. Bu iş için dediğim gibi 4 konu açtım görüntüleme 50'den yukarıda ama cevap veren yok Korhan Ayhan bu işi yapacağını sandım ve işi kolaylaştırmak için çabaladım. Ama işi yapmaya çalıştığını da yapamayacağını da belirtmedi en azından belirtmesi bunları yazmama neden olmazdı.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Merhaba

Sorularına yanıt alamayan bazı üyelerimiz zaman zaman bu tip alışılagelmiş başlıklar açarlar. Gerek yönetim ekibi olarak bizler gerekse üyelerimiz her zaman bu tür başlıkları yanıtsız bırakmadan forumun amacını ve işleyiş tarzını izah etmeye çalışırız. Benim yadırgadığım, forumun işleyişi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadan direk eleştiri amaçlı başlıklar açmaktır.

Çoğunlukla bu tür başlıkları açan üyelerimiz alınganlık gösterip kendilerine kasıtlı olarak yanıt verilmediğini düşünürler. Forumun işleyiş tarzını ve amacını Korhan bey, Mustafa bey ve Berkan bey açıklamışlar. Bu sebeple tekrar açıklama yapmaya gerek duymuyorum. Sadece şunu biz kez daha hatırlatmak istiyorum. Cevap alamadığınız sorularınızla ilgili önce kendinizi sorgulamalısınız. 8 yıldan fazladır kesintisiz hizmet veren forumumuzda çok geniş bir arşiv olduğu tartışılmaz. Böylesine geniş bir arşivde binlerce tekrar sorusu mevcuttur. Benzer konularda doğru olan soruyu direk cevaplamak yerine mevcut konularla ilgili link vermektir. Eğer bu linkler verilmezse arşivin bir anlamı kalmayacaktır. Dikkat ederseniz forumda sorulara cevap veren yönetici ve üye sayımız oldukça sınırlıdır. Dolayısıyla sorularla ilgilenen yönetici ve üyelerimizde sürekli benzer sorularla uğraşmanın verdiği isteksizliğide dikkate almak gerekir diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Peki o zaman benzer sorularla uğraşmanın verdiği isteksizlik dediniz ;
Bu Konunun hiçte isteksizlik verebilecek bir konu olduğuna ve arşivinizde bulunduğunu da düşünmüyorum. Yeni bir proje tasarladım sadece bir arkadaş anlatımları gösterdi.Anlatımları anlamam için uzun bir vakit ve pratikle gelen bir eğitime ihtiyacım var. Fakat Konu içeriğinde de belirttiğim gibi bu excel-makro kodlarına alışamadım alışmaya da vaktim olmadı.Anladığım kadarıyla proje yararlı olur ama kimse ilgilenmeyeceği için çöp olur.Dedim ki en azından benim işimi görecek basit bir kod olduğunu düşündüğüm bir istek yaptım ve paylaştım Konu Bu konuda da arkadaşlar anlattığım gibi bir yere kadar gelip işi devam edip etmeyeceklerini bildirmeden isteğimle ilgilenmeyi kestiler. Keşke bu kadar birbirimize eleştiri yapacağımıza birimiz ilgilenseydi ve daha önemli çalışmalara imza atsaydık...

mustafa1205

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 / 64 Bit - Türkçe
18-07-2026
Yani bu konu diye link vermişsiniz şahsım adıma incelediğimde başlı başına bir program yapılmasını istiyorsunuz. Bu sitede bu kadar vakti olan hocalarımın ve arkadaşların olduğunu zannetmiyorum. Piyasada bu işi ücreti mukabili yapan insanlar var. Onlara yaptırmanızı tavsiye ederim. Burada sorulan sorulara verilen cevaplar daha çok tabiri caizi ile balığın nasıl tutulabileceğine dair cevaplar içermektedir. Yoksa direk balık vermek değil.Umarım anlamışsınızdır.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
ilk konu öyle dediğiniz gibi 0'dan proğram ama 2.konuda dediğim şey basit bir makro ile olabilir. ve arkadaşımız isteklerimi tam karşılamasada bir örnek yaptmıştı zaten

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba,
Konuya müdahil olmak ne kadar doğru bilemiyorum.

Uzun zamandır forumlarda yazarım, soru sorarım ve sorulara bildiğim kadarıyla cevap veririm.

Sorunuzun yarım bırakılması veya cevap verilmemesi konusuna gelince, birincisi; herkes iş güç sahibi ve yapması gereken öncelikler var ve bunları yapması gerekiyor. İkincisi; sorunuzun cevabı uzun soluklu olduğunda, (şahsen ben) önce cevap verecek arkadaş kendi zamanını değerlendiriyor ve duruma göre es geçiyor.

Gönüllüğün esas olduğu bir oramda Nerdesiniz !! Eyy Excel.web.tr Milletiii.... Bu İlgisizlik Neden?” demek ne kadar doğru buna siz karar verin, yazılması gerekenleri arkadaşlar yazmış zaten…

Sn. Levent Bey’in Dolayısıyla sorularla ilgilenen yönetici ve üyelerimizde sürekli benzer sorularla uğraşmanın verdiği isteksizliğide…” sözüne katılıyorum. Neden: Bazen aynı soruya cevap vermektense link verip soruyu soran arkadaşın da araştırarak sonuca ulaşmasının daha akılda kalıcı olacağından, faydalı olması; kendimde farklı sorulara verilen cevap ve çözüm tekniklerini inceleyerek bilgi edinme amacında oluyorum.(bu benim düşüncem)
İyi geceler.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Size nasıl anlatırsam anlatayım siz arkadaşlar anlatmak istediğim değilde senin burada işin yok dermişcesine birbirinizi destekler biçimde asıl olaydan, konuyu uzaklaşıyorsunuz.

erdenek

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EV:EXCEL 2010-TÜRKÇE
İŞ:EXCEL 2010-TÜRKÇE
31-01-2026
esadmin ben yaklaşık 4,5 yıldır bu siteye üyeyim.ve gayette memnunum.bugüne kadar açtığım konulara ya da sorduğum sorulara cevap alamadığım olmamıştır.saygılarımla

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
04-01-2026
Size nasıl anlatırsam anlatayım siz arkadaşlar anlatmak istediğim değilde senin burada işin yok dermişcesine birbirinizi destekler biçimde asıl olaydan, konuyu uzaklaşıyorsunuz.
Merhaba, sayın esadmin,

Anlaşılan çözüm beklemekte olduğunun projeler, sizin için çok önem taşıyor ve zamansal kısıtlama var,

Forumda, admin, moderatör ve uzman arkadaşların yanı sıra sizin, benim gibi üye'ler var bilindiği üzere,

Gerek yönetici gerekse üye arkadaşların size cevapları, serzenişte bulunduklarınıza, anlaşılır bir dille cevap vererek, endişelerinizin ve yorumlarınızın, sizin düşündüğünüz gibi olamadığı yolundadır ve iyi niyet taşımaktadır.Ayrıca da, sizi ve yazdıklarınızı önemsediklerinin de bir göstergesidir.

Bildiğiniz üzere, karşılıklı yazışmalara girerek konuyu sürekli tekrarlamak, bir fayda getirmeyecektir.

Forumun üyeleri bilirler ki, burada "kasıtlı" bir eylem olmaz,

"senin burada işin yok dermişcesine birbirinizi destekler biçimde"
cümlesiyle ifade etttiğinizi ise, öncelikle haksızlık diyorum, sonrasında da ; siz forumun bir üyesisiniz, yani bizden birisiniz, yabancı bir kişi değilsiniz, bu anlamda bizler birbirimiz destekleriz, buna siz de dahilsiniz, olumlu destek almak adına, haklı iseniz tabii ki.

Bunlardan dolayı, içiniz rahat olsun, işlerin yoğunluğu ve gözden kaçmışlık sonucu çözüm gecikecek olabilir.

Göstereceğiniz anlayış, bir üye arkadaşınız olarak bizleri de memnun eder,

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Bana karşı alınan tavırlar karşısında bende savunmamı almam gerektiğini düşündüm.Fakat beni de bir üye olarak gördüğünüz için ayrıca teşekkürler

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
7 Senedir bu forumdayım , yapısı da yardımı da mükemmel. Ayrıntı şurada ki , burada amaç birilerine ücretsiz program üretmek değil, binlerce farkı bulunan kendi işine ait bir program üretmeyi amaçlayıp biryerlerinde takılanlara bilgi desteği vererek o noktanın geçilmesini sağlamaktır.

Daha önce de benzer çıkışlar oldu . "Ben kodlara vakit ayıramam , çok meşgul biriyim , kodlardan anlamam , başladığınız işimi bitirmek zorundasınız " cümleleri ilk defa kullanılmadı. İki çizimi 5 satır kodu , yapabileceği halde buraya atan ve "siz yapsanıza" diyen de oldu.

Hayatta olup da elinde bir işi olup da meşgul ya da vakti olmayan biri ben tasavvur edemiyorum ama herkes yemeğe zaman ayırabiliyor , çünki ihtiyaç ... Yemek yemeye zaman ayırılıyorsa o yemeğin parasını kazanmak için daha iyi bir yola da zaman ayrılabilir, kafa yorulabilir, çünki bu da işletmenin ihtiyacı... İşyerlerinde mevcudiyetin de yegane temeli budur. Ve o işi de sizden daha iyi bilen olamaz; binlerce diğerleri gibi...

Serzenişiniz haksız, site yönettiğinizi ve bu sitenin kuruluş ve yürütüm şekli ile amacını bildğinizi söylediğiniz için. Bilgiyi ele geçiremezsiniz, aslında satın da alamazsınız. Bilgi ; değer'dir. Bilgi sizde ise o zaman siz işinizde "enformatik değer " olursunuz ki , temelde burada da destek verilen nokta bu . İşinizi enformatik değer ile yapmanıza katkıda bulunmak.. Yoksa işinizi ya da programınızı ücretsiz yapmak değil. Bunun sonu gelmez , gelmemiş de ...

Sizden umduğumuz ise , her biri ayrı " enformatik değer " olan adminlerimiz ve onlar kadar değerli usta ve müdavimlerimizi tatsız çıkışlarla üzmemeniz. O kadar şahsi hayat işi arasında bir de burada yığılan soru ve bilgiyi takip edip sırf yürek ile destek veya yön verip ülkede bir ilk'i 8 yıldır sürdürüyorlar.

Size karşı alınan tavırlar diye birşey de yok. Etki ettiniz tepki doğaldı. Bu sizin yorumunuz ,graviteyi de hesaplamalıydınız. Ayrıca burada ne savunma alacak ne de savunma verecek bir makam yok , siz burayı kendinize ait ya da bağlı parça addediyor olabilirsiniz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
esadmin kardeş, cevaplanan konularınız için teşekkür başlığı açmış mıydınız?

E

ExcelF1

Misafir
Sayın 1Al2Ver,

Bu kibar ve nazik üslubunuza hayranım. Bu forumun gerçekten örnek şahsiyetlerinden birisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 vba
Sayın Esadmin beyefendi ve Excel dostları
Bende konuyla ilgili tavrınızdan sebep birkaç şey yazmak istedim.
1) İlk olarak şunu belirtmek isterim ki bu tarz formlar konuları ne olursa olsun (excel, photoshop,film, telefon vb ) bilgi almak-paylaşmak için tasarlanmıştır. Bu doğru.
2) Ancak bilgi almak isteyenler, bilgilerini bizimle paylaşacak olan kişilere mahkumdurlar. İster cevap verirler, isterlerse cvp vermezler. Verirlerse bize lutuf etmiş demektir ve şanslıyızdır. Ayrıca verimiyorlarsa da illaki haklı oldukları bir durum vardır diye düşünüyorum.
3) Bir düşünsenize burada sorularımıza sabırla cvp veren insanların excel bilgilerini söyle bir kafanızda canlandırın. Özellikle uzman olanların (Mesela Tarkan bey, Korhan bey vb). Soruyu yazıyoruz kodları hemen düz yazı yazar gibi yazıp bize geri dönüş yapıyorlar. Neden yapıyorlar peki bunları? Kendilerini geliştirmek için mi ? Bence hayır. Zaten bunlar onlara çerez gibi geliyor. Büyük bir çoğunluğu insanlara ellerinden geldiğince yardım etmek. Yine düşünsenize belki bu kişiler evli çoluk çocuk sahibi, sırf bizim gibilerin işleri görülsün diye evdeki eşlerinden, çocuklarının zamanlarından alıyorlar. Özellikle evli olanların eşleri "Sabah işe gidiyorsun akşam eve geliyorsun PC nin başına geçiyorsun yeteri kadar bana çocuklarına zaman harcamıyorsun doğru düzgün konuşamıyoruz varsa yoksa formdaki insanlara cevap vermek PC başında zaman geçirmek" vb sözler söylüyorlardır gibime geliyor.
4) Herkesin sorusu sıkıntısı, kendince önemli, değerlidir. Senide anlamıyor değilim açıkçası. Belkide zamanla yarışıyorsun yada zaman sıkıntın yok ama bir an önce işin bitirilmesini istiyorsundur vb. Size Nacizane tavsiyem, Eğer sorununuzun çözümü için zaman çok önemli ise başka formlarda üye olun, aynı soruyu orayada yazın. Belki orada daha müsait olan arkadaşlar olabilir. Sonrada cvp gelmeyen foruma da sorun çözüldü gibilerinden yazarsınız.Hatta çözüm şeklini de yazarsanız aynı soruna kaşı karşıya kalan başka bir üye içinde cevabınız referans olur, onlarda faydalanır. Tabi buradan da cvp çıkmazsa şansınıza küsün. Aynı durum benim sizin diğerlerinin kısacası herkes için geçerli tabiki de illede sorumuza cvp verilecek diye bir kaide yok.
5) Sorularımın cvp verilme düzeyine göre bakacak olursak ben forumdan %100 memnunum. Şayet sorunlarımın çözümüne bakacak olursak %50 memnunum. Yani yarısı çözülmüş. Arada çok büyük fark var gördüğün gibi. Ama asıl olan bence burada yapılanları genel olarak görmek. Sadece kendi sorunlarımız için değil. Formumda cvp almayan konu çok az gibi.
6) Bir sözümde site yöneticilerine, moderatörlere ilgili kişilere olacak. Dedğiniz çok doğru bir soru sorulmadan önce muhakkak forumda aratılması, hatta internette aratılması gerek. Bunda hem fikiriz. Ancak genelde excel gibi kişinin çalışma alanına göre çok özel sorunları içeren konuları formda bulmak zor oluyor. Formlarda yazan yazılar hakikaten çok değerli ama bazende bir çöplük olduğunu düşünüyorum. Bu çöplük kelimesini yanlış anlamayın lütfen değersiz anlamında söylemedim. İçinden cımbızla çekmek gerekiyor. Makrolar bölümünde sorunun cvp'ını bulabilirim diye düşünürken başka bölümde çıkıyor yada çıkmıyor. Yani düzenli bir yapı maalesef olmuyor. Hal böyle olunca insanlarda cımbızla çekmektense hemen kısaca sorunumu yazarım diyorlar. Bu gibi durumlarda lütfen art niyet aramayın ve hemen kızmayın  (Tekrar ediyorum lütfen yanlış algılanmasın bu "çöplük" ifadesini.)
7) Son olarak kısaca şunu söylemek isterim, yöneticilerin, uzmanların excel dostlarının, yardımseverlerin vb yaptıkları iş gerçekten çok zor, ellerinden geldiğince herkese yanıt vermek istediklerini ve büyük sevap aldıklarını düşünüyorum.
8) Bu vesileyle, kendilerini hiç ilgilendirmeyen, kendilerine mesleki anlamda, uzmanlıklarında artı değerler çok fazla katmayan sadece bizlere yardımcı olan bu fedakar tüm excel dostlarına da bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.
9) Esadmin beyefendiye de fazla yüklenmeyelim. Belli ki konusu acil önemli vb olan olmuş. O da muhakkak usluplarına bundan sonra dikkat edecektir diye düşünüyorum.
Yazdıklarımda bir kusur ettiysek affınıza sığınırım.