Bu nasıl ilgi alaka

E

ExcelF1

Misafir
Sayın okyanus123452,

Güzel tespitlerde bulunmuşsunuz. Hayatta yapılabilecek en güzel şey, sakin olup fevri hareket etmemek olmalı diye düşünüyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn okyanus123452

Yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim. Ancak bir kaç yorumunuza katkıda bulunmak istiyorum.

3) Bir düşünsenize burada sorularımıza sabırla cvp veren insanların excel bilgilerini söyle bir kafanızda canlandırın. Özellikle uzman olanların (Mesela Tarkan bey, Korhan bey vb). Soruyu yazıyoruz kodları hemen düz yazı yazar gibi yazıp bize geri dönüş yapıyorlar. Neden yapıyorlar peki bunları? Kendilerini geliştirmek için mi ? Bence hayır. Zaten bunlar onlara çerez gibi geliyor. ...........
Bu görüşünüze katılmıyorum. Sorulan her soruya verilen her yanıt, yanıt veren kişiyede ciddi katkıda bulunur. Soruyu yanıtlayan kişi çoğu zaman, sorulardan hareketle araştırmaya yönelir, bu araştırma sonucunda yeni bilgi ve yöntemlere ulaşır. Bu ulaşılan bilgininde forum üzerinden bir çok kişi ile paylaşılması sonucunda karşılıklı bir değer üretilmiş olur.

Hazır yeri gelmişken bir konuda daha fikrimi belirtmek istiyorum; Excel ve VBA iki ayrı konudur. VBA, bir hesap tablosu programı olan Excel'in arka planında çalışacak şekilde tasarlanmış ve ana programa destek sağlamak amacını güden bir programlama dilidir. Dolayısıyla iyi Excel bilen iyi VBA biliyor anlamına gelmediği gibi iyi VBA bilende iyi Excel biliyor anlamına gelmez. İki konuyu farklı değerlendirmek gerekir. Aslına bakarsanız iyi Excel bilmek ne demektir, bunuda tartışmak gerekir.

6)..... Formlarda yazan yazılar hakikaten çok değerli ama bazende bir çöplük olduğunu düşünüyorum. Bu çöplük kelimesini yanlış anlamayın lütfen değersiz anlamında söylemedim. İçinden cımbızla çekmek gerekiyor. Makrolar bölümünde sorunun cvp'ını bulabilirim diye düşünürken başka bölümde çıkıyor yada çıkmıyor. Yani düzenli bir yapı maalesef olmuyor. Hal böyle olunca insanlarda cımbızla çekmektense hemen kısaca sorunumu yazarım diyorlar. Bu gibi durumlarda lütfen art niyet aramayın ve hemen kızmayın (Tekrar ediyorum lütfen yanlış algılanmasın bu "çöplük" ifadesini.)
Buradaki "çöplük" kelimenizi yerine oturmayan bir kelime olarak görüyorum. Ancak yinede üslubunuzdan dolayı bu tanımlamanız beni rahatsız etmedi. Bunun yerine ben "düzensiz" ifadesini kullanmayı tercih ederim. Sizin tabirinizle forumun çöplük haline gelmesinin nedeni üyelerimizin forum düzenine dikkat etmeden ve yeteri kadar araştırma yapmadan soru sorması değilmidir? Biz millet olarak nedense hep arkamızdan birilerinin toplamasını bekleriz. Günlük yaşamımızdaki bu alışkanlıklarımız aynen forumda da devam etmektedir. Örneğin hep merak etmişimdir; Makro ile ilgili bir soru neden koskoca "Makro-VBA" başlığı varken "Excel'e Yeni Başlayanlar" başlığı altında sorulur. Makroya yeni başlamak Excel'e yeni başlamak ile aynı anlamamı gelmektedir. İşte bunun cevabı yukarıdaki ilk yorumunda belirttiğim açıklamada mevcuttur.

9) Esadmin beyefendiye de fazla yüklenmeyelim. Belli ki konusu acil önemli vb olan olmuş. O da muhakkak usluplarına bundan sonra dikkat edecektir diye düşünüyorum.
Burada amaç konu başlığını açan üyemize yüklenmek değildir. Ben böyle başlıkların hem bir hatırlatma hemde bir fikir tazeleme adına yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu başlık altındaki tüm yorumlarda zaten bunun böyle olduğunu yeterince ifade ediyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 vba
Sayın Levent Menteşoğlu
1) Yaptığım yorumlara istinaden birkaç şey yazmışsınız. Bende kendimi tam anlamıyla ifade edemedim. Onları düzeltmek istedim.
2) “…. Neden yapıyorlar peki bunları? Kendilerini geliştirmek için mi? Bence hayır. Zaten bunlar onlara çerez gibi geliyor” ifademe istinaden yazdıklarınız çok doğru onu dün tam anlamıyla ifade etmek istemedim. İllaki cevap veren arkadaşlara da bir şey katıyor. Ama bu katkı takdir edersiniz ki her soru için olmaz. Soru, sorun özellikle yeni karşılaşılan bir şey ise bence katkı sağlar. Kalkıpta bu kişilere öyle bir makro yapalım ki a6 daki değeri b6 ya yapıştırsın diye soru geliyorsa o ona çok katkı sağlamaz. Şimdi ben Fizik Öğretmeniyim öğrenci bana hep klasik kalıplaşmış sorulardan sorarsa bana katkı sağlamaz. Beni zorlayan düşünmeye iten, yeni farklı çözüm yolları arayışına itebilen sorular bana katkı sağlar. Sanırım sizde benim bu fikrime katılıyorsunuzdur. Ancak şunuda hemen belirtmek isterim. Benim dünkü cümleme bakarak olayı değerlendirseniz çok haklısınız. Ama ben olayı eksik anlattım bunda sizin bir suçunuz yok.
3) Çöplük kelimesi evet uymamış ama dediğiniz gibi onda hakikaten bir art niyetim yoktu. Yine dediğiniz gibi bizler de bu düzensiz yapının oluşmasına katkı sağlayanlardanız ama sorun sadece sorunun sorulması gereken yerde olmamasından kaynaklanmıyor.

4) “….Esadmin beyefendiye de fazla yüklenmeyelim. Belli ki konusu…” düşünceme istinaden yaptığınız yoruma gelince: Şöyle bir baktım ki her kes bir şeyler yazmış şimdi bende yazıyorum ardımdan da çok kişiler yazmasın yüklenmesin arayı biraz yumuşatalım diye yazdım. Malum kapitalist bir sistemde yaşıyoruz. Her gün çalıştığımız kurumbizden yeni yeni işler istiyor. İş yükümüz sürekli artıyor. Yeni yeni Problemler ortaya çıkıyor. Bu problemlerin çözümü içinde zaman en büyük düşmanımız. Çünkü problemin bir an önce çözülmesi gerekiyor bu da insanda büyük bir baskı, sıkıntı, stres yaratıyor. Hal böyle olunca inanın bazen yanlış kararlar alıyoruz, problemlerin çözümlerinde yanlış metotlar uyguluyoruz. Bu durum sadece yanlış karar almayı değil, insanların birbirleriyle iletişimlerinde bile sıkıntılara yol açıyor. Pek tabiî kide yanlış bir durum varsa ki örneğimizde formda kullanılan uslup meselesi, onu illaki uyarmak gerekiyor. Beni de lütfen yanlış anlamayın. Ben sadece olayı yumuşatmak istedim.

5) Neyse şimdi sorun çözüldü diye düşünüyorum.

6) Asıl benim şu sorunumu veya marakımı nasıl gidereceksiniz onu açıklarsanız sevinirim :) Ben Forum kullanmaya bu siteyle başladım. Şimdi ben burada bir şeyler yazdım Örneğin Levent bey sizin söylediklerinize istinaden. Sizin nasıl haberiniz oluyor okyanus bana cvp yazmış diye. İllaki bu linki mi tıklamanız gerekiyor. Özel açtığım konulardan bahsetmiyorum bilmem anlatabildim mi ? Konuya cvp geldiğinde maile bilgi ver kısmını seçeneklerden ayarlamayı biliyorum:)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn okyanus123452

Ben sizin hiç bir yorumunuzu yanlış algılamadım, bu konuda endişeniz olmasın. Yorumlarınız bana, daha önceden ifade etmek istediğim düşüncelerimi yazma imkanı tanımış oldu. Bu sebeple teşekkür ediyorum.

6. maddedeki sorunuza gelinde ben mesajları e-posta yoluyla takip etmiyorum. En çok kullandığım, forumun en üsttünde bulunan "Hızlı Linkler" menüsü içinde bulunan "Abone olunan konular" alt menüsüdür.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 vba
Sayın Levent MENTEŞOĞLU,
Dün yazdıklarım ve yazdıklarınız aslında birbirimizi doğrular nitelikte idi. Bende zaten sizin yazdıklarınıza katkı olsun diye yazdım. Yazıdıklarınızdan dolayı zaten hiç alınganlık göstermedim. Ayrıca benim eksik yazdıklarıma sizler katkı sağlamışsınız asıl ben teşekkür ederim.
Ayrıca forumda yazılanları takip meselesiyle ilgili verdiğiniz püf noktası içinde teşekkür ederim.
Farklı konularda yine görüşmek dileğiyle Sağlıcakla kalın.