Hücre içerisinden birden fazla kelimeyi arama

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Şimdi kuralı netleştirmemiş oluyorsunuz.
Son cevabınızda kullandığınız deyim zaten ARAMA için uygun değil ki. Arama yaparken GENEL TABİR kullanılmamalıdır değil mi?

Konunun başından beri, Liste sayfasındaki bir sütunu temsil eden Ana Sayfadaki bir hücrede yazılan ve BOŞLUK karakteriyle birbirinden ayrılmış olan veriler için
VEYA şeklinde arama yapılacak şeklinde bir istek var.

Şimdi ise arada boşluk karakteri olmasına rağmen bazı veriler için birlikte (blok olarak) arama yapılmasını istiyorsunuz.

Bence bu istek kendi içerisinde çelişki taşıyor.

Son cevabımda belirttiğim gibi blok olarak aranacak (arama motorlarında ÇİFT TIRNAK arasında yazarak aramak gibi) kelime gruplarını aralara ALT TİRE (veya belirleyeceğiniz başka bir ÖZE KARAKTER) ekleyerek çözüm olduğunu düşünüyorum.

O zaman son önerim:
-- Ana Sayfa isimle sayfadaki ARAMA SATIRLARInda, aranacak veriler için bir hücreye VE için veriler girmeniz, yanındaki hücreye de VEYA için veriler girmeniz,
-- Veya arama işlemini kademelendirecek yeni bir sayfa tasarımı yapıp, ARAMA sonuçlarında yeni arama yapma yolunu aramanız,
-- Ya da belirttiğim şekilde yine VE / VEYA için ayrı alanlar olmak üzere, olayın bütününü bir USERFORMa taşımanız
yönünde olacak.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
...............

Excel Vers. ve Dili
2010, Türkçe
Başta Ömer Baran olmak üzere cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Ömer Baran'ın tavsiyeleri sonucunda arama kısmı kutulara böldüm "ve" aramaları farklı kutular aracılığı ile sağladım. Şu an istediğim gibi çalışmakta sistem. İlgilenen ve vakit ayıran herkese çok teşekkür ederim. :mutlu::icelim:

Hoksisamuray1

Enes Kolbaş
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Arkadaşlar hücrede ahmet ve mehmet olarak iki kelimeaynı anda varsa 1 değilse 0 olarak sonucu nasıl formulıze edebılırız?