şifreli onaylama

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13/03/2022
arkadaşlar benim hazırlmış olduğumuz malzeme sipariş formumuzda müdürün onayı olmadan bir sipariş verilemiyor dosyamızda f altında olduğu için o hüçreye sadece müdürün şifresi ile çalışabilen bir makro onaylı yazlmalı başkada kimse o hüçreye onaylı yazamamalı

daha iyi anlaşılabilmesi için dosyayı ekte gönderiyorum lütfen yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu sayfa1 in kod sayfasına kopyalayın. ONAY yazılmasını istediğiniz hücreyi (G sütunundaki hücreler) seçtiğinizde şifre sorulacaktır. Eğer şifre doğru ise ONAY yazılıp, biçimlendirme yapılacaktır. Þifre yanlış ise imleç ONAY yazılması istenilen hücreden ayrılacaktır. Þifre 123 tür.

[vb:1:106a57d69b]Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Selection.Cells.Column = 7 Then
sor = InputBox("ÞİFREYİ GİRİNİZ", "ÞİFRE")
If sor <> "123" Then
Selection.Cells.Offset(0, -1).Select
Exit Sub
End If
Selection.Cells = "ONAYLI"
Selection.Cells.Font.FontStyle = "Kalın"
Selection.Cells.Font.Size = 12
Selection.Cells.Interior.ColorIndex = 10
Selection.Cells.Font.ColorIndex = 6
End If
End Sub
[/vb:1:106a57d69b]

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
Burda sayın levntm siz daha iyi bilirsiniz ama private Sub satırında bir yanlış olmasın ben hep sub satırını ilk kelimesi hep sub kilit () gibi falan olur biliyordum ve bu şekilde sizin yaptığınız gibi yapınca kodu çalıştıramadım kusura bakmayın

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sadece yazıldığı sayfaya özel bir kod olduğundan private ile başlar. Sayfa1in adının üzerinde sağ-klik yapın ve kod görüntüle seçeneğini tıklayın. Açılan sayfaya bu kodu kopyalayın. Sonra sayfa1 deki tablo üzerinde G sütununda bir hücre seçerek kodun çalışmasını inceleyin. Bu kod bir butona bağlanarak çalıştırılmaz, sayfa üzerinde yapacağınız işleme göre otomatik olarak çalışacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
Valla ne diyeyim harika olmuş gerçekten çok teşekkür ederim yalnız birde bu şifrenin bizm bilmediğimiz bir şifre olmalı yani yalnız müdürn bilebileceği bir şifre onun için şifreyi o kendisi girmeli ve sonra düzeltebilmeli gerekmez mi ve kod görüntüle dendiği zamanda o şifrenin görünmemesi gerkeiyor sanırım

ama tabi mümkünmü bilmiyorum.... :mutlu:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bunun için kod içindeki şifrenin yazdığı yere (123 ün yerine) müdürünüz kendi şifresini yazsın sonrada kodu şifreleyin. Fakat bu dosyayı açarken eğer güvenlik ayarları yükseltilip makroların çalışması engellenirse bu kod hiç bir işe yaramayacaktır. Bu sebeple en iyisi ben bunuda aşan bir dosya hazırlayıp ekleyeyim.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Þöyle yapabilirsiniz.

Koddaki "123" şifresini siz bakmadan müdürünüz değiştirsin.

Sonra kodu da şifreleyin, tabii bu şifreleme işini de müdürünüz yapacak. :)

Levent bey daha güzel açıklayacaktır bunu size.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Ben yazana kadar Levent bey açıkladı bile. :)

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
Tabi siz daha iyi bilrsiniz Levent bey bekliyorum ekleyeceğiniz dosyayı teşkkürler :mutlu:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ã?ncelikle güvenlik seviyesini orta yaparak, makroları etkinleştirmeden dosyayı açın. Ana sayfanın gizlendiğini ve bir uyarı sayfasının çıktığını göreceksiniz. Daha sonra dosyayı kapatıp tekrar açıp makroları etkinleştirdiğinizde ana sayfanız açılacaktır. Sayfa üzerinde "ÞİFRE OLUÞTUR" isimli bir buton göreceksiniz bu butona bastığınızda G sütununda geçerli olacak şifre oluşturulacaktır. Þu anda ben bir şifre oluşturdum bu şifre "123" tür, eğer şifreyi değiştirmek isterseniz yine "ÞİFRE OLUÞTUR" butonuna basmanız yeterlidir. Ayrıca G sütununda şifre sorarken şifreyi *** şeklinde gösterecek bir özellikte ekledim. Dosyayı inceleyin bir eksiklik görürseniz tekrar üzerinde çalışırız. Dosya tam halini aldıktan sonra VBA kodlarınıda şifrelemeyi atlamayın. Fakat VBA şifresinin kırılması ile bu önlemlerin hepsinin geçersiz olacağınıda asla unutmayın.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
şifreonay

sayın levent abi yardımların için teşekkürler senden aldığım bilgilerle o göndermiş olduğun doyayı biraz kendime uyarladım şimdi onu sana yolluyorum orda da biraz değişiklik ve biraz ek yapmamız gerekecek yine yardım edersen sevinirim...... şimdi dosyayı yolluyorum ve açıklamaları dosyanın içinde yapıyorum çok teşekkür ederim.... :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
şifreonay iligili

sayın levent abi yardımların için teşekkürler senden aldığım bilgilerle o göndermiş olduğun doyayı biraz kendime uyarladım şimdi onu sana yolluyorum orda da biraz değişiklik ve biraz ek yapmamız gerekecek yine yardım edersen sevinirim...... şimdi dosyayı yolluyorum ve açıklamaları dosyanın içinde yapıyorum çok teşekkür ederim....
:arkadas:

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
Sayın Leventm bu arasa Mubarek Ramazanınız hayırlı olsun.. Ne oldu sizi bekliyorum olumlu veya olumsuz bir cevap valla hergün bir hışımla bakıyourum gerek maillere gerek siteye ama sadece indirildii diyor :agla: cevap yok acaba takıldığınız bir yer varsa sorarsanız bende yardımcı olabildiğim kadar aydınlatıırm sizi

Teşekkürler kolay gelsin.... :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
:dua: :dua: :dua: :yardim: :yardim: :yardim: :yardim: :dua: :dua: lütfen yardım edin dosya yukarda :oops: :oops:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyada gerekli düzenlemeleri yaptım. Satır ekleme haricindeki kopyalama ile ilgili alt menüleri iptal eden kodlar ilave edilmiştir. Sadece dosyanızdaki uyarı ile ilgili bölümü yapılamamıştır. Bu istediğinizi vba ile yapmak pek mantıklı değil, ayrıca benim bilgi düzeyimide aşar.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2010 2016
13/03/2022
Sayın levntm dosayanızı aldım ve denedim ylanız şifre ile ONY yazdırdığımız hüçrenin bulunduğu bölümde veya yazı yazılmış ve daha önce onaylanmış bir satırda sağtuşu tıkladığımız zaman bir hata mesajı ile karşılaşıyorum
Run-time error '-2147467259(80004005)';
Merhod 'ShowPopup' of object 'CommandBar' failed
diye hata mesajı veriyor ve ben Debug tuşuna basınca aşağıdaki satır da sarı işaretli bir şekilde oluyor .. Neyden kaynaklanıyordur açaba
Application.CommandBars(26).ShowPopup

Birde mesala onaylı bir satırı bloklayıp Düzen mesnüsündeki kopyala yapıştırı kullanınca gayet rahat hiç hatasız yapıştırabiiyorum orda da bir açıklık kalmış...:)

Tekrar bir bakarsanız sevinirim... :eek:k::

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe

fireman64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
sayın leventm başka bir hücreye onaylı yazıp g hücresine sürükleyince g hücreside onaylı oluyor bu engellenebilirmi

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sürüklemeyi engellemek için Auto_open makrosunun en başına

[vb:1:ba39e0952e]Application.CellDragAndDrop = False[/vb:1:ba39e0952e] satırını

Auto_close makrosunun en başınada

[vb:1:ba39e0952e]Application.CellDragAndDrop = True[/vb:1:ba39e0952e] satırı eklenebilir.

Fakat buda yetmez, Araçlar menüsündeki seçenekler alt menüsünüde iptal etmek gerekir, bunun ID sini bilmediğimden ilave etmedim. Fakat bu tür kodlarla uğraşmak risklidir, exceli çökertebilirsiniz.

levent bey
çalışmalarınızı bende izliyorum birşey dikkatimi cekti
sürükleme hücresi iptal edilmiş ama alt hücreler secilip CTRL + D
tusuna basıldıgı zaman üstekileri yine kopya yapılabiliyorum acaba benmi bir yanlışlık yapıyorum
hayırlı calışmalar