Sitenin Yeni Yüzü Hakkında

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Arkadaşlar,
bu kayan son mesajlar konusu fazla uzadı ve abartıldı.
Bu bir küçük özellikti ve diğer foruma adapte edilmişti.
Belirli bir uğraş ile bu foruma da benzeri bir uygulama geliştirilebilir.

Ancak bu olaya bu kadar direneceğinize yeni yolu deneseniz daha mutlu olacağınızı garanti ediyorum.
Her foruma girişte üst menüdeki Yeni Mesajlar linkine tıklayın.
İşte size son mesajlar.
Hatta 15 ten fazlaysa hepsi görünüyor ve akmadığı için üsttekini kaçırdım, bir tur sonra tekrar bakayım derdi de yok.

Bu gün dünya üzerinde ciddi ve büyük forumların çoğunda bu yazılım bu şekilde kullanılıyor.

Daha önce dile geldi belki ama, gaza gelmişken ben yine, yeni foruma geçiş amaçlarımızı toparlayayım.
Değişim sebebi görsellik veya makyaj değişikliği değildi.

Değişimin sebebi teknik ve idari idi.

Daha önceki forum yazılımı sunucuyu çok yoruyordu. Hatırlarsanız eski yazılım zamanında gün için uzun saatler forum ulaşılamaz oluyordu veya açık olduğunda bir sayfayı açmak dakikalar sürüyordu.
Yeni yazılım ile birlikte bu sorunlar ortadan kalktı.
Bence üyelerimizin eksikleri görmek yerine bu olumlu gelişmeyi değerlendirmeleri gerekir.

Diğer yandan forum gittikçe büyüyor (kayan yazı olmasada büyümeye devam edeceğini umut ediyorum) . Bu durum daha iyi bir yönetim gerektiriyor. Eskiden sadece Admin ve Moderatör düzeyinde sorumlu atayabiliyorduk, artık değişik yetkilere sahip ara yönetim ünvanları verebiliyoruz.

Yine içerik zenginliği ile birlikte konu çeşitliliğinde artışa gidildi.
Bunun için de yeni bölüm oluşturmak yerine yeni yazılımın standart özelliği olan alt bölüm açma özelliğini kullandık, yani ana sayfayı fazla uzatmadan ve doldurmadan yeni alt bölümler açıldı.

Yukarıda yazdığım teknik ayantajların çoğunu eski yazılıma yama uygulamalarla da yapmak mümkün oluyordu ancak her yama hata riskini beraberinde getiriyordu ve ayrıca bir güvenlik açığı tespit edildiğinde forum yazılımı güncel sürüme yükseltiğinde tüm yamalar devre dışı kalıyor ve hepsini tekrar yüklüyorduk.

Yama olarak yüklenen ve bizlere her versiyon güncellemesinde çok sorun çıkartan bir çok modül vardı. Ancak en problemli olanı önceki yazılımın dosya ekleme eklentisiydi. Bu özellikte bu yazılımda standart sunuluyor.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar;
Eski bir atasözümüzün dediği gibi "Koyun can derdinde, kasap et derdinde".

Lütfen değerlendirme yaparken bu husuları da göz önünde bulundurun.

Şundan emin olunki bizler bu forumu dişimizle tırnağımızla buralara getirdik. Bundan sonra da ne yapıyorsak bu forumu daha ilerilere taşımak ve geliştirmek adına yapıyoruz.
Forumu sabote edip kan kaybetmesini izlemek için değil.

Bu form hep emek ve paylaşımdı zaten ellerinize sağlık ve de emeğinize umarım herşey güzel olur.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-07-2025
arkadaşlar herşey iyi güzelde, ben forumun saatine takılmış durumdayım. benim saatimle aralarında çok fark var, sebebi nedir?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kontrol paneli-seçenekler-tarih ve zaman seçeneklerinden GMT +2 yi seçerseniz sorununuz çözülecektir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 (12) SP2 Türkçe
Arkadaşlar,
vBulletin kendini ispatlamış, birçok kişi tarafından dünyanın en iyi forum yazılımı olarak gösteiliyor.
Forumu belki gerekli "hack"ler ile düzenlemek, birçok işlevsel özelliği eklemek gerekebilir. Ama şüphesiz bu bir zaman ve emek meselesi olduğu gibi öğrenme meselesidir. Burada yöneticiler belkide vBulletin'i ilk kez kurup çalıştırmışlardır. Onlarda zamanla bu forumun bir sürü özelliğini kullanacak ve elde ettikleri deneyimle çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Ama biraz zaman gerekmektedir. Mesela vBuleletin'i kullanan en eski forum sitesi benim bildiğim kadarıyla zoque.com'dur. Orada herşey zamanla yazılımı daha ileir getirmiştir. Şüphesiz burada da bu aşamalar geçilecektir.

En Güzeli Top 15 Listesi

Birçok Formda gördüğüm ve herkes tarafından begenilecegini umduğum şekil Formun En üst kısmında Top 20 veya Top 15 listesi oluşturulması forma giren üyeler son konuları kolaylıkla görür ve sorulara daha hızlı cevap verilebilir ...ama yine de en iyisini form yöneticileri bilir bunun zahmeti ve emeği onlara aittir çünkü

Merhaba,

Sitenin yeni yüzü güzel. Ancak her sayfanın altındaki bir açılır kutudan herhangi bir başka bölüme ve konuya ulaşma imkanı olsaydı daha güzel olabilirdi.