film kiralamada fikir..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn gitarisyen;
Haklısınız aslında ama bu benm ödevim oldugu için kendim yapma taraftarıyım daha ziyade, tabiyki görüldüğü üzre eksik kalıorum cogu yerde, sıkılıyorum böyle olunca da ama biraz daha kendim ugraşıp o şekilde koysam daha iyi olacak heralde diyorum:) ..
Accessle ilgli ilk çalışmam olacak bu proje benim, o sebeple sizlere basit gelen birsürü ayrıntıyı soruyorum belkide, mazur görünüz lütfen..
Ayrıcada sözlerinizi yanlış anlamamı gerektiren birşey yok, elbette eleştiri yapabilirsiniz.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn modalı keşke sizi daha evvel dinleseymişim, şimdi koyuyorum yapmaya çalıştığım örneği..
Arkadaşlar film takip programında beceremediğim yerler var, çok basit olması dolayısıyla kusuruma bakmayınız. Soruların kimilerini ANA form üzerine yazdım, yardımcı olursanız ve fikir verirseniz sevinirim..

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayın halise;

Tam bilgisayarımı kapatıp yatmak üzereydim ki, örneğinizi gördüm. Hızlıca bir göz attım. Ve sorularınızdan birini birazcık anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışıyorum:

“Tür Kaydet” formundaki liste kutusuna tıkladığınız zaman metin kutusunda o türün isminin değil numarasının çıkmasının sebebi; oluşturulan sorguda ilişkili sütunun “tür no” sütunu olan 1. sütuna başvuruyor olması. Bu yüzden tür adını değil, tür numarasını gösteriyor. Eğer liste kutusunun özelliklerinden veri sekmesinde, 1 olan ilişkili sütun kısmını 2 yaparsanız sorun düzelecektir.

Saygılarımla…

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
aaa mükemmel sayın gitarisyen, teşekkürlerr:hihoho:
Umarım diğer sorunlarımada bir cözüm bulmama yardım edersiniz.. Yardımlar için teşekkürler........

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Arkadaşlar yanlışlarımı düzeltmek, geliştirmemi sağlamak için yardım edecek yok mu?:yardim:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Hem müşteri hem firma sahibi olun ve algoritmanızı kurun. Tablolar fena değil ama bire-çok ilişkileri tavsiye ederim. Filmler tablonuzda ki adet alanının text olduğunu gördüm. Adet, miktar gibi alanlar sayı olur. Tablolarınız fena değil sözümü geri alıyorum ;) ( Hem yazıp hem bakmaya çalışıyorum) . Öncelikle gelen müşteriye ilgili filmin mevcut olup olmadığını değilse en yakın ne zaman geleceğini söyleyebilmelisiniz. Aynı zamanda kiralama formunda da ilgili filmin adedi ve kiralamadan sonra da eksilmesini veya artışını sağlamalısınız. ( Alan tiplerine dikkat edin, sayı, metin olanları iyi tespit edin. Bire çok ilişki kullanın ve otonumber-number olarak kurun ilişkileri)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
ee şeyyyy evet, sağlamalıyım :confused: .. Yani sağlıycam, umarım sağlayabilirim:).. Teşekkür ederim yardımlarınız için.. Sayı alanını nasıl ve zaman yazdım bilmiorum inanın, okadar cok yeniden başladım ve okadar cok deişiklik yaptımki, sanırım bildiklerimi de kullanamaz bi haldeyim şuan :(

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Siz kiralama formunu boşverin o en son, önce doğru tablo ve ilişkiler sonra filmler,türler,yazarlar gibi formları yapın tekrar değerlendirelim..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Tamam olur, çok iyi olur, mükemmel olur :mutlu: .. Tekarardan başlıorum sn beab05 :hihoho:

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
sn beab05, bilemiorum dediğinize yakın birşey mi ama yeniden başladım ve oluşturdugumu ekliorum.. Umarım daha cok geliştirebiliriz ve bana yardım edersiniz.. Yardımınızı bekliorum:):):)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Sayın Orion2 hocam ordamısınız.Hücrede rakam silinsin dosyaya bakabilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın halise,

Veritabanı uygulamalarında dikkat edeceğiniz ilk konu aynı verilerin değişik kayıtlarda ve tablolarda yazılmaması.

Örneğin kayıt tablonuzda müşteri no kaydedildikten sonra adı ve soyadına gerek yok. Zaten tablolar ilişkilendirilmiş. Aynı şekilde film adı, yönetmen adı vs ye de gerek yok.

Bir çok başlıkta yazdım tekrar edeyim. Veritabanı uygulamalarında görüntüden çok bu tip konulara dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca planlamaya 3 birim zaman harcıyorsanız uygulamayı oluşturmaya 1 birim harcamanız gerekir. Bunun için ilk önce kağıt kalem alıp tüm uygulamayı kağıda geçirmeniz gerekir.

Öncelikle uygulamanın bizden ne gibi istekleri olacak, hangi bilgiler tutulacak gibi düşünceler kaydedilmeli. Sonra bu verilerin kaydedileceği tablolar planlamalı tabi burada dikkat edilecek bir başka konuda alanların türü. Diyelimki TC noyu saklayacağınız alanı metin olarak seçecekseniz uzunluğu 11 olmalı. Mümkün olduğu kadar sayı şeklinde kaydetmeniz gerekir. Orada da sayılar tam sayı olarak mı uzun tamsayı olarakmı gibi atrıntılara çok önem vermeniz gerekiyor. Çünkü bu gibi ayrıntılar ilerde veritabanınızın rahat çalışmasına neden olacak ve fazla yer kaplamayacak. Nede olsa Access 2003 ile 2GB bir hacme ulaşabilirsiniz.

Tablolardan sonra kullanacağınız tüm formları çizmeniz hangi formdan hangi formu veya raporu açacağınızı ve nasıl açacağınızı tespit etmeniz gereki.

En başta planlama yaparken ne gibi raporların alınacağını tespit etmiştiniz. şimdi bu raporları almak için kullanacağınız sorguları ve raporların çizilmiş şeklini bilgisayar üstüne geçmeden en ince ayrıntısını düşünürseniz o zaman uygulamanız hem daha çabuk bitecek hemde sağlıklı çalışacaktır.

Bütün bu isteklerinizi karşıladıktan sonra bazı arkadaşların en baştan yapmaya çalıştığı görünüm konusuna el atmanız gerekir.

Tabi bütün bunlar gözünüzü korkutmasın. Aşama aşama ele alırsanız bu işin hem kolay hem de zevkli olduğunu farkedeceksiniz.

Şimdilik iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn modalı teşekkür ederim ilginiz için, uygulayacagım.. Ama yardımlarınızı esirgemezseniz de sevinirim.. Ayrıca bu konu üzerine o kadar cok kaldım ki, bazı ayrıntılar olmadıkca hevesim kırılmaya başladı.. Dediğim gbi yardımlarınızı bekliorum.. İyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın halise,

Ben herkese yardıma hazırım. Ama ödevden bahsettiniz, sizin için önemli olan veritabanı mantığını öğrenmeniz. İlerde işinize yarıyabilir.

Gelelim uygulamaya. Piyasada bir sürü örnek var. Bunların arasında beğendiğiniz kısımları alıp uygulamanıza kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bir de incelemenizi isteyeceğim bir konu var alt form olayını kullanmanız gerekir. Yani bir veriyi sabit tutup alt formlara ilişkili tabloların verilerini alt form olarak görebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Tamam sn modalı, altformaları da tekrar edeyim :) Bir göz gezdirmiştim ama bu uygulamada kullanmayı düşünmemiştim açıkcası cok da.. Zaten bu ödev benim veritabanlarıyla ilgli daha da çalışmalar yapmak istememe vesile oldu. Keşke zaman kısıtım olmasaydı da herşeyini daha ayrıntılı düşünerek yapablseydim:( Artık bundan sonrakilerde inşallah..

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Sayın Modalı'nın dediği gibi kiralama tablonuza ilişki kurduğunuz alanlar tek başına yeterlidir yani örneğin hem tür no hem de tür ismine gerek yok ve diğer tablolardan bağlanan alanlar için de aynısı geçerli. Bir de merak ettim oyuncular tablosu yapmışsınız, bir filme birden fazla oyuncuyu nasıl ekliyeceksiniz? Tabii bir monolog filmi değilse.. ;)

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Tablo yapıları, foruma eklenen bir çok örneğe göre çok iyi.
Forumun (bence) en iyi 2 uzmanının seni desteklemesi de, senin için bir nimet.
(Aslında herkese aynı desteği veriyorlar sağolsunlar)

Benim sana tavsiyem şu:
yaptığın her değişikliği numaralandırarak ve tarih vererek sakla.
Özellikle de vt yapısını. (ilişkiler bölümündeki)
Her değişikliği, o kağıt üzerine veya imaj üzerine ayrıntılı olarak nedenleriyle birlikte yaz.
İlerideki projelerine en iyi kaynağın bu dökümanlar olduğunu göreceksin.
Bu iş biraz zahmetli gibi görünür. Ama üşenme, sıkılma. En ince ayrıntısına kadar yaz.
Vt de yaptığın değişiklikleri de foruma ekle ki üzerinde yorum yapılabilsin.

Tablo yapıları son şeklini almadan kodlama ve form tasarımlarına geçme.
Hayalinde bu tablo yapılarına göre olabildiğince olayı, sanki program bitmiş de çalışıyormuş gibi çalıştır.

Form tasarımlarına kadar gelince, Taruz'un görüşlerini almadan hareket etme.
Çok hoş ve aykırı(!) tasarımları vardır kendilerinin.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Ya yorumlarınızı görünce inanılmaz mutlu oldum, cok sevindim öncelikle bunu belirtmek isterim.. :hihoho:
Çalışmamda hem access neymiş öğrenip, hemde ödev hazırlmaya calışıorum canımı sıkan kısım bu, yani vakit darlığı:( ..
Söylediğiniz herşeyi dikkate alıcam inanın, bugün biraz ihmal ettim calışmamı ama devam edicem..
Sn yeni54, size katılıorum ama birkac farkla, sizde varsınız, yada yoksa siz desteklemior musunuz? :) Şaka bi yana yardıma ihtiyacım oldugu her an, hemen imdadıma koştunuz, çok teşekkür ediorum hepinize..
Ve daha iyiye sloganımızı kullanarak, daha iyi calışmalara diorum..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
sahi unutmuşum beab05, oyuncular tablosu bir muallak :) Ben sadece acaba kullanabilirmiyim ki diye ekledim, olmadı silerim...
Her çalışmanı kaydet demişsiniz yeni54, bunu zaten yapıorum ;)
Şimdi (yeniden :))planlama kısmına gecip sonrasında sizlerden yardım almayı düşünüorum.. Sizlerede iyi çalışmalar tekrardan..