film kiralamada fikir..

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sn yeni54, size katılıorum ama birkac farkla, sizde varsınız, yada yoksa siz desteklemior musunuz? :) Şaka bi yana yardıma ihtiyacım oldugu her an, hemen imdadıma koştunuz, çok teşekkür ediorum hepinize..
Ve daha iyiye sloganımızı kullanarak, daha iyi calışmalara diorum..
İşin içine sql girerse ki girecek yeni54 zaten girecektir. Hatta girmeli ;) Tabii sadece sql konusunda değil onun her alandaki fikirleri genellikle bana hep en pratik en doğrusu gelmiştir...

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Değil mi beab05, böylelikle yeni54'ü de zorla destekcimiz yapmış olduk :)

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Uyarları göz önünde bulundurarak kiralama tablosunu düzelttim (türno varsa türadı yok gibi..) yeni54 ü dikkate alarak (Vt de yaptığın değişiklikleri de foruma ekle ki üzerinde yorum yapılabilsin..) dosyayı ekliorum..

Sanırım şu hali beab05 in doğru tablu ve ilişkileri yap değerlendirelim dediğindeki hali, yoksa ben öyle mi sanıyorum?

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
1- Öncelikle, herhangi bir tabloda tanımladığın bir alanı diğer tablolarda da aynı isimde kullan (Tfilm tablosundaki "tür" alanı)
2- TFilmOyuncuları adında bir tablo oluştur. filmno,oyuncuno alanlarından olussun.Toyuncular ile ilişkilendir.
3- Tkiralama tablosundaki oyuncuno yu kaldır ve filmno alanını yeni oluşturacağın Tfilmoyuncuları tablosu ile ilişkilendir
4- Tfilm tablosundaki yonetmen i yenetmenno yap
5- Tfilm deki oyuncu alanını kaldır
6- Tkiralama daki türno ve tedarikçi yi kaldır

şimdilik bu kadar.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Bilmem ki öyle mi acaba? ;) Tablolar fena değil ama oyuncuları ilişkilendirmeyin bu şekilde.. Derken yeni54 te yazmış ;)

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
sn yeni54,
dedikleriniz yaptım fakat anlamadığım bi nokta var, oda 6. maddedeki "Tkiralama daki türno ve tedarikçi yi kaldır" demişsiniz.
Türno nun kalması kiralananlar arasından, türe göre bir istatistik almamı sağlamaz mı? İstatistiksel verilere de ulaşmak istiyorum çünkü, yanlış mı değerlendiriyorum bilemedim?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
yeni54 ün dediği doğru ama sanırım büyük bir hatayı ben de gözden kaçırmışım müşteri tablosu hariç bütün tabloları film tablosuyla ilişkilendirmelisiniz.Çünkü bunlar filme ait detaylardır. Daha sonra bu film tablosunu ve müşteri tablosunu kiralama tablosuyla ilşkilendirmelisiniz. (oyuncular tablosu yeni54 ün yukarıda bahsettiği gibi olmalı) Böylelikle zaten her filme ait tüm detaylar rahatça sorgulanabilir.

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Söylenenler cercevesinde tablo ve ilişkilerin oldugunu zannediorum, ve ekliyorum, hatam varsa söylerseniz sevinirim, en başta düzeltmem en iyisi olacaktır..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın halise,

TKiralama da yönetmenno alanı fazla. Filmno bu bilginin alınmasına yeterli.

TFilmOyuncuları ile TKiralama arasındaki ilişki fazla. TFilmdeki filmno bu ilişkiyi sağlıyor.

İyi çalışmalar

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Olmadı, kiralama tablosundan yönetmen,oyuncular ilişkilerini ve alanlarını silin. Ayrıca kiralama tablosundan adet alanını da silin..

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sayın Modalı'nın mesajı ben yazarken gönderilmiş ve tamamen aynı olduğunu göreceksiniz sayın halise. Demek ki doğrusu bu ;)

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
evet ya sanırım haklısınız, ben şuan ilişkileri daha net anladım. Ben şu şundan alıyor ama şuda lazım hooop hadi onuda bununla ilişkilendirelim diye düşünüp, onlarca ilişki yaratmışım meğerse :mrgreen:.. Bu sefer oldu diorum izninzle :mutlu:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Çok detaylı incelemedim ama gördüğüm kadarıyla harika.. Önemli olan sizin bu tablo ve ilişki mantığını kavramanız ve sanırım bu da oldu ;)

Ayrıca alan veya form,tablo,rapor gibi isimlerde asla Türkçe karakter kullanmayın.

Yok yine bir hata var film oyuncuları için ayrı bir alan açın film tablonuzda ve onunla ilişkilendirin..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
aaa haklısınız, bunu benimde düşünebilmem gerekirdi sn beab05, sanırım cok üstünde oldugumdan miyopluk" yaşıyorum..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Ama bi sn, aklım karıştı, film tablosu film oyuncularıyla ilişkilendirilmiş vaziyette zaten sadece alan eklemem yeterli olucaktr öyle değil mi?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Ama eklediğiniz alanla ilişkilendirin..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın halise,

Birde filmlerde Türkçe dublaj olup olmadığı, orojinalite durumu DVD VCD veya DivX olup olmadığı gibi bilgilerin de saklanması gerekir diye düşünüyorum.

Tabi bir de kiralama ücreti olup olmadığını bilmiyorum bu çeşit bilginin de kiralama ile birlikte kaydedilmesi gerekir sanırım. Kiralarken alınan ücret ve geri getirildiğinde ödenecek ücret.

Bir de sanırım bu tür uygulamalarda müşteriler kaydolurken belirli bir depozit veriyorlar. Bunun da kaydedilmesi gerekir.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Dedikleriniz doğru sn modalı, ama bunları eklediğimde bu kısa süre içinde altından kalkamamaktan korkuyorum :(