Sorguya Göre Form Update!

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Tamamdir hocam ben senden haber bekliyorum o zaman.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Selam kocivan ne durumdasin hocam gonderebilecek misin ornegi? elim kolum bagli kaldim da:)

Excel Vers. ve Dili
office xp
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-09-2021
Kusura bakmayın sayın mavisachal planda olmayan işler çıktı da onlarla uğraşıyorum bakamadım bile daha yoğunluktan bu akşam bakmaya çalışacağım eğer bir aksilik olmazsa.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Sayın Mavisachal örneği ekliyorum çok fazla uğraşamadım kusura bakmayın ama veri tabanı mantığını anlamınız için tüm gerekli şeyler var örnekte daha geliştirile bilir tabi önce uygulamanıza uyarlayın örneği ondan sonra geliştirmek istediğiniz şeyler olduğunda onun üzerinde yapalım değişiklikleri.Anlamadığınız yerler olursa sorun lütfen ii çalışmalar örnek hakkında yorumlarnızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
İlk gönderdiğim örnekte birkaç hata vardı onları düzelttim tekrar yolluyorum Sayın Mavisachal

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Selam kocivan,

Kusura bakma h.sonu cok youndum ve ancak bakabiliyorum yalniz kafama takilan cok fazla yer var:(

oncelikle acilir acilmaz ekrana bi ara geliyor bu kullanışlı birsey degil adam ne arayacak nereden bilecek ve en cok takıldıgım kesilecek olan faturaya bir numara vermek gerekiyor ve bu numarayi adam kafadan veremez bunun sırayla kesilmesi gerekmez mi?

Yoksa ben hangi faturayı kestim ya da sırada hangi fatura numarasını vereceğim diye aklında tutmaya kalkarsa çok zor olur.

Odeme yaparken de kafadan fatura numarası giriyoruz bunu nasıl yapacagiz yine bir yerden fatura numarasına ulaşmamız gerekmez mi fatura numarasını bulmak icin yoksa zor olur gibime geliyor?

Her formdaki form açılış sırasındaki o arama kriterini kaldırsak ve onu form uzerindeki textbox icerisinden yaptırsak ve yanına açıklama yazsak daha dogru olur gibi geliyor ne dersin?

Birde fatura odeme kısmında comboboxlardan seçiyoruz güzel olmuş ancak sanırım burada ödenmişler forumunda da değişiklik yapabiliyoruz onun değiştirilememesi lazım değil mi? Belki de sen zamanın olmadığı için detaylar ile uğraşmamışsındır!

Bu konularda da yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

Genel olarak isteğimi rahatlıkla karşılar.

Geridonusunu bekliyorum.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Selam mavisachal tahmin ettim yoğun olduğunuzu ilk olarak açılan form fatura kesimi için girilecek müşteriyi faturanın numarasını ve faturanın tarihini seçmek için kullanılacak ilk açılan formda fatura numaraları ardışık gittiği için faturano alanı
yeni kesilecek fatura için son kesilen faturayı kontrol ediyor ve son kesilmiş faturaya bir ekliyor yani bu sizin kullandığınız ciltte kesmediğiniz boş fatura oluyor ki iptal olmadığı yada farklı cilt kullanılmadığı sürece bu olay böyle tarih alanı ise bu günün tarihi yada herhangi bir tarih girebilirsiniz yani ilk açılan formda faturanın
sabitlerini belirliyorsunuz ikinci form değişkenler için ürün falan gibi.Fatura ödeme kısmına dikkat ederseniz Ödeme girişi formu var bu form fatura kalemleriyle ilgili müşterinin yaptığı ödemeleri kaydetmeniz için giriş yapmak istediğiniz faturayı Liste20 den seçiyorsunuz seçtikten sonra sizi ödeme giriş formuna yolluyor sizi, orada Ödenen Faturayı comboboxtan seçmenize gerek yok çünkü zaten seçili geliyor entera basıp ödenen ürün hanesine geldiğinizde comboboxta sadece seçmiş olduğunuz fatura ile ilgili ürünleri görüyorsunuz onun dışında başka ürün gözükmüyor comboboxta neden comboboxtan seçiyoruz derseniz 500 adet ürünün bir seferde değilde iki yada üç seferde ödendiğini düşünürseniz böyle yapmasak ayni üründen çıklu kayıt yapamazsınız.Ödeme Giriş formunun yanındaki Liste19 da siz Ödeme giriş formuna ödemeler için kayıt girdiğinizde size faturanın cari durumunu gösteriyor şu üründen şu kadar ödendi şu kadar kaldı gibi son olarakta ödeme giriş formunda kdv dahil tutar yazan bi alan var siz ürün seçtiğinizde güncelleniyor o
alanın ismini değiştirmeyi unuttum o alan siz ürün seçtiğinizde o ürüne ait daha önce yapılmış ödeme varsa o ödemeyi ürüne ait toplam borçtan düşüp o ürüne
ait kalan borcu gösteriyor kolaylık olsun diye koydum sadece bu dediklerime dikkat ederek örneği birkez daha inceleyin sonra tekrar haberleşelim eksik fazla birşeyler yaparız örnek üsütnde.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Birde benim yapmış olduğum kayıtları silip deneyin tabloyu formlar olmadan yaptığım kayıtlar biraz anlamsız kayıtlar çünkü garip rakalmlar görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Kocivan Simdi daha iyi inceledim de hocam eline saglik mantigi cok iyi anladim ve bunun uzerinden tasarima agirlik verip bazi formlar ekledim mi sanirim super olacak:)

Yalniz tabi duzelttigim ve duzeltilmesini istedigim ve yapamadigim bikac sey var. Mesela: FrmFaturaÖdemeaç formunda ilgili satıra tıkladığım zaman bana ödemesi girilecek Fatura numarasını soruyor oysa zaten çift tıkladığım yerde o Numara var yani oradan direk aldıramaz mıyız çift tıklayıp ödemenin girileceği sayfaya geçsek direk?

Açılış Sayfasından sonra müşteri seçip çift tıklayınca da bana fatura numarası soruyor burda da nasıl olsa solda fatura numarası var direk fatura giriş sayfasına geçiremez miyiz?

Fatura giriş sayfasında sanırım verileri seçtikten sonra bir buton koyarak kaydet desek daha doğru olur onu kendim deneyeceğim yine de yapsak daha mı iyi olur yoksa boyle mi daha iyi ?

Bir diğeri ise FrmFaturabilgi formunda tum faturalar geliyor guzel ancak bunu müşteriye gore sorgulayamaz miyiz? aşağıda bir combobox daha olsa ve oradan seçilen müşteriye göre sadece ona ait faturalar gelse?

Şİmdilik bunlari gordum ve acikcasi bu cok isime yarayacak biraz tasarımına ve form eklemelerine girersek cok iyi olur.

ok teşekkür ederim gercekten. Haberinizi bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Sayın mavisachal örneği yanlış kullıyorsunuz sanırım zaten dediklerinizin hepsini yapıyor örnekte üçtane form kullanacaksınız öteki formlar diğerlerine bilgi sağlıyor onları sizin açmanıza gerekyok ilk olarak açılış isimli formu kullanacaksınız bu formda Fatura Tarihi ve Fatura No diye iki alan var ve yanında kesilecek fatura için müşteri seçmenize yarayan bir liste kutusu var buna çift tıkladığınızda kesilecek faturayı açıyor açılış formunda yazılan Fatura Tarihi ve Fatura No alanlarını dikkate alarak açılış formunda birde ödeme giriş diye bir düğme var oraya tıkladığınızda kesilen faturalarla ilgili ödemeleri girmenizi sağlayan tblFaturaÖdeÜstBlg formu açılıyor burdada liste kutusuna göre arama yapıp ödemeleri giriyorsunuz bunun dışında hiçbir formla işiniz yok zaten bu üç form sizin dediklerinizi yapıyor daha dikkatli inceleyin lütfen.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın kocivan o zaman şöyle soyleyeyim örneğin öyle kullanilmasi gerektigini fark ettim zaten ancak fatura girilecek müşteriyi seçip çift tıklayınca bana fatura numarasını soran kucuk bir pencere açılıyor sanırım frmfaturaya geçişte açılıştaki fatura numarasını okuma kısmında problem var! acaba orada çalışan burada çalışmıyor mu?

Birde yine aynı ödeme giriş butonuna tıklayinca da bana fatura numarasını soruyor ki bu sorunun fatura numarasını okumamasından kaynaklandığını gösterir! diger forma geçişte faturanumarasını açılış formundaki faturanumarasından alamıyor:(

Ne yapmam gerekiyor dersiniz?

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Eklediğim örneğe baktım sizin dediğiniz hataların hiçbirini yapmıyor hiç hata vermeden düzgün çalışıyor isterseniz bir daha inidirin Kayıtları silin demiştim silmişseniz eğer hiç kayıt yokken açılış formunda Fatura no alanı boş olacaktır oraya fatura numarasını gireceksiniz ondan sonra o otomatik olarak öteki keseceğiniz faturalarda kendisi yazacak zaten numarayı.Tekrar indirdiğiniz halde sorun devam ederse frmFatura formunu tasarım modunda açın Fatura No alanının özelliklerine girin varsayılan değeri =[Formlar]![açılış]![FaturaNo] olmalıdır bunu yaptıktan sonra sorun çözülür.Sonra tblFaturaÖdeÜstBlg formunu açın Liste19un özelliklereni gelin veri satır kaynağına gelin ve satır kaynağının bağlı olduğu sorguyu açın sorgudaki Fatura No alanının ölçüt ifadesinde [Formlar]![tblFaturaÖdeÜstBlg]![FaturaNo] yazıyor olması lazım eğer yazmıyorsa düzeltin kaydedip kapatın oradaki sorunda çözülmesi lazım sonra sorunsuz çalışır.Göndermiş olduğum örnekte zaten bu alanlar var ve hiç sorun yaşamadan çalışıyor ki çalışmasıda lazım önce tekrar indirin sonra sorun devam ediyorsa dediklerimi yapın.Bide ilk gönderdiğimi değil ikinci gönderdiğim örneği indirin gerçi bu hataları ilk gönderdiğim örnekte vermez.İİ mavisachal çalışmalar haber bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
sayın kocivan,

İnanın sizin soylemis olduklarınızı birbir oncesinde yapmıştım mantığı anladım zaten siz soyledikten sonra tekrar yaptım kayıtları sildim yeni kayıt ekledim yeniden form yaratıp orada bile denedim ancak size ekte gonderdiğim hataları alıyorum ve elimden hiçbirsey gelmiyor acaba bunda sürüm farkının ya da ingilizce türkçe olmasının farkı olabilir mi?

Ben formlar yazmıyorumda Forms yazıyorum gerci formlar olarak da denedim ama olmadı sonra =[forms]![açılış]![FaturaNo]![Value] ya da ...![text] olarak da denedim ama olmuyor bir yerde beni kilitliyor hep işin garip tarafı ben
=[forms]![açılış]![FaturaNo] yazdığım halde hep =[formlar]![açılış]![FaturaNo] olarak veriyor hatayı!

Ekteki dosyada ilk açılıştan sonra gelen hataları görebilirsin. Biliyorum sende yorum getiremiyorsun ama belki bir yorum getiren olur reference falan eksik midir acaba makroda artik kafayi yemek üzereyim bunu yapamayinca da inan bir adim ilerleyemedim:(

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Hangi sürümü kullanıyorsunuz dil ingilizce sanırım referencela alakalı olmaması lazım bir de ekte dosya yok Sayın Mavisachal.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
frmFatura formunun open olayına
Private Sub Form_Open(Cancel As Integer)
Me.FaturaNo.Value = [Forms]![açılış]![FaturaNo]
End Sub

kodu yazın frmFatura formundaki Fatura No alanının varsayılan değerinindeki =[formlar]![açılış]![FaturaNo] değerini silin kaydedip uygulamayı böyle çalıştırın bakalım sorun çözülecek mi?

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Ewet ya dosyayı eklemeyi unutmuşum gun boyu işte tekrar giremedim de dosyayı ekte gonderiyorum kocivan dostum senin soylediğin yontemi onceden de uygulamıştım ancak olmadı:(

open kısmına da current kısmına da yazdım ama olmadı.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
İlk hata için açılış formu tasarım modunda açın Liste20 özellikler deyin satır kaynağındaki sorguyu açın isim hanesinin ölçüt ifadesinde Like "*" & [Formlar]![açılış]![ara] & "*" yavıyor onu Like "*" & [Forms]![açılış]![ara] & "*" olarak değiştirin

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Fatura giriş formuna geçişteki hata için sorgularsan tblFatura Sorgu yu tasarım modunda açın FaturaNo alanının ölçüt ifadesinde [Formlar]![frmFatura]![FaturaNo] yazıyor onu [Forms]![frmFatura]![FaturaNo] olarak değiştirin bu dediklerimi yaptıktan sonra kalan hataları tekrar resimle bana yollayın bekliyorum Sayın mavisachal

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Tamamdir kocivan soylediklerini yapinca hatalar gitti aslında ben query icerisindekini değiştirip kaydediyordum ama queries kısmından yapmayınca yemiyormuş demek ki:) Başka bir hata ile karşılaşırsam haber ederim simdi yorgunluktan detaylı inceleyemedim ama hallolduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler detayları yollarım sonra tekrar.

İyi geceler.