Sorguya Göre Form Update!

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Selam Kocivan,

Tekrar sana sormam gereken sorular ile donuyorum:)

Ekteki dosyada tasarım ile son haline yakın bir şekilde veritabanını bulabilirsin gerçi eksiği çok daha:)

Birincisi açılış ile değilde main formu ile açılmasını istiyorum senin açılış ile nasıl açtırdığını bir türlü anlayamadım kod da yazmamışsın form current ile ilgili de değil acaba nasıl yapıldığını soyler misin kaçırdığım bir yer mi var?

İkincisi; tblEmployees tablosunda bu programı kullanacak kişilerin tanımlanması lazım burada tanımlama formunu yapabildim ancak kullanıcının şifre değiştirmesi yani bunu edit edebilmesi icin oluşturduğum edit_kullanici formunda kodları duzgun yazdığımı düşündüğüm halde bir eksiklik var ve hata veriyor acaba bununla ilgilenebilir misin? Sanırım orada da bir eksigim var bakabilrsin sevinirim.

Bir diğer konu ise müşteri ismini girince onunla ilgili tum faturalarıın ve ödemelerin gelebileceği sorgu ekranı senin gonderdiğin ilk database icerisinde o yoktu değil mi atlamadım?

Teşekkür ederim.

Haberini bekliyorum sayın kocivan.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
dosyayı eklemeyi unutmuşsun diyeceksin simdi gene:)

Dalgınlık ya kusura bakma.

Dosya ekte:)

Excel Vers. ve Dili
office xp
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-09-2021
Açılışta main formunun gelmesini istiyorsanız araçlar başlangıç Form/Sayfa Görüntülenin açılır kutusundan main formunu seçin yada başlangıç için hangi formu istiyorsanız onu.Evet tüm faturaları gösteren birşey yoktu önceki süzme örneğine bakıp yaparsınız diye düşünmüştüm tam olarak nasıl birşey istiyorsunuz onunla ilgili yazın ona göre birşeyler düşüneyim.Yarın vakit bulursam öteki sorularınızıda yanıtlamaya çalışacağım ama bayram öncesi yoğunluk malumunuz daha şimdi vakit buldum cevap yazmak için ii geceler Sayın Mavisachal.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Selam Kocivan,

Bayram herkesi etkiledi desene:)

Oncelikle gecmis bayramin kutlu olsun.

Acikcasi o ara ben karistirayim derken buldum o ilk hangi formun acilacagi olayini:)

Istedigim sey tam olarak kisinin musteri adini girdiginde ya da musteri numarasını girdiginde o musteriye ait tum faturalar ve odenip odenmeme durumunun gelmesini istiyorum.

yani musteri secip onla ilgili hareketleri tek form uzerinde gorebilirsek zaten isi halletmis oluruz.

Ne dersin boyle birsey yapılabilir mi?

Tesekkurler.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Kocivan hocam hayirdir bir sorun yok degil mi? Yogunluktan mi yoksa zaman yok sanirsam ?

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Sizinde geçmiş bayramınız kutlu olsun kusura bakmayın bayramda biraz gevşedik e tabi bayram sonrası işler yoğunlaştı sıkışıklıktan ilgilenemedim tamamen ayrı bir formda istiyorsunuz sanırım bu olayı bu akşam birşeyler yapıp yollayacağım ii çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Aynen Kocivan hocam oyle bir koptuk ki bende ev degistirme isleri ile ugrasiyorum bir yandan is bi yandan zaman kalmiyor. Aynen farkli bir formda cok sik olur diye dusundum haberinizi bekliyorum.

Tesekkurler.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Kocivan selam hocam uzun zaman oldu ses cikmadi birsey mi oldu acaba?

Ben kendimce biseyler yaptim tekrar tasarimla ilgili falan ancak fatura kestigim zaman bir müşteriye ve daha sonra ödeme çıkmak istedigim zaman bir hata oluşuyor kafasına gore ödeme çıkmış oluyor ve tutarlar faklı oluyor bir bakip yorum yapabilir misin?

Ya da neredeyse hata duzeltebilir misin?

Teşekkürler.

Yardimci olabilecek başka arkadas da varsa haber bekliyorum.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
ne gibi bir hata sayın mavisachal işlerin yoğunluğundan söz veriyorum ama yapamadım birşeyler düzenlediğiniz örneğe baktım ama hata vermedi bende

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Müşteriye ait tüm faturaları ve kalan bakiyelerini tblFaturaÖdeÜstBlg formuna ekledim formu açtığınızda göreceksiniz istedeğiniz oydu sanırım gecikme içinde özürdilerim.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın Kocivan Sorun şurada gorunuyor ben yeni bir müşteri ekliyorum ve diyelim ki o müşteriye bir fatura üzerinde 20 adet ürün1 ve 20 adet ürün2 satışı için fatura kesiyorum Fatura degeri ürün1 icin 20*2=40 ytl ürün2 icinde 20*5=100 ytl varsayarsak bu faturanın değeri 140 ytl olur doğru mudur?.

Daha sonrasında ise frmodeme formuna girip bunlar icin ödeme yapmaya çalışıyorum mesela adam bana ürün1 icin 20 ytl ödemiş olsun işte bu ödemeyi yaptığımda ürün1 den 20 ytl ve ürün2 icinde 100 ytl borcu olduğunu o fatura üzerinde göremiyorum rakamlar çok farklı çıkıyor sizin göndermiş olduğunuz son örnek üzerinde de gördüm bunu. Birden fazla satışlı faturalarda rakamlarda büyükse sorun büyüyor açıkçası:(

Bunu yapabilirsek sonra son olarak bir müşterinin haraketlerini gösteren rapor yazdirmak ve bunun çıktısını almak istiyorum acaba bu mümkün müdür?

Teşekkürler.

NOT: Biliyorum cok yogun oldugunun farkindayim kocivan acikcasi ben de her daim bakamiyorum ancak bu işte cok gec kalmis bulunuyorum:(

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Selam kocivan hocam sorunun nerede oldugunu buldum ekteki dosyada incelersen eger bir test bir de danışmanlık diye 2 adet müşteri üzerinde deneme yaptım.

Burada test müşterisine printer ve Lcd Monitor satışı yapıldı Danışmanlık müşterisi icinde printer ve klavye satışı yapıldı.

Ödemelerde ise danışmanlık müşterisine printer ve klavye icin belirli tutarlar ödendi bunuda görebilirsin. tblFaturaÖdeÜstBlg formunda danışmanlık için ödemeleri ve kalan bakiyeyi görebiliyoruz bunda bir sorun yok gibi duruyor ancak test müşterisi için hiçbir ödeme yapmadığım halde burada printer icin ödeme yapılmış gibi görüyor sanırsam bunu danışmanlık faturasının ödemesinden cekiyor yanlışlıkla! Ve bu durumda hesaplar karışıyor tutarlar değişiyor.

Sen de bir inceleyebilir misin dosya üzerinde daha iyi anlayabilirsin diye düşünüyorum. Bunu nasıl çözebiliriz? Yani benim düşünceme göre ürünlerden herhangi birine ödeme yapılınca bunu bütün müşteriler icin ödendi olarak görüyor ki bu büyük bir sorun. Haberini bekliyorum.

Kolay gelsin.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Hataları düzelttim bi bakın bakalım Sayın Mavisachal

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın kocivan ellerinize ve zihninize sağlık tam istedigim gibi olmus sorun nereden kaynaklaniyordu acaba ben bulamadım paylaşır mısın?

Peki soyledigim gibi müşteriye kendi durumuyla ilgili bir çıktı verebilmek icin rapor yapabilir miyiz?

bir de tasarimla ilgili birseyler yapariz demiştiniz nasıl birsey onerirsiniz ya da benimki gibi yapsak olur mu?

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
office xp
13-09-2021
Tasarım için sizin yaptığınız iyi bence farklı birşey gelirse aklıma yapıp yollarım.Sorunun kaynağı tblÖdeme tablosunda şöyleki ödenen fatura alanına göre kayıt yapıyorduk ödenen fatura alanıda tblFatura tablosundan FaturaID ye başvurarak seçiliyordu tabi tblFatura tablosundan Faturanıyu gruplayarak başvurduğumuzda tblFatura tablosunda iki ürünle giriş yapılmış olduğunda gruplamada biz tblÖdeme tablosunda faturayı seçtiğimizde sadece ilk ürünü seçiyordu tabi buda büyük sorun yaratıyor bende bunu değiştirip Ödenenürün alanına fatura numarasına göre süzüp ürüne göre kayıt yaptırdım tabiki sorun çözüldü biraz karışık anlattım sanırım tblödeme tablosundaki ödenenürün alanını inceleyin.Raporda ne gibi kıriteler olmasını istiyorsunuz detaylı bir şekilde anlatın lütfen sayın Mavisachal.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın kocivan bu saate kadar kendi isimle ilgili calisiyordum birden kafa dagitmak icin foruma girince cevabinizi gordum saolun.

Raporda müşteriye ait faturalar ve her fatura icin de müşterinin almis oldugu ürünler tutari ödemesi ve kalan bakiyesini gostermek istiyorum atiyorum müşteri benden durumum nedir diye sordugunda onun tutarini ve ödemelerle kalan bakiyesini göstermek istiyorum. yada dedigim gibi kendim print edip dokumunu almak icin kullanmak istiyorum boyle birsey olabilir mi yoksa imkansiz bisey mi?

Teşekkürler.

Tasarim icin de kendiminki gibi yapiyorum eger akliniza farkli bisey gelirse de sizinkni de gormek isterim ufkumu acmasi acisindan.

Kolay gelsin sayin kocivan.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Kocivan hocam son durum nedir acaba var mi bir gelisme?
:)